At,Eşek,Domuz ve Piliç Eti Karmaşası Tedirginlik Yaratıyor


At,Eşek,Domuz ve Piliç Eti Karmaşası Tedirginlik Yaratıyor

Erkan KONURALP

Eskilerin güzel bir deyimi vardır.”Sapla samanı ayırmak”diye.Bunun çok güzel bir örneğini son günlerde gündemden düşmeyen “Karışık Ürün” konusunda yaşıyoruz.

TAVUKTAN DEĞİL,AT, EŞEK VE DOMUZDAN UTANIN..!

Bilindiği gibi piliç yani tavuk eti dünya gıda sanayiinde en sağlıklı ürün olarak lanse edildiği halde, son günlerde Türk yazılı ve görsel basınında bu ürün at,eşek,domuz ile aynı kefeye konularak bilinçsiz bir karalama kampanyasına giriliyor.

KARIŞIK ÜRÜN AB’DEN ALINDI

Avrupa Birliği gıda ürünleri içinde bulunan karışık ürün yapımı ülkemizde de uygulanmaya başladı.O tarihlerde etiketlerde ürünün yüzde kaçı piliç,yüzde kaçı dana eti olduğu belirtiliyordu.Büyük alışveriş merkezlerinin sitelerine girdiğinizde bunu öğrenmek çok basit idi.Fakat Avrupa ile bizim aramızda iki ürün arasında fiyat farkı vardı.Avrupa ülkelerinde tavuk ile kırmızı et fiyatları aynı olduğu halde Türkiye’de iki ürün arasında büyük uçurum vardı.İşte bu göz önüne alındığında Avrupada fark etmez durumda olan fiyat farkından Türk firmalarının büyük kazançları söz kornusu olunca etiketlerde “yüzde yüz dana”ibareleri yer almaya başladı.Marka tavuk entegrelerinin salam,sosis ve sucuk ürünleri 10 lira fiyatla satılırken,karışık kırmızı et ürünlerinin fiyatları 60 liraya kadar çıkıyordu.% 100 tavuk ürünü ile karışık kırmızı et ürünü arasında büyük bir lezzet farkı da yoktu.Fakat bunu kırmızı et ürünü diye satan firmalar büyük kazançlar elde ediyorlardı.

Apikoğlu hatları ayırdı

Geçtiğimiz aylarda Apikoğlu firmasının yüzde 100 dana eti sucuklarında kanatlı etine (tavuk veya hindi) rastlandığı açıklanmıştı. Bunun üzerine harekete geçen Apikoğlu, üretim hatlarını tamamen ayıracağını belirtmiş, “15 Mayıs 2012 tarihinden sonra binde bir dahi karışım olmayacağını kamuoyuna taahhüt ediyoruz” demişti. Bakanlığın önceki gün yaptığı açıklamada da Pınar Et’in ‘uzun soyulmuş sosis ürününde’ kanatlı eti bulunduğu belirtilirken, Pınar Et, “Hiçbir ürünümüzde taklit ve tağşiş olarak nitelendirilebilecek bir durum sözkonusu değildir” açıklamasında bulundu.

2. teşhir dalgası ‘karışık’ ürünü vurdu

Art arda yapılan 2 denetimde ‘yüzde 100 dana eti’ yazan sucuk, sosislerde kanatlı eti teşhis eden bakanlık bu konudaki çalışmasına hız verdi. Millliyet’in haberine göre,Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, son dönemde yaptığı denetimler sonucunda üzerinde yüzde 100 dana eti yazan şarküteri ürünlerinde kanatlı eti (tavuk veya hindi) tespit edilmesi üzerine karışık üretime son vermeyi planlıyor. Bu konuda bir çalışma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yılsonuna kadar düzenlemeye şekil vermesi bekleniyor. Düzenlemenin yapılmasıyla birlikte şarküteri ürünlerinin üzerinde yüzde 100 dana, yüzde 100 tavuk veya yüzde 100 hindi eti yazılacak. Karışımlı üretimin yasaklanmasıyla birlikte market raflarında, sucuk, sosis gibi ürünlerin üzerinde ‘yüzde 70 dana, yüzde 30 tavuk etinden üretilmiştir’ gibi bir yazı olmayacak.

Bakanlığın böyle bir uygulamaya geçmesi karışık ürünlerin oranlarının suistimale açık olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca, üretim hattının aynı olması nedeniyle, bir önceki üretim kalıntıları ürünlerin içinde kalabiliyor.

Bakanlığın denetim sonuçlarını açıklamasını doğru bulan sektör yetkilileri, “Haksız üretim yapanlarla üretiminde istek dışı karışım olan firmalar aynı listede olmasın” diyorlar. Hafta başında, Tarım Bakanlığı Gıda Komitesi ile et üreticileri bir toplantı yaptı. Bu toplantıda, sektör yetkilileri Bakanlığa taleplerini iletti.

Bu arada, karışımlı ürün üretiminin durdurulmasına Et-Bir ve Ulusal Kırmızı Et Konseyi destek verirken, bu arada et-Bir’in bazı üyelerinin bunu istemediği ifade ediliyor.

