Avustralya’dan Umutlarla Getirilen Angus’lar Hasta Çıktı


Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından et fiyatlarını aşağı çekmek amacıyla Avustralya’dan ithal edilen 250 adet angusta çıkan akciğer hastalığına çare aranıyor.
    
Yozgat’ın Sorgun ilçesine 2 ay önce Akyüz Tarım ve Hayvancılık Limited Şirketi tarafından getirilen 250 adet Angus’dan 10’u akciğer hastalığı nedeniyle öldü.

Şirket yetkilileri, Et ve Balık Kurumu’ nun izlediği fiyat politikası nedeniyle işletmelerinin şu anda yüzde 30 zarara uğradığını belirtirken, Et ve Balık Kurumu’ nun fiyatları aşağı çekmesini istediler.

Sıfır faizli kredi kullanarak Tarım Kredi Kooperatifi’nden Avustralya’dan ithal edilen 250 adet angus aldığını belirten Akyüz Tarım ve Hayvancılık Limited Şirketi yetkilisi Necati Akyüz, şunları söyledi:

“Devletin vermiş olduğu sıfır faizli hayvancılık kredisi kullandım. Kredi sonrası Et Balık Kurumu’na giderek angus almak istedim. Onlar da ithal angus getiremediklerini, ancak Tarım Kredi Kooperatiflerinden angus alabileceklerini belirttiler. Bunun üzerine Tarım Kredi Kooperatiflerine giderek kilo başı 9.60 lira karşılığı 250 adet canlı angus aldım. Aradan geçen 2 ay gibi bir süre içerisinde Et Balık Kurumu, et fiyatlarını kilo başı 7,50 liraya çekmiş. Önce Tarım Kredi Kooperatifi’ ne gidip fiyatları aşağı çekmelerini istedim.

Onlar bana bu işi Et Balık Kurumu ile halletmemi söylediler. Ben de Et ve Balık Kurumu’ na başvurarak bizim fiyatlarımızı da aşağı çekmesini istedim. Ancak hayvanları daha önce aldığım için fiyatları aşağı çekemeyeceklerini söylediler. Bunu anlamak mümkün değil. Et Balık Kurumu bu hayvanları 6,5 liradan alıyor, Tarım Kredi Kooperatiflerine 8 liraya satıyor, onlar da bize 9 lira 60 kuruştan veriyor. Bu da maliyeti artırıyor. Şimdi fiyatları düşürmüşler. Bizim yeni fiyatlarla yaklaşık yüzde 30 zararımız var. Bunu kim karşılayacak?”

DİĞER HABERLER
Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'dan Bakanlık çalışanlarına teşekkür mesajı:

Anguslar birer birer ölüyor

Avusturalya’dan deniz yoluyla Türkiye’ye getirilen anguslarda akciğer hastalığı olduğunu belirten Akyüz Tarım ve Hayvancılık Limited Şirketi yetkilisi Necati Akyüz “Tarım Kredi Kooperatifi tarafından aldığım 250 adet angusun bir çoğunda akciğer hastalığı bulunuyor. Akşam hastalanan angus, sabah kalktığımızda ölmüş bir vaziyette buluyoruz. Şu ana kadar 10 tane angus öldü. Sorgun İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görevli veteriner hekimler 20 gün boyunca angusların aşı ve diğer hastalıkları ile ilgilendiler. Şimdi ise kendi imkanlarımızla özel veteriner hekim getiriyoruz. 250 adet angusun aşısı her ay 4 bin 500 lira gibi bir para tutuyor. Gelen veteriner hekimler, angusların deniz yoluyla geldiği için gemide sık değişen hava olayları nedeniyle akciğerlerinin hastalanmış olabileceğini belirtiyorlar” dedi.

İşletmesinin şu anda yüzde 30 zararda olduğunu belirten Akyüz, bu zararın karşılanması için Et ve Balık Kurumu’nun fiyatları aşağı çekmesi gerektiğini vurguladı.

Anguslar İle İlgili Bakanlık Açıklaması

ANKARA – Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, anguslarda salgın bir hastalığın söz konusu olmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, bazı basın organlarında “Anguslar Ölüyor” başlıklı haberler yayımlandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, Yozgat Sorgun’da faaliyet gösteren Akyüz Tarım ve Hayvancılık Şirketi’nin, Tarım Kredi Kooperatifi aracılığıyla 1 Aralık 2010 tarihinde Avustralya’dan 250 adet angus ırkı besilik sığır ithal ettiği, hayvanların karantina süresinin ardından iki ayrı tarihte birer doz şap trivalan ve şap tetravalan ile aşılandığı belirtildi.

DİĞER HABERLER
Kars’ta bölgenin en büyük büyükbaş hayvancılık çalıştayı

Küpelenmeleri gerçekleştirilen hayvanların, sağlık sertifikalarında belirtilen hastalıklar yönünde de tetkike tabi tutularak yüzde 5’inden alınan kan numunelerinin kontrole gönderildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“24 Aralık 2010 tarihinde alınan laboratuvar sonucuna göre hayvanlarda aşı kaynaklı olarak IBR hastalığı pozitif olarak belirtilmiştir. Diğer hastalıklar yönünden ise herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

Bu arada, beş hayvan pozitif çıkan hastalık nedeniyle değil ortopedik ayak hastalığı sebebiyle Et ve Balık Kurumu görevlileri tarafından kesime sevk edilmişlerdir. Şirket sahibi de akciğer enfeksiyonu nedeniyle üç hayvanı daha kesime göndermiştir.

Bölgesel durum bir yana, sadece adı geçen işletme özelinde bile herhangi bir salgın hastalık kesinlikle söz konusu değildir. Karantina süresi olan 21 günde tespit edilen herhangi bir hayvan ölümü olmaması da salgın iddialarının gerçek dışılığını ortaya koymaktadır. Kestirilen 8 adet hayvanın bedelleri ise Et ve Balık Kurumu tarafından hayvan sahibi Necati Akyüz’e ödenmiştir.”


23 Şubat 2011. 13:48
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x