Aşırı yağışlar bakliyat rekoltesini vurdu


Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Mahmut Arslan, aşırı yağışların özellikle mercimek ve nohutta sorunlara neden olduğunu belirtti.

Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Mahmut Arslan, aşırı yağışların özellikle mercimek ve nohutta sorunlara neden olduğunu belirterek, mercimek rekoltesinde bu yıl yüzde 35’lere varan zarar oluştuğunu bildirdi.

Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, bahar aylarında yağışların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin mercimeğin kalitesine ve bitki boyunun uzamasını olumlu yönde etkilediğini belirtti.

Ancak yağışların devam etmesinin boyu uzayan bitkinin toprağa yapışmasına, mercimeğin suda kalarak çürümesine neden olduğunu bildiren Arslan, ”Aşırı yağışlar özellikle mercimek ve nohutta sorunlara neden oldu. Mercimek rekoltesinde bu yıl yüzde 35’lere varan zarar oluştu” ifadesini kulandı.

Rekolte kaybı nedeniyle bu yıl yetişecek kırmızı mercimeğin ancak iç piyasanın talebini karşılayacak durumda olduğunu, ihracat için dahilde işleme rejimi kapsamında dışarıdan ürün getirilmesi gerektiğini savunan Arslan, açıklamasında şöyle devam etti:

”Kilosu bir lira olan mercimek 1,25 TL’den satılmaya başlandı. Geçen yıl özellikle Kuzey Amerika’da yaşanan iklimsel sorunlar nedeniyle tarımsal ürün piyasaları olumsuz yönde etkilendi.

Zamanından sonra ve yoğun olarak yağan yağışlar bu ülkelerde yetişen ürünlerin kalitesinde ve veriminde düşüşlere neden oldu. Kuzey Amerika ülkelerinde normal dönemde Ağustos ayında gerçekleşen hasat Eylül sonuna sarktı.

DİĞER HABERLER
Bakan Pakdemirli: Türkiye'nin protein eksiği yok.

Bu nedenle dünya baklagil piyasaları olumsuz yönde etkilendi. Ürünün piyasaya girmesinde yaşanan gecikme nedeniyle fiyatlar yüksek seyretti.

Dünyada tarımsal ürünlerin içinde hububat, bakliyat ve yağlı tohumlarda anormal fiyat dalgalanmaları oluştu. Tarımsal ürün fiyatlarının yükselmesi bu sektörde yer alan ihracatçıların sorun yaşamasına neden oldu.”

Arslan geçen dönemde olumsuz hava şartlarının da etkisiyle dünyada bir gıda krizi yaşandığını, dünya gıda stokları tehlikeli seviyelerde olduğu için fiyatların anormal derecede arttığını vurguladı.

Türkiye bu krizden dünya ülkelerine göre daha az etkilendiğine işaret eden Arslan, şunları kaydetti:

”Özellikle mercimekte dünyanın ilk hasadı yapılan Türk mercimeği turfanda olarak da tabir edildiği için dünya piyasasında yüksek fiyatlarla alıcı buluyordu. Ancak bu yıl aşırı yağışlar nedeniyle Güneydoğu Anadolu’da 10 Mayıs’ta başlaması gereken hasat 30 Mayıs’ta, Diyarbakır’da ise 20 Haziran’da başladı. Bu yıl ekim alanları artmasına karşın aşırı yağıştan dolayı ciddi ölçüde verim kaybı ve hasar yaşandı.

Bu durum tüm bakliyat gruplarında dünya üretiminde ilk 5 içerisinde yer alan Türkiye’nin ihracatına da olumsuz yansıyacaktır. Ülke toplam ihracatımızın yüzde 3,62’sini karşılayan hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörünün ihracatının düşmemesi, ihracatçılarımızın mevcut pazarlarını koruyabilmesi için dahilde işleme rejimi kapsamında ürün tedarik etmesi gerekmektedir.”

DİĞER HABERLER
Patlıcan'da 'Tatlıcan' Devrimi!

 


7 Temmuz 2011. 19:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x