Avrupa Komisyonu Stevia’ya evet dedi


Gıda Zinciri ve Hayvan Sağlığı Daimi Komitesi, Komisyon’un Stevia’nın (steviol glikozitler) tatlandırıcı olarak Avrupa’da kullanılması teklifini oylayarak kabul etti.
 
Daha önce de Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) tarafından Stevia’nın tüketilmesinin güvenli olduğu ve diyabet hastaları için uygun bir tatlandırıcı seçeneği olduğu görüşü bildirilmişti. Steviol glikozitlerin yasal onay sürecinin bundan sonraki adımında Komisyon teklifi inceleme için Avrupa Parlamentosu’na gönderilecek. Bu kalorisiz ve doğal tatlandırıcının Avrupa  genelinde kullanılmasına 2011 sonbaharında izin verilmesi bekleniyor.

Real Stevia Company  başkanı ve Uluslararası Stevia Konseyi direktörü Carl Horn af Rantzien “Komisyon kararı, Stevia’nın AB genelinde tatlandırıcı olarak kullanılmasına ilişkin onay sürecinde çok önemli bir adım. AB onayını beklerken, Avrupa gıda ve içecek sektöründeki birçok şirket zaten Stevia ile tatlandırılmış ürünler geliştirdi “dedi.

Steviol glikozitler (saflaştırılmış Stevia ekstraktları) Güney Amerika’ya özgü olan ve yaprakları gıda ve içeceklerin tatlandırılmasında yüzyıllardır Hintliler tarafından kullanılan stevia bitkisinden elde ediliyor. Stevia ekstraktları, çok çeşitli türdeki yiyecek ve içecek uygulamalarında yapay tatlandırıcılar ve şeker yerine kullanılabiliyor ve Japonya ve ABD onay almış durumda.

 


Yazan - 2 Ağustos 2011. Kategori TARIM, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x