Antimikrobiyal enerji içeceği


130720160913512342950_2-41

 

 

Tavuklar için antimikrobiyal enerji içeceği

 

 

 

Türkiye’de doğal ortamda yetişen endemik bitkilerden yaptığı çeşitli ilaçlarla tıp ve bilim camiasının dikkatini çeken Türk İş Adamları Projeleri Bilimsel Araştırmalar Merkezi (TİAP BAM) şimdi de kanatlılar için antimikrobiyal enerji içeceği üretti.

 

 

 

TİAP BAM ‘Vip Energy Time’ adını verdiği yeni ürünü ile kanatlı sektörünü ciddi sıkıntıya düşüren virüs sorununu da çözmeyi hedefliyor. Vip Energy Time adını verdikleri ürünün kanatlı sektörüne önemli katkı sağlayacağına inandığını belirten Hakan Başlık “Bu ürünün kanatlılarda verimi ve direnci artırdığını gördük” dedi.

 

Kanatlı sektörünün son zamanlarda Türk tarımı için önemli bir sektör olduğunu ancak tavuklardaki direnç zayıflığı nedeniyle virüse karşı çok hassas olduklarını belirtti. En küçük bir patojen mikro salgınında kümeslerdeki kanatlıların telef olduğunu belirten TİAP BAM  Bilimsel Araştırmalar Merkezi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Başlık “Bu ürün ile kanatlılardaki verim ve direncin arttığını gördük. Dünyada çok önemli bir yere sahip tavukçuluk sektörü için heyecan verici bir buluş yapmanın mutluluğu içersindeyiz. Kanatlı hayvanlarda Salmonella ve Listeria infeksiyonları dünyada oldukça yaygındır ve gıda kaynaklı infeksiyonlar arasında oldukça önemlidir. İnsanlarda Salmonella ve Listeria nedenli infeksiyonlardaki artış ve izole edilen etkenlerdeki çoklu antibiyotik dirençlikleri, bu ölümcül tabir edilen bakterilerin insan sağlığı açısından önemini arttırmaktadır. Salmonella ve Listeria infeksiyonlarının kanatlı hayvanlarda oluşturduğu kayıplar iki şekilde değerlendirilebilir. Birincisi ekonomik diğeri ve en önemlisi halk sağlığı açısından önemlidir.TİAP BAM Bilimsel Araştırmalar Merkezi Bilim Kurulu Başkanı Yeniyüzyıl Üniversitesi Rektörü Gıda Mikrobiyoloğu Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gündüz başkanlığında yürütülen AR-GE Çalışmaları Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliği ile bir çok bilim adamı tarafından büyük bir heyecan içinde devam etmekte. Antikoil HX-2371 ürününden  geliştirilen bu ‘Vip Energy Time’ adını verdiğimiz yeni enerji içeceği kanatlı sektöründe ciddi bir katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER
Uzman Görüşü: Altı Haftada 40 Gramdan 2,5 Kiloya

 

TİAP BAM Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gündüz başkanlığında devam eden çalışmaların bundan sonraki süreçte büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık alanının yanında arıcılık ve tatlı su balıkçılığı üzerine devam edeceği belirtildi.


14 Temmuz 2016. 02:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x