Arı kayıplarının nedeni tarım ilacı kullanımı


Arı kayıplarının nedeni tarım ilacı kullanımıTürkiye’de meydana gelen arı kayıplarına, bilinçsiz tarım ilacı kullanımının neden olduğu düşünülüyor.

Tarım ilaçlarındaki bazı maddelerin arılarda hafıza kaybına neden olduğunu dile getiren sektör temsilcileri, bu durumun arı kayıplarını beraberinde getirdiğine vurgu yapıyor.

2011 yılında Amerika’daki arıların yüzde 50’si, Arjantin’deki arıların ise yüzde 47’sinin genetik kirlilik nedeniyle öldüğünü belirten Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, ülkemizde yaşanan arı kayıplarının genetik faktörlere bağlanamayacağını vurguladı. Bu ülkelerin Türkiye’den damızlık arı istediklerini, bunun da ülkemiz adına gurur verici olduğunu ifade eden Yılmaz, ülkemizde meydana gelen arı kayıplarının nedeninin bilinçsiz tarım ilacı kullanımı olduğunu söyledi.

Dünyadaki bal arılarının yüzde 22’sinin Türkiye’de bulunduğunu belirten Bahri Yılmaz, başka hiçbir ülkede böyle bir genetik potansiyel bulunmadığına da dikkat çekti./ Elif Yıldırım/Tarımtv


Diğer Haberler:
Arılar Avrupa'yı ikiye böldü
Yazan - 9 Nisan 2012. Kategori Genel. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x