Avrupa’nın karanlık yüzü


0,,16757963_403,00

 

AP’nin raporu Avrupa Birliği’nin karanlıkta kalan yüzünü ortaya çıkardı: Avrupa ülkelerinde yaklaşık 880 bin kişi ‘modern köle‘ olarak çalıştırılıyor.

 
Alman haber dergisi Spiegel, Avrupa Parlamentosu’nun verilerine dayandırdığı haberinde Avrupa Birliği’nde dörtte biri ‘seks kölesi‘ kadınlar olmak üzere 880 bin kişinin sömürülerek çalıştırıldığını bildirdi.

 

Avrupa Parlamentosu’nun Kara Para Aklama ve Yolsuzlukla Mücadele Komitesi (CRIM) tarafından hazırlanan raporda yer alan verilerin Uluslararası Çalışma Örgütü‘nden (ILO) alındığı belirtiliyor. ILO, bir insanın rızası olmadan tehdit yoluyla her şekilde çalıştırılmasını sömürü olarak sınıflandırıyor.

 
Suç çeteleri

 
0,,17011240_403,00Avrupa Birliği ülkelerinde yaklaşık 3 bin 600 uluslararası organize suç çetesinin aktif olduğu belirtilen raporda, suç çetelerinin sadece insan ticaretinden yılda 25 milyar euro kazandığı bilgisine yer veriliyor.

 

 

 

İnternet üzerinden işlenen suçlardan yılda 290 milyar euro, organ ve vahşi hayvan satışı gibi yasadışı ticaret üzerinden de 18 ila 26 milyar euro elde edildiği belirtiliyor.

 

 
Avrupa Birliği ülkelerinde şu anda 10 milyon ruhsatsız silah bulunduğu kaydedilen raporda, bunun vatandaşların güvenliği açısından ciddi bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekiliyor.
Yolsuzluk da raporda en büyük tehditlerden biri olarak değerlendiriliyor ve Avrupa‘da kamusal alanda yılda 20 milyon yolsuzluk olayının tespit edildiği belirtiliyor. Bunun yol açtığı zarar ise sadece bir yılda 120 milyar euro.

Diğer Haberler:
Soma Faciası ve Kalabalık Gündem Yüksek Öğretim sistemini Gözardı Etmemeli..!

 

 
Organize suçlarla mücadele

 

 

Avrupa Parlamentosu’nda 23 Ekim’de oylanması beklenen raporda, Avrupa Birliği ülkelerinden sınır aşırı işbirliğini artırması ve güvenlik güçleri ile yargı makamlarının yolsuzluklarla daha sıkı mücadele etmesi talep ediliyor.

 

 

Raporda, Avrupa Birliği’nde vergi cennetlerine son verilmesi, kara para aklayan ya da yolsuzluk yapanların kamusal görevlerinden en az beş yıl men edilmesi talepleri de yer alıyor.
© Deutsche Welle Türkçe

 


13 Ekim 2013. 18:19
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x