Azalan Manda Sayısı Artırılacak


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi köylerde tarım ve hayvancılığı geliştirmek için tahsis ettiği veteriner ve ziraat mühendisleri kentin ihtiyaç duyulan noktalarında seminerler düzenliyor. Büyükşehir yetkilileri Kocaeli’de 6000 olan manda sayısının 671’e düştüğünü ve bu sayının 637’sinin Kandıra ilçesine ait olduğunu belirterek bu sayıyı artırmak amacıyla çalışmalara başladıklarını ifade etti.

MANDA YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ÖNEMİ

Köylerde bilimsel tarım ve hayvancılığın yapılması için çalışmalara devam eden Büyükşehir Belediyesi, Kandıra Kaymakamlığı ile ortaklaşa bir seminer düzenledi. Toplantıda, Anadolu manda türüne dikkati çeken konuşmacılar yurtdışındaki yüksek verime sahip mandalarla ülkemizdeki mandaların benzer özelliklere sahip olduğu ve iyi bir ıslah programıyla ülkemizdeki mandaların da verim özelliklerinin arttırılabileceğine değindiler. Kandıra’ya özgü olan manda yoğurdunun ve mandadan elde edilen mozeralla peyniri, kaymak, sucuk gibi diğer ürünlerin geliştirilmesi vurgulandı.

KANDIRA’DA SEMİNER

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği ve Kandıra Kaymakamlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Manda yetiştiriciliği ve önemi’ konulu seminer 18 Kasım Cuma günü saat 14.00’da Kaymakamlık toplantı salonunda düzenlendi.

UZMANLAR BİLGİLENDİRDİ

Seminerde, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni bölümü biyometri ve genetik anabilim dalı başkanı Prof Dr. İhsan Soysal, Yrd. Dr. Eser Kemal Gürcan ve İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sezai Ural’ın Manda yetiştiriciliği ile ilgili sunum yaptı. Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefi Temel Fidan ve Kandıra Kaymakamı Hamza Erkal’ın manda yetiştiricilerinin sorunlarını dile getiren konuşmalarından sonra başlayan seminerde, Kandıra’da azalmakta olan manda sayısını çoğaltabilmek ve verim özelliklerini istenilen seviyeye getirebilmek için alınması gereken önlemler konuşuldu. Seminere katılanlar arasında muhtarlar, manda yetiştiricileri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü, Gıda İhtisas Organize Sanayi Müdürü Hamit Eroğlu da yer aldı.

6000’DEN 671’E DÜŞTÜ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarım ve Hayvancılık Şefi Temel Fidan, Kocaeli’de 6000 olan manda sayısının 671’e düştüğünü ve bu sayının 637 ‘inin kandıra ilçesine ait olduğunu belirterek bu sayıyı artırmak amacıyla çalışmalarına devam ettiklerini bildirdi. Kandıra kaymakamı Hamza Erkal da konuyla yakından ilgilendiklerin, önümüzdeki yıl için İl Özel İdaresi’ne kaynak konusunda talepte bulunduklarına değindi. Manda yetiştiriciliği konusunda Bulgaristan’da yapmış oldukları inceleme gezilerinden bahsetti.

KANDIRA YOĞURDU İÇİN MANDA SÜTÜ

Kandıra ile özdeşleşen Kandıra Manda yoğurdunun yapılabilmesi için manda sütüne ihtiyaç duyuluyor. Belirli oranda manda sütünün diğer sütlere karıştırılması ile oluşan manda yoğurdunun yeterli seviyede üretilebilmesi için Kandıra’da bulunan manda sayısını arttırmak gerekiyor. Kandıra’da giderek sayıları azalan Manda yetiştiriciliğinin tekrar eski önemine kavuşması için değerlendirme ve çözüm önerileri sunulan seminere manda yetiştiricileri ilgi gösterdi. Seminer sonunda manda yetiştiricileri konuşmacılara sorular sorup damızlık manda temini konusunda talepte bulundular.

TARIM VE HAYVANCILIK GELİŞTİRİLİYOR

Büyükşehir Belediyesi kentteki tüm köylerde bilimsel tarım ve hayvancılığın gelişmesini sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Tarım ve hayvancılığı geliştirme şefliği tarafından yürütülen çalışmalarda vatandaşlara bilgilendirmeler yapılıyor. Hayvan yetiştirme, hayvan barınakları, ziraat, kooperatifler ve birliklerle ilgili konularda ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler ile üreticinin yanında yer alıyor.


Yazan - 7 Aralık 2011. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x