Avrupa’da Döner Sektörü Büyüyor


Sektör Avrupa’da 100 bin kişiye istihdam olanağı sağlıyor.

 

Avrupa’ya göç eden Türkler, kültürleriyle birlikte yemeklerini de götürdü yaşadıkları ülkelere.   Yemekler arasında en çok sevileni ve Avrupalılar tarafından en çok benimseneni tabii ki döner.   Türk döner sektörü Avrupa’da bugün 3 buçuk milyar avroluk cirosuyla 100 bin kişiye istihdam olanağı sağlıyor.

 

Berlin’deki “Döner-Gastronomi” fuarı sektör temsilcilerini ve vatandaşları biraraya getirdi.

 

Sektörün Avrupa’da daha da büyümesi için yeni bağlantılar kuruldu.  

 

Avrupa Türk Döner İmalatçıları Derneği Başkanı Tarkan Taşyumruk, “Avrupa genelinde 3,5 milyar euro ciro yapmaktayız. 16 bin tane restorantımız Almanya’da bulunmakta. 40 bin tane Avrupa’da. 60 bine yakın Almanya’da istihdam, 100 bine yakın da Avrupa’da istihdam sağlanmakta. Bu rakamlar her gün yükselmekte ve her gün büyümekte.” dedi.

 

Avrupa’daki yüksek talebin en önemli göstergelerinden birisi de “otomatik döner kesme makineleri”.   Aynı anda 3 ustanın kestiği döneri hazırlayan makineye, Avrupa’da binin üzerinde işyerinden talep gelmiş.

 

Döner sektörünün birçok sorunu var.  

 

Ancak sektör temsilcilerinin en büyük şikayeti, Avrupa’da bazı kesimlerde hala kırılamayan önyargı.   Döner üreticisi Hasan Babür, “4 milyar-5 milyar ciro yapan bir sektör içerisinde özellikle Alman medyasına karşı reklam bütçesi çok düşük döner sektöründe. Bu da diğer sektörlerde, yani fast-food üreten diğer şirketler arasında gözleri dönerin üzerine çeviriyor. Yani pastadan pay verilmediği için yer yer bazı skandallarda döneri ön plana çıkarıyorlar.” dedi.

 

Berlin’deki döner fuarında bir de döner yeme yarışması yapıldı.

 

Yarışmayı 20 dakikada 5 porsiyon döner yiyen Hamburg’lu Alman genç Jahn kazandı ve 500 avroluk ödülün sahibi oldu.


Yazan - 24 Eylül 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x