Ayvalık, 2. Yemek Şenliği’nde Zeytin Müzesine Kavuşuyor


Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, geçtiğimiz yıl ‘En İyi Tarif Benimki’ sloganıyla, artık unutulmaya yüz tutmuş Boşnak, Girit ve Midilli ve Ayvalık yöresine ait geleneksel yemeklerden oluşan şenliğin bu yıl ikincisi düzenleniyor.

 

Ayvalık Belediyesi tarafından düzenlenen gelenekselleştirilmeye çalışılan yemek şenliğinin bu yılki etabında ilçeye bir de Zeytin Müzesi kazandırılıyor.

 

Genelde zeytinyağlı yemekler, otlar ve deniz ürünlerinin Ege kültürüyle harmanlandığı zengin mutfağıyla bilinen Ayvalık, bu özelliğiyle otoritelerce Türkiye’nin önemli bir gurme kenti olarak kabul edilirken, bu bilinçle hareket eden Ayvalık Belediyesi, özellikle mübadele döneminde Girit ve Midilli’nin yanı sıra Boşnak kültürünün en güzel örneklerinden oluşan yemekleri bir kitapta toplanması için de düğmeye basıldığı belirtiliyor. Ayvalık’ta ev yemeklerinin unutulmak üzere olan zeytinyağlı ev yemeklerinin yeniden sofralarda yer almasının amaçlandığı şenliğin bu yılki etabına; Aylin Tan, Ayfer Yavi, Aydın Demir, Mert Altıntaş, Hülya Ekşigil, Olcay Bingöl, Nilhan Aras, Cevat Geray, Cahit Akyol’un yanı sıra Yunanistan’ın Midilli adasından da Giorgos Papaporfiriou ile Stratis Pothas, Nely, Keti Pantelara, Sevasti Simou,Tasting comitee, Christos Stathelis, Olga Sahpaloglou adlı aşçıların konuk, yarışmacı ve panelist olarak katılacağı kaydedildi.Şenlik dahilinde düzenlenen iki ayrı panel düzenleneceği belirtilirken, ilk panelin Ayvalık’ın gurme turizminin Midilli ile ortaklaşa yapılacak sunumla değerlendirilmesinin yanı sıra, ikinci panelde ise doğal ürünlerin restoranlarının mutfaklarında kullanılmasının yolları ve pazarlama yöntemlerinin tartışılacağı öğrenildi.

 

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ TADLAR GELECEK KUŞAKLARA AKTARILACAK

 

26-27 Mayıs tarihleri arasında Ayvalık’ta düzenlenecek, ‘En İyi Tarif Benimki’ adlı yemek şenliği ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, ilçenin turizm pastasından hak ettiği payı alabilmesi için Ayvalık’ın turizm alternatiflerini ayrı ayrı vizyona sokmaya çalıştıklarının altını çizdi. Ayvalık Belediyesi Kültür ve Sanat Danışmanı Ali Akdamar’ın da hazır bulunduğu, eski Kırlangıç Fabrikasında düzenlenen basın toplantısında, kültür ve sanatın başkenti olmaya namzet Ayvalık’ta en büyük eksikliklerden birinin müze yoksunluğu olduğunun altını çizen Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, “Bu amaçla Ayvalık Belediyesi olarak Vakıflar Genel Müdürlüğünden kiraladığımız eski Vakıflar Zeytinyağı Fabrikasının içindeki makinelerin yanı sıra Ana Gıda, Ayvalık Kent Konseyi, Ayvalık Ticaret Odası ve Slowfood Grubunun destekleriyle eksik olan zeytinciliğe ait materyallerle zenginleştirerek, ilçemize kültürel anlamda katkı verecek bir Zeytin Müzesi kazandırdık” dedi.

 

Ayvalık’taki Zeytin Müzesi’nin ilçe zeytinciliğini ve kültürünü öne çıkarması yönünden benzerlerinden farklı olacağını kaydeden Türközen, “Görevi aldığım günden beri hayal ettiğim bir düşü geç de olsa gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu müze bir anlamda Ayvalık’ın onurudur. Başlangıçta çok fazla obje sergileyemesek de, açılıştan sonra pek çok ailenin anılarını yaşatmak için eski belge ve objeleri müzeye bağışlayacakları umudunu taşıyorum. Kültür turizmine odaklanmış kentimiz, yakın gelecekte yeni müzeler, kültür ve sanat ortamları ve etkinlikleriyle Kuzey Ege’de önemli bir kültür merkezi olacak. Ayvalık geçmişinden gelen aydınlık duruşuyla bunu başarabilecektir” diye konuştu.

 

OT ŞENLİĞİ DEĞİL, YEMEK ŞENLİĞİ DÜZENLİYORUZ”  

 

Geçtiğimiz gün saat öğle saatlerinde gerçekleşen basın toplantısında konuşan Ayvalık Belediyesi Kültür ve Sanat Danışmanı Ali Akdamar ise, amaçlarının Alaçatı’da ki gibi popüler olabilmek adına Ot Şenliği yapmadıklarını kaydederek, “Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz yemek şenliği etkinliğimizde çok iyi bir tecrübe sahibi olduk. Bu tecrübenin yanı sıra bu yılki etkinliklerimize gurme dünyasının tanınmış ve Türkiye’nin en iyilerini davet ettik. Çünkü etkinliklerle birlikte Ayvalık’ımızın gurme turizmini geliştirirken, ilçemize de kültürel anlamda çok önemli değerleri kazandırabilmeyi amaçlıyoruz” dedi.

 

Öte yandan, 26-27 Mayıs tarihleri arasında Ayvalık Belediyesi tarafından düzenlenecek ‘En İyi Tarif Benimki, 2. Ayvalık Yemek Şenliği’ programının 26 Mayıs günü saat 10.30’da Ayvalık ve Midilli gurme ustalarının ortak sunumu ve Aydın Demir ile İrini Kanli’nin katılacağı panel ile başlayacağı, saat 13.30’da halka açık yemek sunumu, Roman müzik grubunun gösterileri, çeşitli eğlenceler ile süreceği, aynı gün saat 15.30’da Ahmet Yorulmaz’ın yemek kitabının imza günü, saat 18.30’da Zeytin Müzesi ve Ressam Gülseren Kayalı’nın sergi açılışı ile noktalanacağı öğrenildi.

 

Etkinliklerin ikinci günü olan 27 Mayıs’ta ise; saat 12.00’de Zeytin Müzesinde yapılacak Doğal Ürünlerin Endüstriyel Mutfaklarda Kullanımı ve Pazarlanması konusunun irdeleneceği panele, Cevat Geray, Olcay Bingöl, Mert Altıntaş ve Nuran Arabacı’nın da panelist olarak katılacakları öğrenildi./Aşçıhaber

 


25 Mayıs 2012. 18:04
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x