Ardahan -15 Derece!


Çıldır Gölü donuyor

Doğu Anadolu Bölgesi’nde gece yaşanan en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Kars ve Ardahan’da 15, Erzurum’da 14, Ağrı’da 12, Iğdır’da 8 ve Erzincan’da 7 derece olarak ölçüldü. Soğuk havanın etkisiyle birçok derenin donduğu Ardahan’da Çıldır Gölü’nün yüzeyi de buz tutmaya başladı.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde etkili olan soğuk hava hayatı olumsuz etkiliyor.
Alınan bilgiye göre, bölgede gece yaşanan en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Kars ve Ardahan’da 15, Erzurum’da 14, Ağrı’da 12, Iğdır’da 8 ve Erzincan’da 7 derece olarak ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklığının ise Erzurum’da 3, Ardahan’da 4, Kars ve Ağrı’da 6, Erzincan’da 7 ve Iğdır’da 10 derece olması bekleniyor.

Bölgede özellikle gece etkili olan soğuk hava nedeniyle yoğun buzlanma meydana gelirken, sabah saatlerinde yakıtı donan araçlar güçlükle çalıştırıldı.
Soğuk havanın etkisiyle birçok derenin donduğu Ardahan’da Çıldır Gölü’nün yüzeyi de buz tutmaya başladı. Çocuklar, gölün kıyı kesimlerinde oluşan kalın buz tabakasında kayak yapmanın keyfini yaşadı.

Meteoroloji yetkilileri, bölgede soğuk havanın etkisini sürdürmesinin beklendiğini ifade ettiler.

Bu arada, bölge illerinden Muş’ta 5, Bingöl’de de 5 köy yolu kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapalı. Köy yollarının ulaşıma açılması için başlatılan çalışmalar ise devam ediyor.aa

DİĞER HABERLER
Edremit Körfezi'nde denizin rengi değişti

Doğu’da göller, bu yıl, beklenenden erken dondu2

 Ardahan Çıldır ilçesi bahar aylarından kalma sıcakları yaşarken, ilçe sınırları içerisinde bulunan Çıldır Gölü’nde ilk buz tabakası oluşarak dondu. Kış mevsimlerinde buzun kırılarak balık avlanan tek gölü olma özelliğine sahip olan Çıldır Gölü, balıkçıların da yüzünü güldürdü.

 Ardahan Çıldır ilçesi bahar aylarından kalma sıcakları yaşarken ilçe sınırları içerisinde bulunan Çıldır Gölü’nde ilk buz tabakası oluşarak dondu.

Çıldır ilçesinde bulunan iki gölden biri olan 120 kilometrekarelik alana sahip Çıldır Gölü, özellikle geceleri -10 derece ayazların olmasıyla birlikte dondu. Çıldır Gölü normal mevsim şartlarında Ocak ayı sonlarında donması gerekirken, bu yıl biraz daha erken donması şaşkınlık oluşturdu. Çıldır ilçesinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrederken 2 bin 100 rakımda bulunan Çıldır Gölü’nde buz tabakası oluştu. Kış mevsimlerinde buzun kırılarak balık avlanan tek gölü olma özelliğine sahip olan Çıldır Gölü, balıkçıların da yüzünü güldürdü.iha


26 Aralık 2010. 10:11
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x