Anlaşma İmzalandı,Tavuk Gübreleri Enerji,Atıkları Asfalt Olacak…!


Bolu’da, tavuk entegre firmalarının çevre kirliliğine neden olan yıllık 150 bin tonluk atığının enerjiye dönüştürülmesini sağlayacak olan sözleşme imzalandı.

 

TÜRKİYE’nin tavuk eti ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayan Bolu’da, tavuk entegre firmalarının çevre kirliliğine neden olan yıllık 150 bin tonluk atığının enerjiye dönüştürülmesini sağlayacak olan sözleşme imzalandı. Fabrikada tavuk ve hindi gübresi enerjiye dönüşürken kül olarak atılacak atıkları ise beton ve yol yapımında ham madde olarak kullanılacak.

 

Türkiye’nin lider tavuk entegre firmaları arasındaki Beypiliç, Erpiliç, CP Piliç, Akpiliç ve Bolca Hindi firmalarının atıklarını enerjiye dönüştürmek için iki yıldır sürdürülen proje çalışması tamamlandı. Çevre kirliliği yarattığı ve kokuya neden oldukları iddiasıyla tavuk ve hindi atıklarının kullanılması için Bolu Valiliği ve Bolu Belediye Başkanlığı’nca yürütülen proje kapsamında Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Bolu Belediye Başkanı Ak Parti’li Alaaddin Yılmaz, tavuk entegre firmalarının üst düzey yöneticileri ile atıkların enerjiye dönüşümünü sağlayacak firma yetkililerinin katıldığı toplantıda, “Tavuk ve hindi atıklarının verilmesi, toplanması, nakli ve enerjiye dönüştürülmesi ile ilgili sözleşme” imzalandı. İlk etapta Bolu merkez, Yeniçağa, Dörtdivan’da bulunan entegre tesisler ile kümeslerden elde edilen atıklar, özel araçlarla enerji üretiminin yapılacağı tesise taşınacak. Bir yılda yaklaşık 150 bin ton atık, kurulacak tesiste enerjiye dönüşecek. Atıklardan geriye kalan kül şeklindeki atıklar ise yol ve beton yapımının ham maddesi olarak kullanılacak.

 

Beypiliç A.Ş. Genel Müdürü Sait Koca, kümes ve entegre tesislerden alınacak atıklarla kurulacak tesiste enerji üretileceğini söyledi. Koca, “Atıkların alınıp tesise taşınma operasyonu tamamen firmanın kontrolünde olacak. Sözleşmeye imza atan firma yetkilileri olarak bizlerde bu atıkların ilgili firmaya temin edilmesi konusunda devreye gireceğiz” dedi.

 

Atıklardan enerji üretecek olan ZGC A.Ş. Genel Müdürü Suat Çalbıyık, 20 ay içinde projeyi bitirmeyi taahhüt ettiklerini açıklayarak toplanan atıkların ise özel dizayn edilen kapalı araçlarla fabrikaya getirileceğini belirtti.

 

Bolu“ÇİMENTO” fabrikası arka çevresinda kurulacağı açıklanan tesis “hindi ve tavuk dışkıları” nı özel dizayn edilen kapalı araçlarla bu fabrikaya getireceklerini de belirtti…

 


Yazan - 18 Ekim 2011. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x