Atlar işaretlerle insanlardan yardım istiyor


20161217_2_20753380_17088180_web

 

 

Atlar görsel ve fiziksel işaretlerle insanlardan yardım istiyor
“Animal Cognition” dergisinde yayımlanan çalışmada ,Kobe Üniversitesinden araştırmacılar,atların insanların dikkatini çekmek için görsel ve dokunsal sinyaller kullandıklarını belirtti.

 

 

ANKARA (AA) – Araştırmacılar, atların insanların dikkatini çekmek için görsel ve dokunsal sinyaller kullandıklarını ortaya koydu.

 

 

Sonuçları “Animal Cognition” dergisinde yayımlanan çalışmada, Kobe Üniversitesinden araştırmacılar, atların ileri sosyal bilişsel becerilerinin insanlarla ilişki kurmada önemli rol oynadığını belirtti.

 

 

Üniversitenin kulübünden 8 at incelendi

 

 

Çalışmada, 6 bin yıl önce evcilleştirilen atların, kişilerin anlayışına göre davranışlarını değiştirdiğine dikkati çeken araştırmacılar, üniversitenin kulübünden 8 atı inceledi.

 

 

Deneyde, araştırmacılar, kovanın içine doldurdukları havuçları atın ulaşamayacağı bir yere koydu ve hayvanın, bakıcısı geldiğinde nasıl tepki verdiğini izledi.

 

 

Yiyecek mevcutken atların bakıcılarının yanında durarak onlara, yiyeceğin olmadığı zamandakinden daha fazla dokunduğunu ve onları ittiğini gözlemledi.

 

 

Yapılan diğer deneyde ise bakıcıların saklı yiyeceklerin nerede olduğunu bildikleri durumlarda atların davranışlarını değiştirip değiştirmediği incelendi.

Zehra Ulucak


17 Aralık 2016. 16:45
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x