Azerbaycan’da Aliyev kazandı


unnamed

 

 

Azerbaycan’da Milli Meclis üyelerini belirlemek için dün düzenlenen seçimi Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Yeni Azerbaycan Partisi’nin kazandığı açıklandı.

 

Azerbaycan Seçim Komisyonu’nun açıklamasına göre, Yeni Azerbaycan Partisi’ne verilen oyların oranı yüzde 69’u buldu. Böylece parti, 125 sandalyeli Milli Meclis’e en az 69 temsilci gönderme hakkı kazandı.

 

 

AGİT gözlemci göndermedi

 

 

Önde gelen muhalefet partileri seçimi göstermelik olduğu gerekçesiyle boykot etmişti. Muhalif siyasetçilerin seçim kampanyası yürütmelerinin engellendiği ve keyfi tutuklamalara maruz kaldıkları ileri sürülüyor. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilâtı (AGİT) seçime gözlemci göndermemişti.

 

 

5,9 milyon kayıtlı seçmenin sandığa çağrıldığı seçime katılım oranı yüzde 55,7’de kaldı. 125 sandalye için, 12 farklı partiden 700’ün üzerinde aday yarıştı.

 

 

İlham Aliyev, 1969’dan bu yana kesintisiz Azerbaycan’ın kaderine yön veren babası Haydar Aliyev’in ardından 2003 yılında iş başına geldi. Batılı gözlemcilere göre Aliyev iktidara geldiğinden beri Azerbaycan’da seçimler adil ve özgür bir şekilde yapılmadı. Aliyev, dünkü seçimle 5 yıl daha koltuğunu güvence altına almış oldu.
© Deutsche Welle Türkçe


Yazan - 2 Kasım 2015. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x