ATO ” Kıdem tazminatı fonu’nu prensipte destekliyoruz”


kidem-tazminati

 

 

-ATO “KIDEM TAZMİNATI FONU’NU PRENSİPTE DESTEKLİYORUZ”

 

-ATO BAŞKANI BEZCİ “KIDEM TAZMİNATI KONUSUNUN ÇÖZÜMÜ 9,5 MİLYON ÇALIŞANIN SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ DEMEKTİR”

 

BEZCİ, “ÇALIŞMA HAYATININ HUZURU VE İŞ BARIŞI İÇİN ELİMİZİ DEĞİL GÖVDEMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK”

 

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Ankara Ticaret Odası olarak, Kıdem Tazminatı Fonu’nun kurulmasını prensipte desteklediklerini belirterek, “Kıdem Tazminatı konusu bu haliyle kangren halini almıştır, hiçbir uzuv kesilmeden yapılacak tedavi hem işçi hem de işveren için gereklidir” dedi.

 

Kıdem Tazminatı Fonu için işçi ve işveren tarafları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bir araya gelirken, Ankara Ticaret Odası’ndan (ATO) yapılan yazılı açıklamada, ATO üyelerinin fonu konusunda görüşleri aktarıldı.

 

ATO Başkanı Bezci tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık 150 bin üyenin kayıtlı bulunduğu Türkiye’nin ikinci büyük odası olarak, kıdem tazminatı konusunda çalışmalar yapmak üzere sektör temsilcilerinden oluşan 24 kişilik bir çalışma grubu oluşturulduğunu söyledi. Bezci,  Kıdem Tazminatı Çalışma Grubu’nun Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Ertürk başkanlığında 3 kez genişletilmiş toplantı  ve bir kez de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde 40 ilin temsilcileriyle istişare toplantısı yapıldığını anlattı.

DİĞER HABERLER
Davide Franco Vefat etti

 

Kıdem Tazminatı konusunun ülke gündemine girdiğinden bu yana tartışıldığını hatırlatan Bezci, bugüne kadar olageldiği şekliyle kıdem tazminatı uygulamasının kayıt dışılığı artırdığını, birtakım hak kayıplarına yol açtığını, iş barışını zora soktuğunu ve nihayetinde de özel sektörün rekabet gücünü azalttığını dile getirdi.

 

Kıdem tazminatının, işçi kesimi tarafından ciddi bir gelir ve iş güvencesi olarak görüldüğünü ancak firmaların ödeme sıkıntısı yaşaması yüzünden yargı üzerinde de yük haline geldiğini kaydeden Bezci, 2010 yılında iş mahkemelerinde toplam 326 bin 537 dava dosyası bulunduğunu söyledi.

 

-9,5 MİLYON İŞÇİNİN SORUNU-

Bugün yapılan toplantıdan kıdem tazminatı konusunun işçi ve işverenin lehine sonuçlanacak bir karar çıkmasını arzuladıklarını ifade eden Bezci, “Kıdem tazminatı konusunun çözümü sadece işverenler açısından değil, 9,5 milyon işçinin, çalışanın sorununun çözümü açısından da önemlidir” diye konuştu.

 

Kıdem Tazminatı Fonu’nun kurulması kadar, fonun denetlenebilir, şeffaf, herkesin kolayca ulaşabileceği nitelikte olmasın önemine değinen Bezci, fonda biriken paranın da her iki kesim için verimli şekilde değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

 

ATO olarak, kamuya iş yapan taşeron şirketlerin kıdem tazminatı konusunda yaşadığı sıkıntıları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e bizzat aktardıklarını anlatan Bezci, sözlerini şöyle sürdürdü:

DİĞER HABERLER
Sanayiden AB'ye: Maskeli balo artık sona ermeli

 

“ATO üyeleri de diğer odaların üyeleri de kıdem tazminatı konusunda sorunlar yaşamaktadırlar. Küçük ve Orta Boy işletmeler için kıdem tazminatı yükü, kapıya kilit vurduracak düzeye gelmiştir. 2023 hedeflerine ulaşabilecek bir ticari hacmi sağlamamız rekabet edebilir bir üretimle, bu üretim de ancak iş barışıyla mümkündür. Kıdem tazminatı konusunun çözümü, çalışma hayatının huzuru ve iş barışı için elimizi değil gövdemizi taşın altına koyduk. Amacımız belli bir kesimi dışlamak ve haklarını gasp etmek değil, sadece ayarı bozulan iş barışı terazisini dengeye sokmaktır”


11 Kasım 2013. 16:12
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x