Anzaklar’dan Hem Ziyaret,Hem Ticaret


ANZAKLAR’DAN  HEM  ZİYARET, HEM  TİCARET

Nuri ÇAĞLAR  Trakya Bürosu

Avustralya’nın Victoria eyaletindeki Anzak’lardan bir grup, dedelerinin mezarlarını ziyaret etmek için Türkiye’ye geldiler.

96 yıl önce Çanakkale  savaşları  sırasında  şehit düşen dedelerinin mezarlarını ziyaret etmek için gelen Anzakların tümü Avustralya’nın  en büyük süt üreticisi.

Hayvancılık sektörü ile uğraşan Anzak’ların  en küçüğü 60,en büyüğü  ise 700 baş hayvan sahibi.

Türkiye’ye ziyarete gelen Anzak’ların  rehberi Kadir Zehir  ziyaret ile ilgili olarak  “ 9’u bayan olmak üzere 24  Avustralya’lı  Anzaklar  96 yıl önce Çanakkale savaşlarında  şehit düşen dedelerinin mezarlarını ziyaret etmek için ülkemize geldiler.Bu ziyaretten sonra meslekleri sütçülük olan bu misafirler Türkiye’nin belli başlı çiftliklerini ziyaret ederek ülkemizdeki hayvancılık sektörünü yakından tanıyarak işbirliği yapmak istiyorlar.ülkemizde 14 gün kalacak olan misafirlerimiz  önceden belirlenen 8 çiftlikte inceleme yapacaklar.İki ay önce Tarım ve Köyişleri Bakanlığını arayıp  bu konu ile ilgili  olarak bilgi almak istedim bana  Nuri Çağlar’ın yardımcı olabileceğini söylediler.Bende kendisi ile iletişim kurarak bu geziyi gerçekleştiriyoruz.Önce Malkara’da bir çiftlik ve bir mandıra gezdik.Ayvalık’ta,Foça’da,Bursa Karacabey’de iki,Salihli’de ise bir çiftlik gezeceğiz.”dedi.

MALKARA’DA  SÜTÇÜLÜK ATAĞI

Tekirdağ Malkara Gözsüz köyde devlet vatandaş işbirliğiyle köy koop. S.S Gözsüz Köyü Tarımsal Kalkınma Koop Başkanı Hasan Topçu   sütçülük konusunda büyük çabalarımız bulunuyor dedi.

Başkan Hasan Topçu  “Yatırımlarımızın yapımına 4 ay önce başladık kısa zamanda bitirdik. 2 bin hayvan kapasiteli üyeler mevcut devlet ve çiftçi ortaklaşa  desteklemelerden yararlandılar. Tesislerde süt, yoğurt,ayran,tereyağ imalatı yapılacak.4 dönüm arazinin içinde 854metre kapalı alanı  bulunan mandıranın günümüz şartlarında son teknoloji ile ve ilk etapta günlük 5 ton süt işlemeye başladık .5 yıl içinde kapasiteyi 40 tona çıkarmayı planlıyoruz.ilk etapta 10 kişi çalıştıracağız.Amaç kendi köyümüze ve çevre köylere birliği sağlamak vatandaşa doğal ürün sağlamak. Üretim izinlerini, marka tescil ettirerek Gözüm ismi altında üretim yapıyoruz.” dedi.

Hemit köyü büyük baş hayvan çiftliği kooperatif  Başkanı Ramazan Demirkıran  ise “Ben aynı zamanda köykalkınma kooperatif  Tekirdağ başkanıyım Türkiye Koop  yönetim kurulu üyesiyim.2008 yılında devlet köylü iş birliğiyle Görmüş olduğunuz tesisi yaptık.25 dönüm arazinin 6428 metresi kapalı alan günümüz şartlarında son sistem olan çiftliğimizde.170 hayvan bulunmaktadır.Günlük ortalama iki buçuk ton süt üretmekteyiz.Biz bu tesisi yaptıktan sonra Trakyadaki köyler bizleri örnek alarak bizlere telefonla  ulaşarak tüzüğü isteyip bizden esinlemişlerdir.bizim işletmemiz Türkiye de kooperatif mülkiyeti de bulunan bir işletmedir. “dedi.

