Avrupa Birliği, Rusya’ya yaptırımları Ocak 2016’ya kadar uzattı


2481138

 

 

Avrupa Birliği (AB) Ukrayna krizi nedeni ile Rusya’ya uyguladığı yaptırımları Ocak 2016’ya kadar uzattı. Ria Novosti’nin elde ettiği bilgilere göre AB ek yaptırımları gündeme almadı.

AB Konseyi’nin pazartesi günü yapacağı toplantıda resmi kararı açıklaması bekleniyor.
Ria Novosti’ye konuşan kaynak, “Aynı yaptırımlar bir altı ay daha devam edecek. Bu 2016 Ocak sonuna kadar süreceği anlamına geliyor.” dedi.

Kırım’ın Rusya’ya bağlanması ve Doğu Ukrayna’da yaşanan iç savaşta dahli olduğu gerekçesi ile Avrupa Birliği enerji, savunma ve mali sektörü kapsayan yaptırım paketini kabul etmişti. Temmuz 2014’de uygulamaya konulan yaptırımlar 1 yıl süreyi kapsıyordu.

Lüksemburg’da Pazartesi günü toplanacak AB Dışişleri Bakanları’nın yaptırımları 6 ay süre ile uzatılmasını tartışmadan kabul edecek.

AB’nin yaptırımların süresini uzatacağı izlenimi edinen Moskova, Mayıs ayında 89 Avrupalı politikacı ve askeri lideri “kara listeye” alarak Rusya’ya girişlerini yasaklamıştı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, listenin Kiev’de gerçekleşen darbeye destek veren Avrupalı yöneticilerden oluştuğunu açıklamıştı.

Rusya Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar karşılık gıda ambargosunu da sürdürüyor. İthal ikame modelini teşvik eden Moskova, tarım sektörü başta olmak üzere yerli üretimin gelişmesini istiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan


Yazan - 17 Haziran 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x