Avrupa’da “Kuş Gribi” Var Gibi Ama..”Paniği Yok”


0,,18068765_303,00

 

 

 

Lütfen artık normalleşelim, “Kuş gribi” ile “panik/kriz” gibi kelimelerini bir arada kullanmayalım.

 

Evet, son 1 ay içinde Almanya, Hollanda ve İngiltere’de Kuş Gribi (Avian Influenza=AI) etmenlerinden H5N8 tespit edildi, büyük ciddiyetle önlemler alınıyor, üreticilerle sıkı işbirliği yapılıyor ve toplum gerekli şeklide/ölçüde bilgilendiriliyor. Hepsi bu kadar! Kriz de yok panik de yok!

 

AB ülkelerinde şu ana dek birkaç yüz bin adet kanatlı AI nedeniyle itlaf edildi, bunların sayısı geçmişteki gibi çok artsa da, bu durum “ paniğe” yol açmayacak ve “kriz” olarak günlük medyada değerlendirilmeyecektir (% 99 olasılıkla).

 

Türkiye Avrupa’da en fazla piliç eti üreten, yumurta üretiminde burun farkı ile 3. Sırada olan, dünya yumurta ihracatında Hollanda’dan sonra 2. Sıradaki bir ülke. Ayrıca, medyanın çok kötü sınav verdiği ve krize çevirdiği 2006’daki AI trajedisi/komedisi, Tarım Bakanlığımız tarafından başarıyla yönetilmiş ve bu durum FAO (Gıda ve Tarım Örgütü) ve WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından övgüyle defalarca dile getirilmiş ve yazılı kayıtlara geçirilmiştir.

 

Lütfen artık tavukçuluk sektörümüzü,  toplumun stres topu olmaktan çıkaralım. Kâr marjı oldukça düşük bir sektör olan tavukçuluğun ne denli zor bir üretim dalı olduğunu ve ülkemizdeki temsilcilerin AB ve ABD standartlarında, hatta üzerinde üretim yaptığını, konuyla ilgilenen bizler çok iyi biliyoruz.

 

Toplumu bilgilendirelim ama lütfen biraz daha dikkatli olalım.

 

Saygılarımla

Prof.Dr. Tülin AKSOY

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü, ANTALYA

tulinaks@akdeniz.edu.tr

 

 

 


Yazan - 27 Kasım 2014. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK, GÜNDEM, Prof. Dr.Tülin Aksoy. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x