Arazisini sığınmacılara açtı


20161026_2_19767149_15382592_web-1
Akçakale’deki bir çiftçi, arazisine yaptırdığı yaklaşık 50 bin liraya mal olan 6 odada, Suriyelileri iş bulup ayakları üzerinde durana kadar misafir ediyor.

ŞANLIURFA (AA) – Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak derme çatma çadırlarda hayatlarını sürdüren Suriyelilerin zor koşullardaki yaşamlarına gönlü razı olmayan Şanlıurfalı bir çiftçi, arazisinin kullanmadığı kısmına yaptırdığı 6 odada, Suriyelilere kendi ayakları üzerinde durana kadar kol kanat geriyor.

Akçakale ilçesi Ceylanlı Mahallesi’nde çiftçilik yapan İsa Takkuş (52), Suriye’den gelen ve kalacak yeri olmayan Suriyeli aileleri misafir etmek amacıyla arazisinin kullanmadığı bölümüne 2 yıl önce yaklaşık 50 bin lira harcayarak içinde tuvaleti ve banyosu bulunan, elektriği ve suyu bağlı 6 ailenin barınabileceği 6 oda yaptırdı.

Suriye’den geldikten sonra imkanı olmadığı için çadırda yaşayan Suriyelileri misafir eden Takkuş, bu ailelere kendi imkanlarıyla yaşamlarını sürdürecek duruma gelene kadar sahip çıkıyor.

İş bulup kiraladıkları evlere çıkan ailelerin yerine çadırlarda yaşayan Suriyelilerin geldiği odalar, adeta “geçici barınma merkezi” gibi ailelerin imdadına yetişiyor.

Hayırsever çiftçi İsa Takkuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye’de savaştan kaçarak Akçakale ilçesine gelen Suriyelilerin durumlarına çok üzüldüğünü, bu nedenle arazisinin kullanılmayan kısmına 6 oda yaptırmaya karar verdiğini söyledi.

Misafir ettiği Suriyelilere elinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştığını aktaran Takkuş, “Elektriği ve suyu olmayan, derme çatma çadırlarda yaşayan Suriyelileri görünce yaklaşık 2 yıl önce bana ait arazinin kullanılmayan tarafında ailelerin kalabileceği 6 ayrı oda yaptırdım. Böylelikle iş buluncaya kadar veya daha iyi imkanlara sahip oluncaya kadar Suriyeli aileleri bu odalarda misafir ediyorum.” dedi.

 


Yazan - 26 Ekim 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x