Kaçak Angusları İç Piyasada Kebap Yaptılar


Kaçak  Angusları İç Piyasada Kebap Yaptılar

 

Tarım Bakanlığı’nın ithal ette alınan vergileri artırması sonrasında hayvan kaçakçıları, ‘ihracat amacıyla vergisiz ithalat’ yaptılar. Ancak kaçakçı firmalar angusları Irak’a ihraç etmek yerine iç piyasaya sürdüler.

 

İTHAL et vergilerinin artmasının ardından hayvan kaçakçıları transit yolcu formülünü devreye soktu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın vergileri yükselterek dolaylı olarak et ithalatını yasaklaması üzerine ithalatçı firmalar, Irak’a ihraç etmek amacıyla aldıkları angusları iç piyasaya sürdü. Usulsüzlüğü tespit edilen firmaların ‘anguslar yolda kayboldu’ savunması yapmaları müfettişleri şaşırttı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, et fiyatlarının 13 liraya kadar gerilemesi üzerine öncelikle ithal et üzerindeki vergileri artırdı. Ardından da ithal et ile ilgili işlemleri yavaşlattı.

 

Bu kararların ardından uyanık bazı firmalar harekete geçti. Kaçak yollarla Türkiye’ye angus ithal etmek isteyen firmalar ithal edilen angusların Irak’a ihraç edileceğini beyan etti. Bu çerçevede başta Mersin Limanı olmak üzere limanlara indirilen anguslar karayolu ile Irak’a hareket etti.

 

Ancak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na gelen çeşitli ihbarlar, Irak’a ihracat yapmak amacıyla Türkiye’ye getirilen angusların iç piyasaya sürüldüğünü ortaya çıkardı. Konuyla ilgili geniş kapsamlı inceleme başlatan gümrük müfettişleri, Irak’a ihraç edilmek amacıyla yola çıkan ve Güneydoğu illerinde kaybolan binlerce angusun peşine düştü.

 

Transit ülke yöntemi geliştirdiler

 

Yapılan inceleme sonucunda, bazı firmaların daha önceden ithalat için sözleşme imzaladıkları angusları Türkiye’ye getirmek için transit ülke yöntemini geliştirdikleri belirlendi. Buna göre, firmalar angusların Irak ve diğer ülkelere ihraç edileceğini beyan ederek vergi ödemeden Türkiye’ye sokuyor. S

 

öz konusu anguslar beyan edilen ülkeler yerine iç piyasaya sürülüyor. Devlet, vergi ödenmediği için de milyonlarca liralık kayba uğruyor. Mevzuata göre, transit ülke olarak ihraç kaydıyla Türkiye’ye sokulan hayvanların taşınmasında bir refakatçinin bulundurulması gerekiyor. Ancak angusların taşınması esnasında herhangi bir refakatçinin görevlendirilmediği bildirildi. Müfettişler, iddialarla ilgili olarak incelemelerini derinleştirdi.

/Star-Hüseyin Özay/Ankara


Yazan - 3 Ocak 2013. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x