Sidney’dek​i İki Osmanlı Kahramanı’​nın Öyküsü

OSMANLI SAVAŞ FERMANI

Yıl 1912, İngilizler Hindistan’ı işgal eder, Hindistan Kralı Osmanlı’dan  yardım ister. Yıllardır savaş içinde olan Osmanlı bu yardımı karşılıksız  bırakmamakla birlikte 350 kişilik bir askeri birliği gemiyle Hindistan’a  gönderir. 350 kişilik birlikten 20 kadarı hastalıktan yolda şehit olur, kalan 330 Osmanlı askeri Hindistan’a çıkarlar ve İngilizlerle savaşmaya başlarlar.

Mühimmat açısından kısıtlı olan Osmanlı askerleri birkaç günlük mücadeleden  sonra teknolojik donanıma sahip İngiliz askerleri karşısında yenik düşerler  ve 40 kadarı esir alınır, diğerleri de savaşta şehit olurlar. Savaş  bittikten sonra bu 40 Osmanlı esir askerini, İngilizler gemilerde  çalıştırmaya başlarlar. Bir İngiliz gemisi Avustralya’ya geldiğinde, esir iki Osmanlı askeri gemiden bir yolunu bulup kaçarlar.

Bir süre sonra, adı Karadeniz diyarından Menteşoğlu Abdullah olan, baba  mesleği dondurmacılığa, Karahisar diyarından Tarakçıoğlu Mehmet de baba  mesleği kasaplığa başlar.

1918’de Avustralya Çanakkale’ye asker çıkarır ve bizim iki Osmanlı askeri  olayı duyarlar ve hemen buluşur, durum değerlendirmesi yaparlar. Biz Osmanlı askeriyiz ve Avustralya’da yaşıyoruz. Avustralya devleti Osmanlıya savaş açmış ve bizim ülkemizi işgale gitmiş, bundan dolayı biz de Avustralya devletine savaş açalım derler.

Alırlar kağıdı, kalemi ve yazarlar: Sayın Avustralya Başkanı, Ekselans Hazretleri,
Biz iki Osmanlı askeri, ülkenizde bulunuyoruz. Duyduk ki, devletimiz Osmanlıya Avustralya devleti olarak savaş açmış ve Çanakkale’ye asker göndermişsiniz. Bundan dolayı iki Osmanlı askeri olarak biz de Avustralya devletine savaş açmış bulunmaktayız.

Bu bir “Osmanlı Savaş Fermanı “dır. Ekselanslarının bilgilerine duyurulur.
Karahisar diyarından Tarakçıoğlu Mehmet, Karadeniz diyarından Menteşoğlu Abdullah .İki Osmanlı askeri, Sidney’ in 250 km uzağında Karlıdağlar denilen bölgede önce virajlarda tren raylarını sökerek 3 tren devirirler. Üçüncü trende askeri mühimmat bularak silahlanırlar. Aynı bölgede 8 karakol basar ve karakollardaki askerlerin tamamını vururlar.

Ne olduğunu bir turlu çözemeyen Avustralya devletının sonunda iki Osmanlı
askerinin yazmış olduğu mektup akıllarına gelir ve bölgeye 250 kadar asker
gönderirler ve iki Osmanlı askeri araştırılmaya başlanır. Birkaç günlük
araştırmadan sonra sıcak çatışma olur.Ve ikı Osmanlı askeri bu karlı dağlarda şehit edilir.

İki askerin şu an mezarı Sidney’e 250 km uzakta Karlıdağlar’da ve mezarlarında fotoğraf çekmek yasak. Avustralyalılar iki Osmanlı askeriyle  savaştık demek zorlarına gittiği için bu askerlerimize Hindistan asıllı diyorlar. Oysa Hindistan’da ne Karahisar diyarı, ne de Karadeniz diyarı diye bir bölge yok.

Bu bilgi Hindistan büyükelçiliğinin açıklamasından çıkarılmıştır.
Kaynak:hatice gunseli <hgunseli@yahoo.com>


Yazan - 12 Nisan 2011. Kategori BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
OR TAV A.Ş.
10 yıl önce

Hoşgeldiniz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x