Arama-1 gemisi suya indirildi


araam1-jpg20140928141131

 

TAGEM ile Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve 6 milyon liraya mal olan Arama-1 isimli araştırma ve kontrol gemisi, Antalya’da suya indirildi.

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye’de yetiştirilen balıkların artık Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini belirterek, “Avrupa’da satılan her 3-4 çipura ve levrekten biri Türkiye’den gidiyor” dedi.

 

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan  “Arama-1” isimli araştırma ve kontrol gemisi, Bakan Eker’in katıldığı törenle suya indirildi.

 

Antalya Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen törende konuşan Bakan Eker, hükümetlerinin bitkisel ve hayvansal üretim, balıkçılık olmak üzere tüm alt sektörüyle tarımı bir bütün halinde stratejik bakış açısıyla ele aldıklarını söyledi.

 

Tarım sektörünün gelişmesi için bilgi ve teknolojinin kullanılması gerektiğini anlatan Eker, bilgi ve teknolojinin kullanımında da en çok araştırma geliştirme çalışmalarına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

 

Arama-1 isimli geminin Türkiye’de balıkçılık sektöründe hizmete giren ikinci araştırma gemisi olduğunu bildiren Eker, ilk geminin 2 yıldan beri Karadeniz’de kullanıldığını belirtti.

Avrupa'nın 4. büyük balıkçılık araştırma gemisi suya indirildi

Arama-1 isimli geminin balıkçılık araştırmalarında kullanılan Avrupa’daki en büyük 4’üncü gemi konumunda bulunduğunu ifade eden Eker, geminin Akdeniz ve Ege’de araştırma faaliyetleri yapacağını, denizlerin kimyasal, fiziksel ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi dahil deniz bilimleriyle ilgili birçok araştırmada kullanılacağını söyledi.

DİĞER HABERLER
'Çocuk çobanlar' hayalleri için ders çalışıyor

 

Avcılık kontrol ve takip hizmetlerinde de kullanılacak gemide 18 personel çalışacağını dile getiren Eker, modern teknik donanıma sahip geminin 6 milyon liraya mal olduğunu bildirdi.

 

Avrupa pazarında Türk balığı

 

Bakan Eker, dünyada yaklaşık 160 milyon ton balık üretildiğini, bunun 70 milyon tonunun üreticilikten, 90 milyon tonunun da avcılıktan elde edildiğine dikkati çekerek, Türkiye’de yetiştiricilikten elde edilen balık miktarının çok yüksek olmadığını söyledi.

 

Denizlerin, korunması gereken yaşam alanları olduğunu vurgulayan Eker, şöyle konuştu:

 

“Balıkçılık, ne bulursak alıp, toplayıp, getirip tüketeceğimiz bir faaliyetten ibaret değil. Bu alana önem vermek durumdayız. Denizleri yarın da sonraki günlerde de yarının kuşakları ve ondan sonraki kuşaklar için de muhafaza etmemiz lazım. Biz meseleye bu bakış açısıyla yaklaşıyoruz, düzenlemelerimizi buna göre yapıyoruz. Balıkçılık sektörünü, balıkçılık faaliyetlerini önemsiyoruz. 2003 yılından itibaren hükümetimiz balıkçılık yapan kardeşlerimizin yakıt olarak kullandığı mazottan ÖTV almıyor. Bu alana hükümetin verdiği kaynak 1 milyar lira.”

 

Yetiştiriciliği de ilk defa destek kapsamına aldıklarına işaret eden Eker, “Oraya da bugüne kadar 1 milyar liraya yakın destek verdik. Türkiye’de yılda 60 bin ton civarında balık yetiştiriliyordu, biz bunu 240 bin tonlara çıkardık. Yani 4 kat artış sağladık, bu çok önemli bir artış. Türkiye, balıkçılık alanında Avrupa’nın en hızlı büyüyen üçüncü ülkesi” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
3.ön eleme turu kuraları çekildi.

 

Eker, “Türkiye’de yetiştirilen balıklar artık Avrupa’nın en büyük şehirlerinde tüketicilere sunuluyor. Avrupa’da satılan her 3-4 çipura ve levrekten biri Türkiye’den gidiyor” ifadesini kullandı.

Avrupa'nın 4. büyük balıkçılık araştırma gemisi suya indirildi

Ekonomik faaliyet alanı

 

Balıkçılığı önemli bir ekonomik faaliyet alanı olarak gördüklerini, yaptıkları çalışmaları da buna göre planladıklarını dile getiren Bakan Eker, denizlerde araştırma yapıp, gerek deniz suyu kirliliği, gerek balıkların yaşama ve üreme alanları ile göç yollarını çok ayrıntılı ve ciddi biçimde inceleme yapılması gerektiğini kaydetti.

 

Bu amaçla su ürünleri kayıt ve bilgi sisteminin hayata geçirildiğini anlatan Eker, av sirkülerini, kaynakların doğru ve akılcı kullanılması amacıyla yenilendiğini vurguladı.

 

Marmara, boğazlar ve Karadeniz’de trol gibi büyük araçlarla yapılan avcılık ve derinlikle ilgili tedbirler aldıklarını belirten Eker, denizlerin dibine düşmüş veya terk edilmiş ölü ağların temizlenmesi konusunda da proje yaptıklarını, metruk balık ağlarının denizlerden toplandığının altını çizdi.

 

Balıklar için yapay yuvalar oluşturulduğunu, Edremit Körfezi başta olmak üzere birçok bölgeye binlerce yapay yuva yerleştirdiklerini söyleyen Eker, 3 metre civarındaki özel yuvalarda balıkların yumurtlayarak güvenli biçimde varlıklarının sürdürülmesinin sağlandığını ifade etti.

 

Denizlerin korunmasının tek başına bakanlığın yürüteceği bir faaliyet olmadığına dikkati çeken Eker, bu konuda bütün kuruluşlara ve vatandaşlara görev düştüğünü dile getirdi.

DİĞER HABERLER
Konutta KDV düştü

 

Eker, “Denizlerimizin kirletilmemesi lazım, olabildiğince de denizlerimizin zenginliklerinden istifade edebilmemiz lazım. Zenginliklerden uzun vadede istifade edilmesinin yolu denizlerin temiz tutulması, korunması ve araştırma yapılmasından geçer” diye konuştu.

 

TAGEM Genel Müdürü Masum Burak da Arama-1’in son derece modern donanımla donatılmış bir araştırma gemisi olduğunu belirterek, Türkiye balıkçılık sektörüne fayda getirmesini diledi.

 

Konuşmaların ardından Bakan Eker, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk ve AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, birlikte açılış kurdelesini kesti. Daha sonra gemiyi gezen Bakan Eker, yetkililerden bilgi aldı.

 

6 milyon liralık gemi

 

32 metre uzunluğunda ve 8 metre genişliğinde bulunan Arama-1 araştırma ve kontrol gemisi, Akdeniz ve Ege bölgelerinde hizmet verecek, uluslararası sularda da faaliyet gösterebilecek donanım ve teknolojiye sahip nitelikleriyle balıkçılık sektörünün gelişmesine katkı sağlayacak.

 

2013 yılında inşasına başlanan geminin yapımı için 6 milyon lira harcandı. Modern teknik cihazlarla donatılan, seyir ve donanım özellikleri bakımından Avrupa’da 4’üncü, dünyada 11’inci sırada bulunan gemi, stok araştırmalarının yanında oşinografik araştırmalar (denizlerin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi), avcılık kontrol ve takip hizmetleri verecek.


28 Eylül 2014. 17:14
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x