Avrupa süt üretiminde üçüncüyüz……


unnamed-2

Avrupa süt üretiminde üçüncüyüz……

 

(Halim UTLU)

 

Dünyanın 3 büyük tohum yem fabrikası Türkiye’de açıldı….

 

 

 

En fazla hayvancılık desteğinin, Konya’dan sonra İzmir’de yapıldığını,iktidarları döneminde 1.5 milyar liralık hayvansal üretime kaynak aktardıklarını açıklayan Başbakan Binali Yıldırım,”İzmir üretimin merkezi, tarım deyince birçokların aklına İzmir gelmez, halbuki İzmir tarımda önemli bir merkez. 1.1 milyar TL hayvansal üretim değeriyle Türkiye’nin ikinci büyük ili….

 

En fazla hayvancılık desteği Konya’dan sonra İzmir’de yapıldı. Ak Parti iktidarları döneminde 1.5 milyar liralık hayvansal üretime kaynak aktardık. 1 milyon 732 bin tonluk süt üretiminde İzmir Türkiye’de bir numara. Süt desteklerinden en fazla yararlanan ilimiz de İzmir. İzmirli çiftçi kardeşlerimizi buradan tebrik ediyorum. Biz de İzmir’in başarılarına başarı katmak için desteklerimize ara vermeden devam ediyoruz” dedi.

unnamed-1

Süt ihracatı, 235 milyon dolara yükseldi

 

Başbakan “2002’de 8 milyon ton olan süt üretimini, 2015 yılı itibariyle 19 milyona çıkardık. İki katından fazla bir artış sağladık. Süt ihracatı 24 milyon dolardan, tam 235 milyon dolara yükselttik.

 

2009 yılında ulusal süt kayıt sistemi kuruldu. 2012 yılında okul sütü programını da başlattık. Bugüne kadar öğrencilerimize 252 bin ton süt dağıtıldı. Avrupa süt üretiminde üçüncüyüz.Diğer tarım faaliyetlerinde ciddi başarılara imza attık. Tarımsal hasılada Avrupa’da bir numara olduk. 4. sıradaydık, birinci sıraya geldik. Dünyanın 3 büyük tohum yem fabrikasını da yine Türkiye’de açtık.” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

 

Gübrede yüzde 18 olan KDV’yi kaldırdık

 

İzmir’in Tire ilçesinde Sütaş’ın 3. Entegre Tesisleri’nin dünkü açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım,tesislerin açılışını birlikte yaptı.Yıldırım, “Hayvancılıkla yerli üreticiyi destekleme modeline kadar çeşitli projelerimizde çalışmalarımız sürüyor. Söz verdiğimiz gibi gübrede KDV oranını yüzde 18 kaldırdık. Gübrede ciddi bir ucuzlama oldu. Bundan sonraki stratejimiz kimyevi gübreden ziyade, organik biyolojik yoğunlaşmak. Bu kimyasal gübreyi alçak terör örgütü patlayıcı olarak kullanıyor ve insanımızın canını yakıyor.

Anlık süt kayıt sistemini kuruyoruz

 

Önümüzdeki sene Milli Tarım Projesi kapsamında mazota önemli bir destek vereceğiz. Deponun yarısı sende, yarısı tarım bakanlığında, tarım varlığımızı ve tarım sektörümüzü daha da ileriye taşıyacak, anlık süt kayıt sistemini kuruyoruz. Birbirinden farklı bir çok uygulamayı böylece hayata geçireceğiz. Hükümet olarak, topyekun kalkınmada, her alanda önemli adımlar atmanın gayreti içerisindeyiz. Bütün kurumlarımızda seferberlik ilan ettik. Türkiye dünyanın parmakla sayılacak ülkeleri arasına sokmak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Bu tesisi ülkemize kazandıran Sütaş’a 41 kere maşallah

 

Ülkenin birliğini, dirliğini bozmak isteyenlere pabuç bırakmayacaklarını,bu projeler, bu çalışma ve bu gayretler ile terörün ülke gündeminden düşürüleceğini,gelecek yatırımların ekmek olarak, hizmet olarak geri geleceğinin altını çizen Başbakan Binali Yıldırım “Türkiye için kim bir çivi çaktıysa, her zaman yanında olduk. Yardımcı olduk. Yanında olmaya devam edeceğiz. Bu tesisi ülkemize kazandıran Sütaş’a 41 kere maşallah. İzmir üretimin merkezi, tarım deyince birçokların aklına İzmir gelmez, halbuki İzmir tarımda önemli bir merkez. 1.1 milyar TL hayvansal üretim değeriyle Türkiye’nin ikinci büyük ili.” şeklinde devam ederek,sözlerini söyle özetledi;

 

Bugüne kadar öğrencilerimize 252 bin ton süt dağıtıldı

 

“Türkiye ne kadar kalkınırsa kalkınsın, ne kadar ileri teknolojiye sahip olursa olsun, tarım Türkiye için her zaman öncelikli bir sektör olmaya devam edecektir. Çiftimizin yüzü gülsün diye yorulmak, durmak nedir bilmeden çalışıyoruz. 2002’de 8 milyon ton olan süt üretimini, 2015 yılı itibariyle 19 milyona çıkardık. İki katından fazla bir artış sağladık. Süt ihracatı 24 milyon dolardan, tam 235 milyon dolara yükselttik. 2009 yılında ulusal süt kayıt sistemi kuruldu. 2012 yılında okul sütü programını da başlattık. Bugüne kadar öğrencilerimize 252 bin ton süt dağıtıldı. Avrupa süt üretiminde üçüncüyüz.

 

Tarımsal hasılada Avrupa’da 4. sıradaydık, birinci sıraya geldik

 

Tarımsal hasılada Avrupa’da bir numara olduk. 4. sıradaydık, birinci sıraya geldik. Dünyanın 3 büyük tohum yem fabrikasını da yine Türkiye’de açtık. Milli Tarım Projesiyle kafana göre değil, havzaya göre ek tarımını yap diye önemli bir iş başlattık. 941 havzada hangi havzada hangi ürünlerin yetişeceğine dair planlama yaptık.

Dengeli olarak Türkiye’nin her tarafına ürünler dağılacak.Patates menderes ovasında ekilmeyecekmiş. Kocaman bir yalan. Patates buranın vazgeçilmez ürünüdür ve desteklemeye devam edeceğiz.”

 

Damla sulama sistemine geçmeyen çiftçilere destek yok

 

Törenin açılış konuşmasını yapan SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz da, teröre rağmen büyümeyi sürdüreceklerini ve istihdam oluşturmaya devam edeceklerini belirtirken,Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ise Havza Bazlı Destekleme modeliyle ilgili yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Havza Bazlı Destekleme Modeliyle birlikte, toprağın korunması gerektiğini ifade eden Bakan Çelik, toprağın korunması amacıyla bir karış toprağın dahi boş kalmaması için, yasal düzenleme getirileceğinin altını çizdi. Çelik,2018’den itibaren damla sulama sistemine geçileceğini ve damla sulama sistemine geçmeyen çiftçilerin desteklemelerden yararlanamayacağını söyledi.


24 Aralık 2016. 17:48
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x