AVHO’dan Açıklama “Spermalar sahada sperma satışı yapan firmalardan alınmıştır”


Aydın Veteriner Hekimleri Odası’ndan Açıklama

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Aydın’da başlattığı ruhsatsız sperma ile ilgili Aydın Veteriner Hekimler Odası tarafından açıklama yaptı.

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Aydın’da başlattığı ruhsatsız sperma ile ilgili Aydın Veteriner Hekimler Odası tarafından açıklama yaptı. Yönetim Kurulu adı açıklama yapan Oda başkanı Yılmaz Özarslan,kullandıkları spermaların ruhsatsız olduğundan haberleri olmadığını ve kesinlikle haksız kazancın ve hayvan ırkının bozulmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yılmaz Özarslan konuyla ilgili açıklamasında “Kullanılan spermalar yıllardır sahada Sperma satışını üstlenen firmalardan alımı yapılmıştır. Spermaların, ithalatçı distribütör firma tarafından ruhsatlandırılması yapılmadan yurda girişini yapmış ve piyasaya sunmuştur. Alınan spermalar kullanılmış ruhsatı tamamlanamayınca kaçak konumuna düşmüştür. Hiçbir Veteriner hekim bu spermaların geri bildirim olmadan bahsi geçen spermaların ruhsatsız ve kayıt dışı olduğunu bilmemektedir. Bu spermalar ne benzerlerinden ucuz nede kalitesizdir.

Veteriner Hekimlerin Çiftçilerimizi mağdur etmek gibi bir niyeti olamaz, hele bilerek hayvan ıslahını ve geliştirilmesinde aksi bir rol alamaz” ifadelerine yer verdi.

Aydın Veteriner Hekimleri Odası’nın açıklamasına neden olan haberde büyük yankı uyandırdı.İHA’nın haberi;

AYDIN’DA KAÇAK SPERM SORUŞTURMASI 

Veterinerlerin fazla para kazanma hırsı inekleri ve sahiplerini mağdur etti

DİĞER HABERLER
Av sezonu sonuna doğru balık fiyatları ucuzladı

Aydın’da, çiftçilerin ineklerine tohumlama yapan serbest veteriner hekimlerin bir kısmının daha çok para kazanma gayesi ile kaçak ve ucuz sperma kullandığı belirlendi. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan soruşturma kapsamında Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Y.Ö.’nün aralarında bulunduğu 32 veteriner hekimin tohumlama ruhsatları iptal edildi. Durumdan nasıl bir ırk doğuracağı belli olmayan ineklerin yanı sıra ruhsatsız olduğu için devlet desteklemesinden yararlanamayacak olan çiftçilerin mağdur olduğu belirtildi.

Türkiye’de ilk önce soy kütüğü oluşan illerin başında gelen ve kültür ırkı hayvanların yoğunlukla yetiştirildiği Aydın’da yaşanan kaçak sperma soruşturması günün konusu haline geldi. Tohum desteklemeleri kapsamında Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’na ulaşan dosyaları inceleyen Bakanlık görevlileri birçok ineğin kaçak sperma ile döllendiğini ve kullanılan spermaların ruhsatsız olduğunu tespit etti. Bunun üzerine dosyaları daha titiz inceleyen görevliler, Aydın genelindeki bazı veterinerlerin piyasanın çok altında satılan bu ruhsatsız spermalarla inekleri döllediği tespit edildi.

Spermaların kaçak yolla yurda sokularak piyasa değerinin oldukça altında bir fiyatla veteriner hekimlere satıldığı ve daha fazla para kazanma hevesi olan veterinerlerin de bu spermaları birçok çiftçinin ineğine aşıladıkları belirlendi. Bilinmeyen ve Bakanlık kayıtlarında bulunmayan boğa türlerine ait spermalarla döllenen inekleri için çiftçilerin desteklemelerden faydalanamayacağı belirtildi. Bu arada yapılan soruşturma kapsamında Aydın genelinde serbest çalışan 32 veteriner hekimin dölleme ruhsatının iptal edildiği belirtildi. Konunun soruşturma kapsamında olduğunu belirten Aydın Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, detaylı açıklamanın daha sonra yapılacağını belirtti.(İbrahim Kılıç İHA)

DİĞER HABERLER
Hayvanlar ve İnsanlar

 


