Avustralya’nın ‘deve fazlası’ndan yararlanılacak


Avustralya’nın ‘deve fazlası’ndan yararlanılacak

Phil Mercer
BBC muhabiri,
Sydney, Avustralya
 
Dünyada en çok deve Avustralya’da
Avustralya’da hükümet, gelişmekte olan deve ürünleri endüstrisinin uluslararası talepleri değerlendirmesine yardımcı olabilmek amacıyla bir fon ayırdı.
Özellikle deve eti ve sütünün bu ülkedeki vahşi hayata bırakılmış olan hayvanları değerlendirmeyi planlayan sektör için önemli ihraç ürünlerini oluşturması bekleniyor.
Deve, bu ülkeye giden ilk yerleşimciler tarafından götürülen bir hayvan. Dayanıklılığı dolayısıyla develer, kıraç kıtanın bir ucundan diğerine ulaşmada hayati rol oynuyordu.
Vahşi yaşama bırakılmalarının ardından ise deve nüfusu dev boyutlara ulaştı.
Ancak şimdi milyonlarca doları bulan bir sektör oluşturabileceği tahmin ediliyor.
Avustralya’da yaklaşık bir milyon civarında deve yaşıyor ve bu nüfusun gelecek 10 yıl içinde iki katına çıkması bekleniyor.
İtlaf yerine ihracat

Bu zor koşullara dayanıklı hayvanlar çevrelerine zarar vermeye de başlayınca yüzbinlercesi itlaf edilmeye başlandı.
 
Ülkede her 20 kişiye bir deve düşüyor
Ancak bunda yatırım fırsatı görenler de var. Et ihracatçıları, deve nüfusunun sayısını azaltmanın en ideal yolunun develerin öldürülüp vahşi yaşamda çürümeye bırakılması yerine hayvanların etleri ve sütlerinden kontrollü bir şekilde yararlanılması olduğunu söylüyor.
Avustralya hükümeti de deve sektörünü kalkındırmak ve Orta Doğu’nun yanısıra Malezya ve Tayland pazarlarına girişini kolaylaştırmak amacıyla az da olsa bir kaynak ayırdı. Queensland eyaletinde bir ihracat şirketi olan Paddy McHugh, sektörün büyük fırsatlar sunduğunu söylüyor.
“İnsan tüketimi için temel ürün et olacak.” diyen McHugh, süt ve süt ürünlerine ilişkin sağlıklı beslenmeyi de içeren dev fırsatlar olduğunu ve bunların araştırılması gerektiğini düşünüyor.
McHugh, “Devenin hörgücü, idrarı ve özellikle de dişleri için de Japonya’dan ilgilenenler olduğunu farkettik. Avustralya için dev bir sektör ve ticari potansiyeli için her olasılığı keşfetmeliyiz.” diyor.
Deve eti, daha az kolesterol içerdiği için dana etine alternatif olarak görülüyor.
İdrarı, saç ve deri ürünlerinde kullanılabiliyor. Hayvanların büyük bölümü de, Avustralyanın yerli halkı Aborjinlerin yaşadığı bölgede bulunuyor.
İhracatın artmasının bu bölgelerdeki yerli halkların da yararına olacağı yönünde beklentiler de var.

DİĞER HABERLER
Gezici Kümes'te Kazların yolculuk keyfi!

7 Eylül 2010. 15:56
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x