Antalya’da Modern Keçi Çiftliği Kuruluyor


Antalya’nın İbradı ilçesinde modern keçi çiftliği kuruluyor.

Tozaklı mevkiinde 5 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 30 dönüm arazi üzerinde kurulacak çiftliğin bölge ekonomisini canlandıracağı düşünülüyor.

 

2 bin 500 hayvan kapasiteli çiftliğin kısa süre içinde faaliyete geçmesi için tüm hazırlıklar sürerken, keçi çiftliğinin 5 ortağından biri olan Metin Arseven, amaçlarının bölgede süt ve süt ürünlerini geliştirmek olduğunu söyledi.

 

İlk etapta çiftliğe 500 Halep keçisi ile 120 Saanen keçisi getireceklerini söyleyen Arseven, kurulacak sistem ile aynı anda 48 keçinin 6 dakikada sağılabileceğini ifade etti. Hayvanların sağımlarının tamamen bilgisayar üzerinden takip edileceğini sözlerine ekleyen Arseven, sağılan sütlerin el değmeden hijyenik olarak soğutma tanklarına gideceğini kaydetti.

 

Çiftliğin diğer bir ortağı Devlet İlkay Öncel ise, keçi yetiştiriciliği işine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verdiği kırsal kalkınma desteklerden yararlanarak girdiklerini söyledi.

 

Bölgenin hava şartları, bitki örtüsü ve coğrafi yapısıyla keçi yetiştiriciliğine çok uygun olduğunu anlatan Öncel, çiftliğin 2 milyon liraya mal olduğunu dile getirdi. Bunun 300 bin lirasının Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kendilerine hibe edildiğini sözlerine ekleyen Öncel, sözleşmeli çiftçi modeli ile de şartları uygun olan çiftçilere bakabileceği kapasitede keçi vereceklerini belirtti.

DİĞER HABERLER
Kadın Girişimciliği Yarışması'nda 1.oldu...

 


26 Temmuz 2012. 16:53
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x