Avrupa Birliği’ne Karşı Avrasya Birliği


Rusya’da 2024’e kadar başkan olacağı konuşulan Başbakan Vladimir Putin, eski Sovyetler Birliği ülkelerini ‘Avrasya Birliği’ altında bir araya getirme hedefini açıkladı. Birlik, AB’ye benzeyecek

SSCB’yi mezardan çıkarmaktan bahsetmiyoruz. Entegrasyon, günümüze uygun olarak yeni değerler, politikalar, ekonomi üzerinde şekillenecek.

Rusya’da gelecek yıl yapılacak olan başkanlık seçimlerinde aday olacağını açıklayan, seçilmesine de kesin gözüyle bakılan Başbakan Vladimir Putin, henüz koltuğuna oturmadan ilk dev projesini açıkladı. Rus gazetesi Izvestia’ya makale yazan Rusya lideri, eski Sovyetler Birliği ülkelerinin ‘Avrasya Birliği’ kurmasını istediğini anlattı. Putin, Sovyetleri canlandırma hevesinin olmadığını da vurgulayarak, “Bu yakın entegrasyon, günümüze uyumlu olarak yeni değerler, politikalar ve ekonomi üzerinde şekillenecek” dedi.

Gazetenin birinci sayfasında yayımlanan ‘Yeni Avrasya Entegrasyon Projesi: Gelecek bugün başlıyor’ başlıklı makalede Putin, eski Sovyet ülkeleri için ‘tarihi’ olarak nitelediği projesini anlattı. Daha çok ekonomik boyutlarını açıklarken, politik vizyonuna da yer verdi. “Modern dünyanın direği olacak güçlü bir birlik öneriyoruz. Birlik aynı zamanda Avrupa ve Asya-Pasifik arasında etkili bir bağ kuracak” diyen Putin, organizasyonun Avrupa Birliği’ne benzeyeceğini söyledi. Putin, Avrasya Birliği’ni herkese açık bir proje olarak tarif ederek, “Katılmak isteyen her ülkeyi bekliyoruz, ancak kimseyi zorlamayacağız ve acele ettirmeyeceğiz” diye ekledi.

DİĞER HABERLER
İran sınırında 10 kilometrelik tır kuyruğu

İlk adım Belarus ve Kazakistan ile

Eski Sovyet ülkelerinin bir birlik kurması projesi için uzun süredir uğraşan Putin, geçtiğimiz yıl Belarus ve Kazakistan ile gümrük birliği anlaşması imzalayarak ilk adımını atmıştı. Anlaşma ile üç ülke arasındaki gümrük kontrolü ve vergisi kaldırıldı. Ocak ayında ise bu anlaşma, ‘ortak ekonomik alana’ dönüşecek ve Avrasya Ekonomik Birliği oluşturulacak. “Birleşik pazar kuralları ve düzenlemeleri 1 Ocak’ta yürülüğe girecek” diyen Putin, Tacikistan ve Kırgızistan’ın da bu tarihte anlaşmaya dahil olacağını söyledi.


5 Ekim 2011. 10:53
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x