Gıda kontrolörleri eğitimden geçiriliyor


Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Gıda Kontrol Görevlisi Kursu düzenlendi.

Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde(UTEM) düzenlenen kursa 10 ilden gıda kontrol görevlileri katıldı. 5 gün süren kursta katılımcılara gıda güvenliği konularıyla ilgili kanun, yönetmelik ve mevzuatla ilgili bilgiler verildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kursu açılış konuşmasını yapan Ankara İl Müdürü Muhsin Temel, gıda sektörünün insan neslinin devamı içi taşıdığı önemi vurgulayarak, “Gıda sektörü günümüzdeki diğer sektörlerle kıyasladığımızda en öne çıkan sektördür. Geçmişte çeşitli sebeplerle çıkan savaşlar bundan sonra gıda ve suyla ilgili olacaktır” dedi.

7 milyar insanın yaşadığı dünyada 1 milyar insanın açlıkla, 2 milyar insanın yetersiz beslenmeyle, geri kalanının da obezite ile mücadele ettiğini belirten İl Müdürü Temel, gıda konusunda bütün insanlığın hem az beslenmeden hem de fazla beslenmeden kaynaklanan sorunları bulunduğunu söyledi.

Konuşmasında gıda kontrol görevlilerine uyarılarda bulunan İl Müdürü Temel, şunları söyledi: “Gıdanın üretilmesi, paketlenmesi ve pazarlanması aşamasında sizler devreye gireceksiniz. Bu aldığınız eğitimin kıymetini bilin. Nesillerimizin geleceği sizin yapacağınız sağlıklı denetimlere bağlıdır. Yapacağınız hizmette, gıda sektöründe faaliyet gösteren kişilerle birebir ilişkilerinizde öğretici, eğitici ve tarafsız olun.”

Bakanlık olarak 2004 yılına kadar sadece imalathaneleri denetlediklerini, bu tarihten sonra perakende ve toptan satış yerlerinin denetiminin de yapılmaya başlandığını ifade eden İl Müdürü Muhsin Temel, denetim konusunda kurumlar arasında yaşanan karmaşanın da 13 Haziran 2010 tarihinde yürürlüğe giren 5996 Sayılı Kanun’la giderildiğini ve gıda konusundaki bütün yetki ve sorumluluğun Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na verildiğini sözlerine ekledi.


Yazan - 8 Kasım 2011. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x