AB sütümüze yeşil ışık yaktı


Türkiye’nin henüz AB ülkelerine süt ihracatı yapamamasına rağmen yılda 13 milyon tonluk üretimi ve kalite yönünden dünya standartlarını yakalaması dünya süt otoritelerinin dikkatinden kaçmadı. Bu yıl İtalya’nın Parma şehrinde yapılan “Uluslarararı Süt Zirvesi Summilk 2011”e yaklaşık 30 kişilik uzman bir ekiple katılan Türkiye’nin, bu alandaki ciddiyetini gören Uluslararası Sütçülük Federasyonu (IDF) yetkilileri 2016’daki zirvenin İstanbul’da yapılması için yeşil ışık yaktı.

50’ye yakın ülkeden 2 binin üzerinde katılımcının yer aldığını zirvede oturum arasında Türkiye’yi temsilen başta IDF Türkiye Komite Sekreteri Prof. Dr. Nevzat Artık, Ulusal Süt Konseyi ve Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜT) Başkanı Harun Çallı, Sütaş, Ak Gıda ve Pınar gibi Türkiye’nin en büyük süt işletmelerinden zirveye katılan yaklaşık 30 kişilik ekibi yanına çağıran IDF Başkanı Richard Doyle, Türkiye’nin sürdürülebilir gıda güvenliği konusunda gerçekleştirdiği çabaların göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Süt zirvesinin 2016’da Türkiye’de yapılmasında ısrarcı olan Türk heyeti “Türkiye AB kalitesini yakalamış modern tesisleri ve AR-GE gelişimiyle bunu hak ediyor. Kesin karar çıkarsa dünyanın en etkileyici süt organizasyonunu İstanbul’da gerçekleştireceğiz” diye açıklamada bulundular. Bu açıklamanın üzerine böyle bir programın İstanbul’da yapılacak olmasının heyecan verici olacağını söyleyen Doyle kararın kısa sürede yönetimle alınacağını belirtti. /AB Haber

DİĞER HABERLER
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında yeni uygulama başladı…

22 Ekim 2011. 14:14
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x