Arıcı Meral Dünya 2.ncisi oldu…


unnamed

 

 

2014 Uluslararası“Farklı orijinli ballar” Yarışmasında,Arıcı Meral Dünya 2.ncisi oldu…

 

Halim UTLU

 

Bu yıl “Plastik polen tuzaklı kovan atlığı” projesi uygulanmaya başlanan,50 bin adet kovana sahip, yaklaşık %90’ı sabit, %10’u gezginci arıcılık yapan ve 2014’te 825 ton bal üreten, orta Anadolu’nun hızla büyüyen ve çalıştıracak işçi bulmakta zorlanan kentlerinden, Vali Vahdettin Özcan liderliğindeki Çankırı,yeni bir başarıya daha imza atarak, Uluslararası Bal  Yarışmasında, “Farklı orijinli ballar” kategorisinde,arıcı İbrahim Meral’le Dünya 2.ncisi oldu.

 

 Arıcı Meral, plaket ile ödüllendirildi

 

4.Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi ve eşzamanlı olarak 20. Apislavia Kongresi Uluslararası Bal  Yarışmasına, Çankırı’yı temsilen  katılarak “Farklı orijinli ballar” kategorisinde Dünya 2.ncisi olan İbrahim Meral, başarısından dolayı Vali Vahdettin Özcan tarafından tebrik edilerek, plaket ile ödüllendirildi.

 

120 kovanı var

 

 

Merkeze bağlı Alanpınar Köyü’nde yaşayan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı,30 yıldır tekniğine uygun olarak arıcılık yapan ve 2005’den bu yana da, Çankırı Arı Yetiştiricileri Birliği üyesi olan İbrahim Meral, 2013’de 82 adet arılı kovan karşılığı 656 TL destek aldı.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır’ın verdiği bilgiye göre, 2014’de kovan sayısını 120 adete çıkararak,1.200 TL destek alacak..

DİĞER HABERLER
Bal üreticiliği işşiz gençler için çıkış kapısı olabilir

 

8 ülkeden,140 balcı yarıştı

 

  1. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’ne eş zamanlı olarak yapılan 20. Apislavia Kongresi’yle birlikte, bu yıl ilk kez yapılan, Türkiye’deki bal üreticilerinin yanı sıra, 8 ülkeden,140 balcının yarıştığı bal yarışmasına, Çankırı Merkez,Kurşunlu ve Şabanözü ilçelerinden 1’er,Ilgaz’dan 3 arıcı olmak üzere,6 üretici katıldı.

 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Merkez Laboratuarı’nda, yarışmaya katılan balların kimyasal analizlerinin yapılması sonucunda, arıcı İbrahim Meral, kendi kategorisinde 2. oldu.

 

2015’de Kore’de yapılacak yarışmaya katılacak

 

Çankırı’da 10 Aralık 2014 tarihinde düzenlenen küçük törende, Vali Vahdettin Özcan’ın açıklamalarından sonra konuşan  arıcı Meral, kongrelere her sene katıldığını, bu yıl Türkiye’de,seneye de Kore’de olacağını ifade ederek” Arıcılık benim hobim, olmazsa olmazım” dedi..

 

Daha sonra Vali Özcan, 4. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi ve Uluslararası Bal Yarışmasında Çankırı’yı temsil eden ve “Farklı orijinli ballar” kategorisinde 2.nci olan Meral’e plaket vererek, tebrik etti ve Kore’de yapılacak yarışmada başarılar diledi.

 


10 Aralık 2014. 18:03
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x