Karışımlı satışı yüzde 40 düştü

Et-Bir Yönetim Kurulu Başkanı Ahkanlığın son iki aydır denetim sonuçlarını firma adı vererek açıklamasının ardından karışımlı ürünlerde yüzde 40, tüm şarküteri ürünlerinde ise yüzde 20 düşüş olduğunu söyledi. Türkiye’de 140 bin ton şarküteri üretimi yapılıyor. Bunun yüzde 50-55’ini sucuk oluşturuyor. Denetim sonuçlarının ifşa edilmesi gerektiğini belirten Yücesan şöyle dedi: “Sanayiciler olarak haksız üretim yapanlar açıklansın istiyoruz. Ancak, bu yapılırken bazı konulara dikkat edilmeli diye düşünüyoruz. Bakanlığın açıklamasında domuz ve at eti kullanan bir pide salonu ile büyük sanayi kuruluşları aynı listede açıklanıyor. Domuz ve at eti kullananlar tabi ki ifşa edilmeli. Ancak, üretiminde istek dışı karışma olan firmalarla aynı listede açıklamak doğru değil. Çünkü, o listede olunca farklı algılanıyor. Bakanlık yetkilileri ile sektördeki tüm firmalarımızın katıldığı bir toplantı yaptık. Bu konudaki taleplerimizi ilettik.”

Kriz sonrası üretim artmıştı

Polonez markasının üreticisi Trakya Et ve Süt Ürünleri’nin Genel Müdürü Andaç Günsoy, “Bakanlığın denetim sonuçlarını açıklaması doğru ancak, ne olduğu belli olmayan firmalarla bilinen markalar aynı kategoride değerlendirmemeli. Diğer firmalarla aynı listede olması sektöre zarar veriyor” yorumunda bulundu.

Günsoy,“Karışımlı ürünler 2001 krizinden sonra daha ucuz kategorisi için üretilmeye başladı. Yapılan denetimleri destekliyoruz” dedi. Günsoy, karışımlı ürünlerin sağlık açısından bir sakıncası olmadığına dikkat çekerek, ancak, tüketiciyi yanıltmamak gerektiğini kaydetti. Geçen yıl 120 milyon TL ciro gerçekleştiren Polonez, bu yıl yüzde 15 büyüme planlıyor.

Günsoy, “Son dönemde sektörde yaşananlar nedeniyle büyüme başarı olacak” dedi. Günsoy, şu anda Brasserie Polonez markasıyla iki restoranları bulunduğunu bunun sayısını artırmayı istediklerini söyledi. Günsoy, pastırmaya ilginin arttığını da kaydetti.

Yüzde 100 dana muamması

ANKARA – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yüzde 100 dana eti ibareli uzun soyulmuş sosiste kanatlı eti tespit edildiği için teşhir edilen Pınar Et firmasının söz konusu numunesinde teknik bir yanlışlığın bulunmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, önceki gün gıda maddelerinde taklit ve tağşiş yaptığı laboratuvar sonucuyla kesinleşmiş ve isimleri kamuoyuyla paylaşılmış firmalar arasında bulunan Pınar Et’in, sonuçların “yanlış ve haksız” olduğunu öne sürdüğü hatırlatıldı. Kesin laboratuvar sonuçlarına ulaşıldıktan sonra firma isimlerinin kamuoyuyla paylaşıldığı kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Hiçbir firma hakkında kesin bulgulara ulaşılmadan işlem yapılmamaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hiçbir firmanın böylesine bir konuyla anılmasını arzu etmemekte olup firmaların da kendi marka değerlerini koruma konusunda gerekli özeni göstermelerinin, Türk halkının yaşam kalitesine daha büyük katkı sağlayacağını düşünmektedir. Sözkonusu açıklamada, Bakanlığımıza bağlı İzmir-Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü’ne ait rapora yer verilerek, üründe sorun olmadığı algısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Öncelikle şunun bilinmesinde fayda vardır: Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü tarafından verilen rapor, sadece firmanın getirdiği ürünün içeriği hakkında bilgi verip, piyasada satılan ürünleri temsil etmemektedir. Resmi olarak hiçbir geçerliliği bulunmayan söz konusu rapor, Bakanlığımız tarafından muayene ve kontrol amaçlı olarak alınan numunelerin analiz sonucuyla karşılaştırılamaz. Resmi ve geçerli rapor, Bakanlığımız tarafından usulüne uygun olarak elde edilen numune üzerinde yapılan analiz sonucu hazırlanan rapordur. Ayrıca, Pınar Et firmasının, Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü’nden aldığı rapor, Bakanlığımızın söz konusu firmaya ‘yüzde 100 dana eti olduğunu beyan ettiği üründe kanatlı etine rastlandığı’ bilgisinin ulaşmasından sonra özel istek üzerine alınmıştır.” Pınar Et firmasının söz konusu numunesiyle ilgili teknik bir yanlışlık bulunmadığı belirtilen açıklamada, Bakanlığın toplum sağlığı ve tüketici menfaatlerini korumaya dönük çalışmalarının bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edeceği bildirildi.


Yazan - 7 Haziran 2012. Kategori Erkan KONURALP, HAYVANCILIK, YAZARLAR, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x