Asılsız Yumurta Haberlerine Bilim Adamları Karşı Çıktılar


Kırk yaşından sonra haftada üç öğünden fazla tüketilen yumurtanın kalbe en az sigara kadar zarar verdiği iddia edildi. Kanada’da yapılan araştırmaya Türk uzmanlar karşı çıktı.

 

UZMANLAR KARŞI ÇIKTI

 

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, “Çalışma gözleme dayalı yapılmış, bu sebeple güvenilir değil. Haftada 4 defadan fazla yumurta yenmesinin boyun damarındaki plakların kalınlaştırdığını iddia etmek yetersiz bir bilgi. Israrla kalp damar hastalığı olan ve tüm sağlıklı insanların her gün bir ya da iki yumurta yemesini söylüyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Metbolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın ise “Yumurta tüketimi sigara içmeyle eşdeğer görülmüş. Haftada 10 tane yumurta yiyen insanlar var, yumurta yiyip 100 yaşında olanlar var. İşin ilginci çok yumurta tüketenlerin kolestrolleri daha düşük.Araştırmayı inandırıcı bulmadım” dedi.

 

BİLİMSEL RESMİ VERİLER YOK

 

Tüm yayın organlarında yer alan ve hiçbir veri ve bilim adamının belirtilmediği masa haberi tüm tükecinin ilgisini çekti.

 

Yumurtanın sarısı ile ilgili kafa karıştıran iddia

 

Haber şöyle;Kanada’da yapılan bir araştırma, yumurtanın kalbe en az sigara kadar zarar verdiğini ortaya çıkardı. Western Üniversitesi bünyesinde hazırlanan incelemede özellikle yumurta sarısının kalp ve damarlara en az sigara kadar zarar verdiği belirlendi.   Uzmanlar protein, vitamin ve yağ oranıyla vücudun birçok ihtiyacını karşılayan yumurtanın kalp tıkanıklarına sebep olduğunu açıkladı.   Kolesterolün karotid arter darlığına sebep verdiğini belirten bilim adamları, “Haftada 3 öğünden fazla yumurtanın sarısını tüketenlerin damarlarında tıkanıklık oluşma oranı diğerlerine göre daha yüksek” açıklamasında bulundu.

 

Özellikle 40 yaşından sonra karotid kalp tıkanıklığının arttığına dikkat çeken bilim ekibi, “Sigara ve yumurtanın sarısı bu riski ikiye katlıyor. Yumurtanın sarısı saf kolesterol ve birçok kalp rahatsızlığına da davetiye çıkarıyor” yorumunu yaptı.   Kanadalı uzmanlar yumurtanın sarısı için yaptıkları çalışmanın daha da derinleşeceğini bildirdi.

 

 

 

GELELİM YAPILAN BİLİMSEL ARAŞTIRMALARA  

 

Bir Yumurta Doktor Bana Dokunma

 

Bu konu ile ilgili açıklama yapan MEMORIAL HASTANESİ Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof.Dr.Bingür Sönmez “Memorial Hastanesi ve Bilimsel Tavukçuluk Derneğinin ortaklaşa yaptıkları “Değişik Miktarlarda Yenen Tam Yumurtanın Kan Yağları ve Damar Sertliği Risk Faktörleri Üzerine Etkileri” araştırmamızı Silivri’de bir iş yerinde ve bir okulda yaptık. 15-59 yaş arasında olan 65 gönüllüye bir ay gün aşırı bir yumurta, bir ay her gün bir yumurta yedirdik. Bu gruptan 31 kişiye son olarak bir ay boyunca günde iki yumurta yedirdik. Her ay sonunda kan yağları ve damar sertliği risk faktörlerini tayin için kan örneği aldık: Bu tahliller sonucunda gün aşırı ve günde bir yumurta yiyen guruplarda kan yağları ve damar sertliği risk faktörlerinde yükselme olmadığı gibi kötü huylu kolesterolde (LDL) düşme saptandı.

