“Babayiğit” Patatesten Çıktı


Bir Türk firması tohum ıslah çalışmalarında önemli bir adım attı.

 

Hükümetin yerli üretim için aradığı babayiğit, otomobilden önce patatesten geldi.

 

Bir firma, yerli ıslah patates tohumunun üretim onayını aldı. ‘Sultan Ecem’ adı verilen tohum, ilgili mercilerin incelemelerinin ardından tescillenecek. Sonrasında dünya patates tohum sıralamasına ‘Türk çeşidi’ olarak kaydedilecek.

 

Yurtdışına lisans bedeli ödermeyecek   Firmanın Genel Müdürü Nejmi İnan, söz konusu gelişmeyi duyururken, “Tümüyle yerli olan çeşidimiz ‘Sultan Ecem’ için tohum ithalatı yapmayacağız ve dışarı royalty (lisans bedeli) ödemeyeceğiz. Tohumun Türkiye’de ve bölge ülkelerde çok talep gören önder bir yemeklik çeşit olmasını bekliyoruz. Patates tohumunda kendine yeten bir ülke olma konusunda çok önemli bir adım attık. Gelecek sene üretim izni için müracaat edeceğimiz yeni ıslah çeşitlerimizle bunu daha da çeşitlendireceğiz.” dedi.

 

İlk yerli ürünlerin başında “Sultan” ismi yer alacak   İlk yerli ıslah patates tohumuna kızı Ecem’in ismini verdiğini belirten İnan, Sultan isminin de bundan sonraki bütün ürünlerinin ilk adı olacağını aktardı.   Yerli ıslah patates tohumunun bulunmasında şirket ortağının yaptığı teknik yardımın büyük faydası olduğunu ancak ıslahı kendi kaynakları ile yaptıklarını anlatan İnan, ayrıca üretci firma bünyesinde bulunan Dikili Doku Kültürü Laboratuarı ve buna bağlı seralarının faaliyetlerine büyük yardımı dokunduğuna işaret etti. Bu ilk adımın ardından yeni çeşitlerin geliştirilmesi için Ar-Ge’ye ve ıslah programına büyük önem verdiklerini dile getirdi. Projeyi geliştirmek ve süratlendirmek için devlet desteğinin gerekli olduğuna temas etti.


Yazan - 1 Ocak 2013. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x