Avrupa tarımı arı eksikliğinin tehdidi altına girdi.


ari

 

 

7 milyar arıya ihtiyaç var

 

 

Avurpa’da çiftçilerin, polen dölleşmesini sağlayacak arı bulamadığı bildirildi.

 

 

Avrupa tarımı arı eksikliğinin tehdidi altına girdi. Tarım alanlarında polen dölleşmesi sağlayacak arıya ihtiyaç var.
Yapılan araştırmaya göre, Avrupa’da arı sayısı, çiftçilerin talebinin üçte ikisini karşılayacak düzeye düştü.
Tarım alanlarındaki arı eksikliğine bir de bal arısı ihtiyacı eklendiğinde, Avrupa’nın 7 milyar arıya ihtiyacı olduğu ifade ediliyor.
Arı sıkıntısının en az yaşandığı ülkelerin başında Türkiye ve Balkanlar geliyor. Buralarda çiftçilerin arı talebinin yüzde 90 oranında karşılandığı bildiriliyor.
Arı sıkıntısının en fazla çekildiği ülkelerin arasında ise Fransa ile Almanyabulunuyor. Bu ülkelerdeki çiftçiler, kiralanacak arı bile bulamadığı için yabani arılara bağımlı hale geldi, yabani arıların da korumaya alınması çağrısında bulunuldu.
Yapılan araştırmalara göre, 2009 yılında arıların dünyadaki toplam tarımsal üretime katkıları 153 milyar Avroyu buluyor.
Arılarda sıkıntı yaşanmasının en büyük sebebi olarak tarım ilaçları ve bioyakıt üretimi gösteriliyor. Bioyakıt için yağlı tohum ekilen alanların 2005-2010 yılları arasında üçte bir oranında arttığına dikkat çeken bilim insanları, arı sayısındaki artışın ise yüzde 7 ile sınırlı kaldığına dikkat çekiyor.
Bilim insanları, arıların yok olmasının tarım üretimini durma noktasına getireceği, insanlığın geleceğinin tehlikeye gireceği uyarısında bulunuyor.


9 Ocak 2014. 17:31
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x