21 Nisan 2012. 14:01
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
aydın veteriner hekimleri adına
aydın veteriner hekimleri adına
10 yıl önce

sen kimsin önce bana onun cevabını ver leven -t …bilmdeğin konuda nasıl yorum yapabilirsin.ama senin amacını ve kim olduğunu az çok tahmin ediyoruz..sana şunu söyleyeyim sen o koltuğa yada kocan o koltuğa asla oturamayacaksınız..şuan o koltuktaki başkanımız oraı sonuna kadar hak ediyor.çamur at izi kalsın mantığı geçmişte kaldı.sen ve kocan zaten çamura batmış durumdasınız.debelenin debelenin ki boğulun.

harun
harun
10 yıl önce

sayın çiftlik dergisi muhabiri..öncelikle yaptığınız bu büyük habercilik karşısında ayağa kalkıp sizi alkışlamak istiyorum!!!!(.Veterinerlerin fazla para kazanma hırsı inekleri ve sahiplerini mağdur etti)!!!!! siz serbet veteriner hekimlik ve bunu icra eden meslektaşlarım hakkında ne biliyorsunuz ki bir mesleğin şerefi onuru ve haysiyetiyle bu kadar bonkörce oynayabiliyorsunuz..siz kışın en soğuk günlerinde evinizzde bir odadan diğer odaya geçmeye üşenirken benim meslektaşım ve ben de dahil olmak üzere bir yerlerde hayat kurtarmak için uğraşıyoruz.siz bayram düğün resmi tatil yatarken biz 365 gün 24 saat rızk ve mesleğimizin devamı için çalışıyoruz..siz dişiniz ağrısa işten izin alıp yatarken benim meslektaşım yatalak olmadıktan sonra hizmet vermeye… Read more »

harun
harun
10 yıl önce

sevgili kardeşim..kardeşim diyorum çünki muhatabaımın kim olduğunu bilmeden isimle hitap edemiyorum..eğer siz benim yazımı iyi okuduysanız ben bütün eleştirimi ve kınamamı haberi yazan haberi bu şekilde servis yapan muhabir üstüne yaptım..onu hedef aldım..benim eleştirimde haberin yayınlanma ya da neden yayınlandığına ve yayınlanan yayın organına karşı bir tek kelime ve eleştiri yok..siz karşı cevabınızda zaten bu haberi yapanın sizden bir muhabir olmadığını belirtmişiniz..buraya kadar özürü hak eden bir tavrınız varken konunun müdahali olmayan üçüncü bir şahıs olarak yazdığınız son cümle sonuçta ne kadar basit olduğunuzun kanıtı haline gelmiştir..bütün yazım boyunca sadece muhabire olan tepkimi yazmışken sizin üzerize alınmanız taktire şayandır..eğer benim… Read more »

harun
harun
10 yıl önce

sayın Erkan Konuralp, H ala ortak nokta bulamamanın sıkıntısı içerisindeyim..ben neden yayınladınız ve ya nasıl yayınladınız gibi bir eleştiri yapmadım..ben sadece sizinde yine söylediğiniz gibi bunun sorumlusu olan x firması iken neden veteriner hekimin üstüne haksız bir haber yapıldığı kaygısı,şikayeti ve serzenişi üstüne yorum ve savunma yaptım..haberi okuduğunuzda firma adı ve sorumluluğu geçiyor mu allah aşkına soruyorum..haberi yapan kardeşimin haber yorumundan çıkan tek şey bizler kasten bilerek ve para kazanma hırsı ile müşterilerimizin haklarını hiçe sayarak ve kasten bu tohumları kullanıp haksız kazanç elde ettiğiğmiz çıkmıyor mu?bunun neresi anlaşılmıyor?sizin onur ve şerefiniz beni,m savunmamla pazara çıkmıyor ama hal bu haberle… Read more »

harun
harun
10 yıl önce

son söz olarak madem bu konu hukuğun adaletin elinde siz hangi hakla hüküm verilmemiş bir konu üzerinde direk hekim suçluymuş gibi gösterilen bir habere yer ve değer veriyorsunuz…

mithat kayhanlar
mithat kayhanlar
10 yıl önce

“Veterinerlerin fazla para kazanma hırsı inekleri ve sahiplerini mağdur etti” Başlığa bak çay demle 🙂 zavllı mağdur inekler … Bende bir ayakkabı aldım faturasıda var ama satıcı kaçak getirmiş ayakkabıyı bakalım ne olacak :)) ayakkabı girymemi engellerler herhalde …Ayakkabı kaçakcısı oldum nede olsa :))

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
9
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x