Av yasağı bu gece sona eriyor


 

 

 

 

 

Bu gece sona erecek av yasağı öncesi açıklamalarda bulunan TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Türkiye’nin su ürünleri üretiminin 2016’da bir önceki yıla göre yüzde 12,4 azalarak 588 bin 715 tona gerilediği, bu dönemde üretim değerinin toplam 4 milyar 471 milyon lira olarak gerçekleştiği bilgisini verdi.

 

 

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 15 Nisan’da başlayan denizlerde av yasağının bu gece sona erecek olmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Su ürünleri üretiminin geçen yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 12,4 azalarak 588 bin 715 tona gerilediğini belirten Bayraktar, sektörün üretim değerinin ise 3 milyar 239 milyon lirası yetiştiricilik ürünleri, 1 milyar 115 milyon lirası deniz avcılığı ürünleri ve 117 milyon lirası iç su ürünleri olmak üzere 4 milyar 471 milyon lira olduğunu ifade etti.

 

Balıkçıların av yasaklarına titizlikle uymasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Bayraktar, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının su ürünleri avcılığı konusunda yaptığı denetim çalışmaları ve avlanma zaman ve yer yasakları, avlanacak balık boylarıyla ilgili uygulanan standartlar sektör için faydalıdır. Bakanlık, 10 metre ve üzerindeki balıkçı gemilerini kendi isteğiyle avcılıktan çıkaranları desteklemektedir. 10 metre ile 46 metre ve üzeri gemiler için 10 bin ila 45 bin lira arasında verilen destekle balıkçı gemilerinin avcılıktan çıkması kıyılarımızdaki av baskısı azalmaktadır. Bu uygulama balık stokların korunmasına katkı sağlanmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Öte yandan Türkiye’deki avcılığın kıyı balıkçılığına dayandığını belirten Bayraktar, “Açık deniz balıkçılığı teşvik edilmeli, kıyı sularımızdaki av baskısı hafifletilmelidir.” dedi.


Yazan - 31 Ağustos 2017. Kategori SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x