Araplar Bizden Pahalıya Hayvan Almaz


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı “Suudi Arabistan, Türkiye’den 6 milyonhayvan satın alacak” açıklamasına sektör, ilgi göstermedi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı “Suudi Arabistan, Türkiye’den 6 milyon hayvan satın alacak” açıklamasına sektör, ilgi göstermedi. Saray Çiftliği Genel Müdürü Nadir Yürüktümen, Brezilya, Arjantin, Uruguay gibi ülkelerde etin fiyatının düşük olduğunu belirterek, “Araplar bizden bu paraya hayvan satın almaz” dedi.

 

Geçen hafta Türkiye’ye gelen Suudi Arabistan Tarım Bakanı Fahad bin Abdulrahman bin  Süleyman Begünaim ile beraberindeki heyet, Ankara, Konya, Gaziantep ve Adana’nın da aralarında bulunduğu bazı kentlerdeki hayvan yetiştirme çiftliklerini ziyaret etti.

 

Tarım Bakanı Mehdi Eker’in de katıldığı bu ziyaretlerin ardından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’ın Türkiye’den 5 milyon küçükbaş, 1 milyon da büyükbaş hayvan ithal edeceği ifade edildi.

 

Yürüktümen, Adana’daki kendi çiftliklerinin de ziyaret edildiğini ifade ederek, kalıntı testleri ve hastalıklarla ilgili bilgi aldıklarını söyledi. Türkiye’nin dünyanın her yerine ihracat yapabileceğini ifade eden Yürüktümen, “Ancak Suudi Arabistan, etini pek çok Müslüman ülke gibi helal kesim sistemini yerleştirmiş Brezilya, Uruguay, Yeni Zelanda gibi ülkelerden alıyor.

 

Biz ihracat yapmaya kalktığımızda karkasın kilogramını 7.5-8 dolardan satabiliriz. Bunun yarı fiyatına zaten adı geçen ülkelerden et geliyor; dolayısıyla bizden almazlar” dedi.

 

Yürüktümen, Arapların etçil büyükbaş ve Merinos koyun tercih ettiklerini de sözlerine ekledi.

 

‘Etin%80’i kıyma ve kuşbaşı’

 

Emin Et Yönetim Kurulu Başkanı Emin Arslan, Türkiye’deki et tüketiminin yüzde 80’inin kıyma ve kuşbaşı olduğunu söyledi. Bu nedenle Türkiye’nin bu ürünleni ithal edip, tüketimi az olan bonfile, antrikot gibi pahalı kısımları ihraç etmesi gerektiğini ifade eden Arslan,“Her malda olduğu gibi hayvan ve ette de Türkiye hem ihracat hem de ithalat yapmalı. Bir taraftan mahalle kasaplarında etlerin değerli kısmı kıyma yapılıyor, diğer tarafta lüks restoranlar bu etleri bulmakta zorluk çekiyor. Talebe göre, ithalat ve ihracat dengelenmeli” diye konuştu

 

‘FİYATLAR YÜKSELİR’

 

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Bülent Tunç, “Bayramdan bayrama et yiyenler var. Bu ihracat fiyatları yükseltir” dedi.

Habertürk


Yazan - 21 Ocak 2013. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
AYDOSLU
AYDOSLU
8 yıl önce

Saray çiftliği bu işi profosyonelce yapıyor Nadir bey doğru söylüyor bu fiyatlara bizden almazlar.bizim üretim maliyetlerini aşağıya çekmemiz lazım hemde çok aşağıya.adamlar 2.5-3 dolara anahtar teslim yapıyor bizde hem fiyat yüksek hemde kalite yok.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x