Arap baharı ihracatı hareketlendirdi


Eylülde ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,41 artışla 10 milyar 723 milyon dolar oldu. Büyük değişim yaşayan Ortadoğu ülkelerine ihracat dikkat çekici.

Geçen ay Mısır’a ihracat yüzde 65, Tunus’a yüzde 33, Irak’a yüzde 60, Lübnan’a yüzde 136 arttı. 2011’de, geçen yılın ihracat artışını katladıklarını belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Yıl sonunda Cumhuriyet rekorunu kıracağız.” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), eylül ihracat rakamlarını açıkladı. Geçen ay ihracat, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 16,41 artışla 10 milyar 723 milyon dolar olurken, yılın ilk 9 ayında ise yüzde 21,71 artışla 99 milyar 453 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Son 12 aylık dönemde ise yüzde 18,83 artışla 131 milyar 622 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Eylül ayında borç kriziyle boğuşan AB ülkelerine ihracat artışı sınırlı kalırken, İspanya’ya ihracat yüzde 3, İngiltere’ye yüzde 1 düşüş gözlendi. Buna karşılık, ‘Arap Baharı’nın yaşandığı Ortadoğu’ ülkelerine ihracatta büyük artış var. Irak’a ihracat eylülde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 60, Lübnan’a yüzde 136, Mısır’a yüzde 65, Tunus’a yüzde 33, İsrail’e yüzde 27, Birleşik Arap Emirlikleri’ne yüzde 20 arttı. Eylül ayında en fazla ihracat yapan sektör, 1 milyar 665 milyon 665 bin dolarla otomotiv endüstrisi oldu. Bu sektörü, 1 milyar 308 milyon 90 bin dolarla kimyevî maddeler ve mamulleri, 1 milyar 276 milyon 597 bin dolarla çelik, 1 milyar 112 milyon 185 bin dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sektörü takip etti. Türkiye’nin, geçen ay toplam ihracatının yüzde 83,13’ünü gerçekleştiren sanayi grubunda yüzde 17,13 artışla 8 milyar 914 milyon 172 bin dolarlık, yüzde 13,86’sını oluşturan tarım grubunda yüzde 13,28 artışla 1 milyar 485 milyon 816 bin dolarlık ve yüzde 3,01’ini oluşturan madencilik grubunda yüzde 11,64 artışla 323 milyon 95 bin dolarlık ihracat yapıldı. Sanayi sektörü alt başlığı altında yüzde 62,76 payla ilk sırada yer alan sanayi mamulleri içinde en büyük payı, yüzde 15,53 ile otomotiv endüstrisi alırken, bunu yüzde 11,91 ile çelik, yüzde 10,37 ile hazır giyim ve konfeksiyon izledi.

İhracat rakamlarını Elazığ’da açıklayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Batı ülkelerinde yaşanan borç krizine karşılık Türkiye’nin pozitif yönde ayrıştığını söyledi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s’un (S&P) Türkiye’nin notunu yerli para cinsinden yükseltmesinin gecikmiş bir karar olduğunu vurgulayan Büyükekşi, “Bunun ötesinde Türkiye’nin yabancı para cinsinden de notunun artırılmış olması gerektiğine inanıyoruz.” dedi. Büyükekşi, Türkiye’nin durumunun çok farklı olmasına rağmen dış piyasalardaki gelişmelerin Türkiye’yi etkilediğini, döviz kurlarında ciddi yükselişler yaşandığını kaydetti. Büyükekşi, sepet kurun 2,10-2,20 arasında bir müddet daha dalgalanmaya devam edeceğini düşündüklerini kaydetti. Kurlardaki yüksek dalgalanmanın döviz borcu olan şirketleri, ithal girdiye bağımlı olan üreticileri olumsuz etkileyebileceğini belirten Büyükekşi, “Biz her zaman rekabetçi döviz kurları talep ettik. 1,70-1,80 aralığında oluşacak bir dolar kuru dış ticaret dengesine pozitif katkı yapacaktır. Döviz kurlarındaki artış şu anda enflasyon tehlikesi barındırmıyor. Ancak kurların uzun süre bu seviyelerde kalması kaçınılmaz enflasyona sebep olabilir.” şeklinde konuştu.

İhracat için koyulan 2023 hedefine daha da yakın olduklarını belirten Büyükekşi, şu değerlendirmeyi yaptı: “Sektörlerimizde dönüşüm, yerli markalar ve yeni yatırımlarla ihracatımızı artıracağız. Bu bağlamda son günlerde gündemde olan yerli otomobil üretimine de değinmek istiyorum. Biz TİM olarak Sayın Başbakan’ımızın sık sık gündeme getirdiği yerli otomobil üretimini destekliyoruz. Ülkemizde de çok kuvvetli bir otomotiv endüstrisi var. Mesele otomobil üretmek değil, yerli bir marka çıkararak otomobil üretmektir. Ürün ve pazar planlamasını kendisi yapacak bir markayı çıkarmamız gerekiyor.”

Büyükekşi, Başbakan Tayyip Erdoğan liderliğinde gittikleri Mısır’da oradaki insanların gözündeki Türkiye algısının çok farklı olduğunu, Türkiye’nin artan gücünü orada bizzat görebilme imkânına kavuştuklarını ifade etti. Konuşmasında son 9 aydaki ihracat artışına dikkat çeken Mehmet Büyükekşi, “İhracatımız yılın ilk 9 ayında yüzde 21,7 oranında artış gösterdi. 2010 yılının tamamında yüzde 12 oranında ihracat artışı yakalamıştık. 2011’de, geçen seneki ihracat artışını neredeyse ikiye katladık. Buradan yola çıkarak yıl sonu için Cumhuriyet tarihimizin ihracat rekorunu kıracağımıza inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.cihan


Yazan - 2 Ekim 2011. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x