ANIMALIA İstanbul Fuarı’ndan izlenimler

24 Haziran 2013. 11:00

601687_596142100420136_699516002_n

 

 

 

ANIMALIA İstanbul Fuarı’ndan izlenimler

 

 

Yazar: Kamber GÜLER

 

 

Türkiye’de tarım ve hayvancılık fuarları henüz yeni sayılabilecek bir geçmişe sahip, gıda fuarlarının bile görece daha eski bir geçmişe sahip olduğu söylenebilir. KamberAga.com olarak, bu tür etkinliklere bir süredir katılımcı değil de ziyaretçi sıfatıyla katılıyoruz. Bunun nedenlerine bir başka yazıda ayrıntılarıyla değinilebilir, fakat bu yazıda tarım ve hayvancılık fuarlarında kıyıda köşede kalan ve bir o kadar can alıcı farklı bir noktaya değinmek istiyorum.

 

 

ANIMALIA İstanbul, sözüm ona ‘artık reklama ihtiyacı olmayacak kadar’ popüler, geleneksel hale gelmiş bir hayvancılık fuarı. Böylesi büyük bir fuarın hem İstanbul hem de yurt geneli için artılarını saymaya kalkışmak yersiz olur. Gelgelelim, aynı tarihlerde düzenlenen ve hemen yanındaki fuar alanını paylaşan Av, Silah ve Doğa Sporları Fuarı’nın ANIMALIA İstanbul’dan daha fazla ziyaretçi çektiğini görmek akıllara şu soruları getirmiyor değil:

 

 

– Ülkemiz bu kadar gelişmiş bir ülke midir ki en temel sektörlerden biri olan hayvancılık sektörü av, silah ve doğa sporları gibi lüks sayılabilecek bir ‘sektör’ün gölgesinde kalabilmektedir?
– Söz konusu iki fuarı düzenleyen organizatör firmaların farklı olması, dolayısıyla yapılan ‘reklam’ çalışmalarının farklılık göstermesi fuarlara ilgi gösteren sayıya etki etmiş olabilir mi?
– Bu iki fuara ilgi gösteren ziyaretçiler ‘fuar ziyareti’ kavramını iş yapmaktan ziyade kafa dağıtmak olarak algılıyor olabilir mi?
1610_10151642120197287_1956503085_n (1)Bu soruları herkes kendine göre yorumlayıp cevabını yine kendisi verebilir. Fakat daha da önemlisi, ANIMALIA İstanbul’un 3. gününde, yani cumartesi günü etkinlik başlığı altında gerçekleşen, Veteriner Hekim Dr. Serkan Sayıner ve Uzman Veteriner Hekim Cevdet Ergen tarafından sunulan “Hayvan Hastalıklarının Tanısında Veteriner Laboratuvarın Yeri ve Önemi” konulu bilgilendirme toplantısına etkinlik fotoğrafçısı ve organizatör firmadan yetkili bir kişi de dâhil olmak üzere sadece 6-7 kişi tarafından katılım gösterilmiş olması. Fuar yetkilisinin ifade ettiği üzere, bu etkinlikten yaklaşık 1.000 kişinin haberdar edildiği, geçmişte bu tür etkinliklere katılımın %10 seviyelerinde olmasına rağmen o gün %1 bile olmaması “Acaba nerede yanlış yapıyoruz?” sorusunun bir kez daha sorulmasını gerektiriyor.
Bu yazı vasıtasıyla, Sayın Serkan Sayıner ve Sayın Cevdet Ergen’e titiz çalışmalarından ve koca salonda sadece 6-7 kişi olmamıza rağmen profesyonel bir şekilde sunumlarını yapmalarından dolayı bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum. ANIMALIA İstanbul’un organizatör firmasının bu tür bilgilendirici ve elzem niteliğindeki etkinlikleri fuarın tanıtımı sırasında biraz daha ön plana çıkarmasını dileyerek…

Diğer Haberler:
Et yerine yumurta tüketin!

 

 

Son söz olarak, ANIMALIA İstanbul’un 06-09 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştiğini düşünürsek, şu sıralar 13. gününe girmiş olan Taksim Gezi Parkı eylemlerinin bu fuarın katılımcı sayısına etki etmiş olabileceğini söylemek mümkün. Bilenler bilir, Taksim’de bulunan ve şu sıralar yıkılması gündemde olan AKM (Atatürk Kültür Merkezi) önünden belli aralıklarla kalkan otobüsler TÜYAP Beylikdüzü ve İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılan fuarlara çok sayıda ziyaretçi taşır ve söz konusu fuarların katılımcı sayısı kayda değer bir şekilde artar. Kim bilir, ANIMALIA İstanbul’a gitmek için AKM’nin önüne gelen ziyaretçiler bu kez son anda fikir değiştirip Taksim Gezi Parkı eylemlerine katılmış da olabilir. Olabilir mi? Olsun mu? Neden olmasın…

 


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x