Babacan “Bu devletin 381 milyar TL borcu bankacılık krizi yüzündendir.”


PEKİN – Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, görevinden ayrılan İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince’nin, kredi sınırlamalarıyla ilgili sözlerini, “49 tane genel müdür var, bizim her bankanın genel müdürünün söylediklerine tekrar cevap vermemiz, laf yetiştirmemiz gibi bir pozisyonumuz olamaz” şeklinde değerlendirdi.

Bakan Babacan, Çin’in Nanjing şehrinde düzenlenen G20 toplantısına katıldıktan sonra geldiği Pekin’de, Türk gazetecilerin sorularını yanıtlarken, bankacılık sektörünün Türkiye’ye çok büyük maliyetler getirmiş bir sektör olduğunu söyledi.

Babacan, “polisiye tedbir almak istemiyoruz” şeklindeki sözlerine, görevinden dün itibariyle ayrılan Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince’nin tepki gösterdiğinin hatırlatılması üzerine, “49 tane genel müdür var. Bizim her bankanın genel müdürünün söylediklerine tekrar cevap vermemiz, laf yetiştirmemiz gibi bir pozisyonumuz olamaz” diye konuştu.

Almış oldukları tüm kararların, Merkez Bankası’nın ve ilgili tüm birimlerin uygulamış olduğu tüm politikaların, Türkiye’nin uzun vadeli istikrarı için uygulanan kararlar ve politikalar olduğunu söyleyen Babacan, uzun vadeli istikrar gözetilmeden kısa vadeli bakış açısıyla yapılan uygulamalardan yine Türkiye’nin zarar gördüğü görüşünü dile getirdi. Babacan, şöyle konuştu:

“Ağlayanların, sızlayanların olması gayet doğal”

Önemli olanın Türkiye Cumhuriyeti’nin ve vatandaşlarının uzun vadeli istikrarı ve uzun vadede refahı olduğunu vurgulayan Babacan, bunu sağlamak için hiçbir tedbirden kaçınmayacaklarını söyleyerek, şunları ifade etti:

DİĞER HABERLER
Ege İhracatı 12 Milyar Dolara Koşuyor

“Biz hiçbir lobinin etki alanına girmeden dimdik durarak kararlar veriyoruz ve doğru bildiğimiz yolda da yürümeye aynen devam edeceğiz. Tabii ki ağlayanlar, sızlayanlar olabilir. Gayet doğaldır. 2000-2001 krizini hiç kimse unutmasın. Bu devletin 381 milyar TL borcu bankacılık krizi yüzündendir. O günkü bankaların kötü yönetilmesi yüzündendir ve o günkü devletin, hükümetin bu işi sıkıya almaması yüzündendir.”


1 Nisan 2011. 09:23
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x