Arjantin, Türkiye’ye Et Satmak İstiyor


Kirchner, Türkiye’ye 16 yıldan sonra 20 bin tonluk bir kemikli et satılabileceğini belirtti.
 
Arjantin Cumhurbaşkanı Christina Fernandez de Kirchner, ülkesinden Türkiye’ye et ihracatına ilişkin, “Bugün Dışişleri Bakanım bir operasyon gerçekleştirdiğini söyledi, 16 yıldan sonra 20 bin tonluk bir kemikli et satılabileceğini söyledi. 80 milyon dolarlık bir operasyon bu” dedi.

Arjantin Cumhurbaşkanı Kirchner, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Amerika İş Konseyleri tarafından düzenlenen Türkiye-Arjantin İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’yi ziyaretlerinde iki günde çok önemli olaylara şahit olduklarını söyledi.

İstanbul’da ticaret ofisi kurmayı istediklerini ifade eden Kirchner, bu sayede iş adamlarını ülkelerdeki karşılıklı fırsatları tanıma imkanı bulacağını belirtti. Kirchner, “Bugün Dışişleri Bakanım bir operasyon gerçekleştirdiğini söyledi, 16 yıldan sonra 20 bin tonluk bir kemikli et satılabileceğini söyledi. 80 milyon dolarlık bir operasyon bu. Kendisi zannediyorum şimdi onu kutlamaya gitti” dedi.

Arjantin’in sadece bir inek, tohum ya da emtia üreticisi ülke olarak görülmesini istemediklerini, Arjantin’in bilim ve teknoloji alanında gelişmeler sağladığını anlatan Kirchner, Arjantin’in bugün dünyada 4. biyoyakıt üreticisi haline geldiğini vurguladı.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan toplantıda, “İşbirliği yapalım, çünkü iki ülkenin de benzer işbirliği imkanları var” dedi. Çağlayan, “Latin Amerika stratejisi ile ticaretimizi ciddi oranda artırmaya başladık. Şili ile serbest ticaret anlaşması yaptık. Şimdi aradan geçen 4 yılda Latin Amerika ülkeleri ile toplam dış ticaret hacmimiz 2,5 milyar dolardan 5 milyar doların üstüne çıktı” diye konuştu. Zafer Çağlayan, Mercosur anlaşmasını da bir an önce yapmak istediklerini kaydetti.

DİĞER HABERLER
Yumurta fiyatları yükseldi

Tarım sektöründe işbirliği yapabiliriz

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında, Arjantin özel sektörünü Türkiye’nin cazip ortamına davet etti.

Bugün Türkiye’de 11 küresel otomotiv markasının üretim yaptığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Küresel krizin yaşandığı bu dönemde tek çıkış ortak işbirliğidir. Türk özel sektörü olarak en etkin olduğumuz Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika’da sizlerle işbirliği yapmaya hazırız” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, “Tarım sektöründe sizlerle beraber iş yapabiliriz. Bir diğer işbirliği alanımız turizm olabilir. Bu tecrübelerimizi siz değerli dostlarımızla paylaşmaya hazırız. Karşılıklı havayollarımızın direk uçuşları başlayacak, Türk ve Arjantin halklarının birbirini keşfedebilmeleri için yeni bir çalışma olacak” dedi.

Arjantin’den et ithali için anlaşma!

80 milyon $’lık etin Arjantin’den ithalatı için anlaşma yapıldı
 
Arjantin Cumhurbaşkanı Christina Fernandez de Kirchner, ülkesinden Türkiye’ye et ihracatıyla ilgili bir operasyonun gerçekleştiğini belirterek, 16 yıldan sonra 80 milyon dolar değerinde 20 bin tonluk etin geleceğini söyledi.

Kirchner, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Amerika İş Konseyleri tarafından düzenlenen Türkiye-Arjantin İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, İstanbul’da ticaret ofisi kurmayı istediklerini ifade etti. Kirchner, “Bugün Dışişleri Bakanım bir operasyon gerçekleştirdi, 16 yıldan sonra 20 bin tonluk bir kemikli et satılabileceğini söyledi.

DİĞER HABERLER
"Meslek Büyükleri Günü" Devam Ediyor

Bu 80 milyon dolarlık bir operasyon. Kendisi zannediyorum şimdi onu kutlamaya gitti’’ dedi. Latin Amerika’da barışçıl sebeplerle üretilen atom enerjisi için küresel anlamda güvenilir bir ülke olduklarına işaret eden Kirchner, “Küçük bir kulübe dahil olduk. Nükleer reaktörler geliştiriyoruz. Enerji üretiminin dışında suyun tuzdan arındırılması için de kullanılıyor’’ şeklinde konuştu.

LATİN AMERİKA’YLA TİCARET HACMİ 4 YILDA İKİ KAT ARTTI

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan son 7 yılda gelen doğrudan yabancı sermayenin 89 milyar dolar olduğunu belirterek, ‘’Latin Amerika’da Şili ile serbest ticaret anlaşması yaptık. Aradan geçen 4 yılda Latin Amerika ülkeleri ile toplam dış ticaret hacmimiz 2.5 milyar dolardan 5 milyar doların üstüne çıktı’’ diye konuştu.


21 Ocak 2011. 17:31
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x