Angusları insanların yerine köpekler yiyor!


Et fiyatlarını düşürmek için getirilen büyükbaş hayvanların görüntüleri “Bu kadarına pes” dedirtiyor
 
 Sloganı “Avrupa Kenti” olan Bursa, son günlerde “Bu mu Avrupa şehri” dedirtecek görüntülere sahne oluyor. Demetevler Mahallesi’ndeki kurban kesim yerinden kameralara yansıyan görüntüler, bu kadarına da pes dedirtiyor. Et fiyatlarını düşürmek amacıyla ithal edilip merkeze getirilen angus cinsi sığırlar soğuk ve değişik nedenlerle telef oluyor.

Yetkililer de bu hayvanların leşlerini merkezin hemen arkasındaki araziye açılan çukurlara gömüyor. Leşler burada açılan çukurlara atılıp, üzerleri de toprakla örtülüyor. Bazen de hayvanlar adeta hayvan mezarlığına dönüşmüş bu bölgeye olduğu gibi atılıyor. Dehşet sahneleri de bundan sonra başlıyor. Bölgede durulamayacak kadar ağır olan kokuyu alan onlarca başıboş köpek, hemen çukurların başına akın ediyor. Köpekler leşleri ya da gömülen hayvan parçalarını parçalayıp yiyor.

Yapılan şikayetler üzerine bölgede başıboş hayvanları yakalamak için çalışma başlatılsa da, açık arazide köpekleri yakalamak pek de mümkün olmuyor. Belediye görevlileri ellerinde uyuşturucu iğne atan silahlarıyla saatlerde dolaştıkları bölgede, hayvan yakalamayı başaramıyor.

BAZEN LEŞ SAYISI ALTIYI BULUYOR

Hayvanların bakımından sorumlu bir kişi, yaklaşık 2 bine yakın angus cinsi sığırın bulunduğu bölgede bazen 6 sığırın telef olduğuna tanık olduğunu söylerken, yetkililer de “Bu kadar hayvan ölürse iflas ederiz. Hayvanlar tabii ki ölüyor. Bunca hayvanın bakıldığı yerde bu kaçınılmaz, ama abartıldığı kadar değil” diyerek hayvan ölümlerinin daha az olduğunu iddia ediyor. Merkezin arkasındaki arazide yaşanan görüntü için ağızları bıçak açmıyor. Bu arada çevrede yaşayan vatandaşlar da hayvan mezarlığı haline getirilen kesim merkezinin arkasındaki araziden yayılan kokunun tüm bölgeyi etkilediğini belirtirken, ürperten bir iddia daha ortala atılıyor. Bu da, bölgeye atılan ya da gömülen hayvan leşlerinin bazı vatandaşlar tarafından parçalanarak evlerine götürüldüğü iddiası. Tüm bunlara rağmen bölgedeki faaliyet ise sürüyor.İsmet ACAR / Uğur USLUBAŞ (AHT)

DİĞER HABERLER
“Ülkemizin ithal ete ihtiyacı yok”

Tarım müdürlüğünden “angus” savunması
 
Tarım İl Müdürü Vekili Murat Demirkıran, ithal edilen angusların yol şartlarına bağlı ölüm olaylarının durduğunu belirterek, bundan sonra ölecek olan hayvanların belediye yetkilileri tarafından ücret karşılığı hayvan mezarlığında bertaraf edileceğini açıkladı. 

(İHA) – Bursa İl Tarım Müdür Vekili, 3 Şubat 2011 tarihinde medyada çıkan ‘İsabey Hayvan Pazarı’nda ölen hayvanların bertaraf edilmesi’ ile ilgili haber sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı. Büyük ve küçükbaş hayvan et fiyatlarının kontrol altına alınabilmesi için bakanlık tarafından belli ülkelerden canlı hayvan ve et ithalatının yapıldığını belirten Demirkıran, “Özellikle 2010 yılının ağustos ayından başlamak üzere gerek et ve balık kurumu gerekse özel firmalar tarafından canlı kasaplık sığır girişi tüm ülkemizde olduğu gibi Bursa’da da oldu. Sayıca mezbaha kapasitelerine orantılı bir şekilde getirilen sığırların kesimleri yapılarak tüketime sunuldu. Bu konuda bugüne kadar herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Bu süreç içerisinde 19 bin 101 adet kasaplık sığır kesimi yapıldı” dedi.

24-28 Ocak 2011 tarihleri arasında bir anda 10 bin 108 adet canlı kasaplık sığır ve 22 bin 400 adet canlı kasaplık koyun girişi olduğunu hatırlatan Demirkıran, ithalatçı firmanın 5 gün gibi kısa sürede hayvan pazarının alt yapısının yenilenmesi faaliyetine girdiğini ve elektrik aksamı, su boru hattı, yemliklerin ve padoklarının tamiratının yaptığını vurgulayan Demirkıran, “Ayrıca hayvan pazarının arka tarafına boydan boya geniş bir ihata duvarı da yapıldı. Bu süreç içerisinde hayvanların yemi ve samanı tedarik edildi. Bakıcılar işe alınarak, durum kontrol altına alındı. Gelen hayvanların Avustralya ve Uruguay menşeli olması ve yaklaşık 25-30 gün arasında gemi yolculuğu ile ülkemize gelmeleri sebebiyle sığır ve koyunlar, ilk zamanlarda telef oldu. Ölenlerin bertaraf edilmesi sırasında bu olumsuz görüntüler oluştu. Konu ile ilgili olarak İl Tarım Müdürlüğü, Yıldırım Belediyesi, Demetevler Mahalle Muhtarlığı, hayvan pazarı sahipleri ve ithalatçı firmalarla bir araya gelerek bundan sonrasında böyle bir olumsuzluğun olmaması ve bir plan dahilinde hareket edilmesi için her gün İl Tarım Müdürlüğü ve Yıldırım Belediyesi ekipleri hayvan pazarında rutin denetimlere başladı. Yol şartlarına bağlı ölüm olayları durmakla beraber bundan sonra ölecek olan hayvanların bertarafı belediye yetkilileri tarafından ücret karşılığı makbuz kesilerek, hayvan mezarlığında yapılacaktır” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Güldal: Süt Sektöründeki Gelişmeleri Takip Etmeye Devam Ediyoruz

5 Şubat 2011. 08:41
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x