Ayçiçeği Avans Alım Fiyatı Açıklandı


Trakya Birlik 2010/2011 iş yılı %50 yağ oranlı ayçiçeğine uygulanacak avans alım fiyatı 0,932 TL/Kg olarak belirledi.

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Bu konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı;

 “Yağlık Ayçiçeği Türkiye bitkisel yağlar tüketiminde %65-70 civarında payı ve %40 civarındaki yüksek yağ oranı ile ülkemizin en önemli yağlık tohumudur.

 Yıllara göre değişiklik göstermekle beraber Ülkemizde üretilen yağlık ayçiçeği ürününün %30-50 orandaki bölümü Birliğimizce mübayaa edilmektedir.2010/2011 İşyılı Türkiye ayçiçeği rekoltesinin 950 bin ton seviyelerinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

 Birliğimize bağlı Kooperatiflerimiz ortaklarınca 2010/2011 işyılı ayçiçeği alım kampanyasında 505 bin ton rekolte taahhüt edilmiştir.

 Birliğimiz faaliyet bölgesinde ayçiçeği hasadı Ağustos ayında başlamış olup, Edirne, Babaeski, Tekirdağ, Kırklareli, Lüleburgaz, Hayrabolu, Malkara, Çorlu, Muratlı, Keşan, Havsa, Saray, Çatalca, Lalapaşa, Süloğlu, Pınarhisar, Vize, Ahmetbey Kooperatiflerimizde yoğun olarak devam etmektedir. Diğer Kooperatiflerimizde de hasat günden güne yoğunlaşmaktadır.

 Birliğimize bağlı 48 kooperatifimize ait 59 alım merkezi ve iki fabrikamızda ham yağ oranına göre ve 65 alım merkezimizde normal alım esaslarına göre olmak üzere toplam 124 alım merkezi ve iki fabrikamızda bugün itibariyle 71 bin ton hamyağ oranına göre, 26 bin ton normal alım esaslarına göre ve bin 500 ton high oleik cinsi olmak üzere toplam 98 bin 500 Ton ayçiçeği mübayaası gerçekleştirilmiştir.

DİĞER HABERLER
TMO mısır alım fiyatını açıkladı

 Ham yağ oranına göre yapılan alımlarda %41 ve üzeri yağ oranı çıkan ürünler yüksek yağ oranlı ürün olarak değerlendirilmekte ve prime tabi tutulmaktadır.

 Buna göre her bir yüzde puan artışı için belirlenen alım fiyatı üzerine %1,5 oranında prim uygulanmakta, örneğin yağ oranı % 44 olan üründe fiyat %6, %50 yağ oranı olması durumunda ise %15 prim eklenerek daha yüksek fiyat uygulanmaktadır.

Trakya Birlik olarak bağlı 48 kooperatifimiz aracılığı ile mübayaa edilen toplam ayçiçeği ürünün ¾`ü yüksek yağ oranlı olup, prim uygulanacak yağ oranı ortalama yüzdesi %45`tir.

 Birliğimizce 2001/2002 işyılından itibaren ayçiçeği alımlarında avans fiyat uygulanmaktadır.

 Birliğimizce avans fiyat açıklanmasının nedeni, piyasaların açıklanan avans fiyatının altına düşmesinin engellenmesi ile alınacak tedbirlere bağlı olarak üretici lehine gelişen fiyatlar doğrultusunda üreticinin eline geçen fiyatın arttırılmasına olanak sağlamaktır.

 Birliğimiz Yönetim Kurulunca 2010/2011 iş yılı %50 yağ oranlı ayçiçeğine uygulanacak avans alım fiyatı 0,932 TL/Kg olarak belirlenmiştir.

 Bugüne kadar mübayaa edilen ayçiçek ürünü ortalaması olan %45 yağ oranlı ayçiçeğine uygulanacak avans alım fiyatı 0,871 TL/Kg`a baliğ olmaktadır.

 Ayçiçeği ürün bedeli ödemeleri imkanlarımız ölçüsünde peşin olarak yapılacaktır.

DİĞER HABERLER
Abalıoğlu Grubu'nun kurucusu Orhan Abalıoğlu toprağa verildi

 Birliğimiz bugün itibarı ile 300 bin ton ayçiçeği ürününü alabilecek finansal güce sahiptir.

2010/2011 iş yılı ayçiçeği alım kampanyasının ortaklarımıza ve camiamıza hayırlı olmasını dileriz.

TRAKYA BİRLİK YÖNETİM KURULU


5 Kasım 2010. 11:08
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x