 

Günde iki yumurta yiyen grupta ise kolesterol ve kötü huylu kolesterolde yükselme saptanmasına rağmen, damar sertliği riskini tanımlayan faktör seviyelerinde değişiklik olmadı. Sonuç olarak sağlıklı kişiler tarafından yenen gün aşırı veya her gün yenen bir yumurtanın, kalp ve damar hastalıkları yönünden hiç bir zararı olmadığını saptadık ve herkesin hatta kalp hastalarının bile tereddütsüz gün aşırı bir yumurta yiyebileceklerini saptadık.   Buradan yola çıkarak “GÜN AŞIRI BİR YUMURTA, DOKTOR BANA DOKUNMA” sloganını ürettik. Bu çalışmamızın, bilimsel sonuçlarını 5 Ekim 2009 tarihinde, Bilimsel Tavukçuluk Derneğinin, Antalya’da organize ettiği uluslar arası kongrede sunduk. Ayrıca dünyada Uluslararası Yumurta Derneği tarafından 13 yıldır her Eylül ayının ikinci Cuma günü kutlanan “Dünya Yumurta Gününü” dünya ile eş zamanlı   olarak kutlayarak halkımıza yumurtanın genel sağlık için yararlarını ve kalp sağlığı için gün aşırı yenen bir yumurtanın hiçbir sakıncası olmadığını Cevahir AVM önünde halka 15000 adet yumurta dağıtarak.anlattıkİnsanların günde bir tane yumurta yemesi gerekir,yumurtanın kolesterolü yükseltmediği kanıtlanmıştır.   Diyetteki kolesterol ile yumurta arasında oluşturulan bağlantı, yumurtanın yüksek kolesterol simgesi haline gelmiş ve bu yanlışlık sağlık personeli tarafından sadece yüksek riskli hastalar değil de tüm topluma mal edilerek kolesterol içeren el bombası şeklinde haksız yere kurban edilmiştir. Doksanlı yılların sonuna doğru insanlar için belirli bir hedef belirlemenin tam bir bilimsel izahı olmasa da, günlük ortalama 300 mg’ın altında kolesterol alınması tavsiye edilmektedir. Hayvansal yağların daha az tüketildiği durumda, düzenli yumurta alımı ile günlük kolesterol alım hedefi tutturulabilir. Türkiye’de yapılan bir araştırmada günde bir veya iki yumurta yiyen gruplar 3 hafta ve 3 aylık dönemde takip edilmişler ve kan yağları, kolesterol ve trigliserid seviyelerinde her iki grupta da kısa ve uzun dönemde bir artış olmadığı gözlenmiştir. Kan kolesterol seviyelerinin yükselmesinin temel sebebi doymuş yağ tüketiliyor olmasıdır.

 

Yumurtada bulunan kolesterol kandaki kolesterol seviyelerine ciddi bir artış yapmamaktadır. Tereddüt etmeden herkesin hatta kalp hastalarının bile kan kolesterol seviyelerinde belirgin bir değişiklik yapmayacağına inanarak, günaşırı bir yumurta tüketmelerini öneriyoruz   Bilim insanları olarak yıllarca yumurtanın kalp ve damarlar için kolesterol sorununa neden olduğunu ifade ederek üreticileri haksız yere mağdur oldukları için, hastalardan onları sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezi olan yüksek kaliteli, protein, vitamin ve minerallerin kaynağı olan yumurtadan mahrum bırakmış olduğumuz için özür dileriz.”

NİŞANTAŞI HOSPİTAL SAĞLIKLI BESLENME VE DİYET UZMANI BAHAR AKTAN:

Yumurta içerdiği amino asitler sayesinde, dünya üzerinde anne sütünden sonra en kaliteli proteini içeren ikinci besindir. Hayvansal kaynaklı bir protein türü olan yumurta proteinleri vücudumuz tarafından kullanım oranı yani biyoyararlılığı yüksek özelliktedirler. Özellikle büyüme ve gelişme için gerekli en temel besin olan yumurtanın ilerleyen yaş ile tüketimine dikkat etmekte fayda var.

 

Son çalışmalar göstermektedir ki haftada 2-3 kez bütün yumurta tüketen bireyler herhangi bir kolesterol problemi yaşamamaktadır. Yumurtanın beyazı ve sarısında bulunan yağ asitleri, birlikte sindirime ve metabolizmaya katıldıklarında herhangi bir risk oluşturmazken bu tüketim ile diyetin protein kalitesi de arttırılmış olur. Ancak sadece sarısı tüketildiğinde bu yararlı etki yerini sağlık açısından risk oluşturacak sonuçlara bırakabilir.

 

BEYAZIYLA BİRLİKTE YİYİN

 

Yumurta sarısının içerdiği kolesterolün bütün yumurta tüketildiğinde bize zarar vermemesinin en temel nedeni; yumurta beyazının içerdiği yararlı doymamış yağ asitleridir. Bu durumda sadece sarısı yendiğinde yararlı doymamış yağ asitleri yerine kolesterol içeriği yüksek bir tercih yapmış oluyoruz. Aşırı miktarda tek başına yumurta sarısı tüketimi ile metabolizmamıza katılan fazla miktarda kolesterolün ise damar çeperinde birikmesi kaçınılmaz bir son olarak görülüyor.

 

 

Günde bir yumurta vücudun kalkanı(Star Gazetesi)

 

Yumurta bilinen en değerli besinlerden biri. Ucuzluğu, hileye kolay imkân vermeyen yapısı, temel besin maddelerini dengeli bir şekilde içermesi, vitamin ve minerallerden çok zengin olması yumurtanın her türlüsünü temel gıda maddelerimizden biri yapmıştır. Ne var ki son yüzyılda insanlığın başına bela olan damar sertliği (ateroskleroz), özellikle aterosklerotik koroner kalp hastalığı ile kolesterol yüksekliğinin yakın bir ilişkisinin olduğunun anlaşılması bol miktarda kolesterol ihtiva eden yumurtanın popülerliğini ciddi ölçüde yaralamıştır. Ama tereddüt yalnızca ciddi kolesterol yüksekliği sorunu olanlar  içindir.

Büyüme ve gelişme çağındaki çocuk ve gençlerin, sağlıklı yetişkinlerin, belirlenmiş kalp damar hastalığı sorunu ve önemli bir kolesterol yüksekliği olmayan yetişkin ve yaşlıların her gün bir yumurta yemelerinde bir sakınca yoktur. Araştırmalar sağlıklı bir yetişkinin günde 250-300 mg civarında kolesterolü yiyeceklerle kazanması gerektiğini gösteriyor. Bir yumurta ortalama 200-225 mg civarında kolesterol ihtiva ediyor.

Kolesterol yumurtanın sarısında. Yumurta beyazında kolesterol bulunmuyor.

 

Kardiyologlardan yeşil ışık

 

Her gün bir yumurta sarısını yediğiniz zaman besinlerle almanız gereken kolesterolün neredeyse tamamını kazanıyorsunuz. Burada iki önemli nokta var. Başka besin kaynaklarından kolesterol kazanmayı önleyebiliyorsanız, her gün bir yumurta yemenizde sakınca yok. İkincisi, yumurtayla bedene giren kolesterolün, kan kolesterol seviyelerini zannedildiği kadar ciddi etkilememesi.  Türk Kardiyoloji Derneği’nin tavsiyesine uyun. Kalp hastaları haftada kaç kez yumurta yemeleri gerektiğini doktorlarıyla konuşmalı sağlıklı olanlar her gün 1 yumurta yemeli.

Yumurta bilinen en değerli besinlerden biri. Ucuzluğu, hileye kolay imkân vermeyen yapısı, temel besin maddelerini dengeli bir şekilde içermesi, vitamin ve minerallerden çok zengin olması yumurtanın her türlüsünü temel gıda maddelerimizden biri yapmıştır. Ne var ki son yüzyılda insanlığın başına bela olan damar sertliği (ateroskleroz), özellikle aterosklerotik koroner kalp hastalığı ile kolesterol yüksekliğininyakın bir ilişkisinin olduğunun anlaşılması bol miktarda kolesterol ihtiva eden yumurtanın popülerliğini ciddi ölçüde yaralamıştır. Ama tereddüt yalnızca ciddi kolesterol yüksekliği sorunu olanlar  içindir.

Büyüme ve gelişme çağındaki çocuk ve gençlerin, sağlıklı yetişkinlerin, belirlenmiş kalp damar hastalığı sorunu ve önemli bir kolesterol yüksekliği olmayan yetişkin ve yaşlıların her gün bir yumurta yemelerinde bir sakınca yoktur. Araştırmalar sağlıklı bir yetişkinin günde 250-300 mg civarında kolesterolü yiyeceklerle kazanması gerektiğini gösteriyor. Bir yumurta ortalama 200-225 mg civarında kolesterol ihtiva ediyor.

Kolesterol yumurtanın sarısında. Yumurta beyazında kolesterol bulunmuyor.

 

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ NEDEN SUSUYOR

 

En ucuz ve bol protein kaynağı olan yumurta ile ilgili asılsız haberler karşısında tepki göstermedikleri gözlenen kanatlı sivil toplum örgütlerine tüketiciler tarafından büyük tepki geliyor.Bugün ortalama 20 kuruş civarında olan en ucuz protein kaynağına karşı yapılan mesnetsiz haberler karşısında suskunluğunu bozmayan kanatlı sivil toplum örgütlerinin basın yayın organlarına çıkarak halka bilgi vermelerirnin en doğru hareket ve bilgilendirme olacağı belirtildi.

 

 

 

 

 


Yazan - 16 Ağustos 2012. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x