Bağırsak Sağlığı Ölçülebilir mi?


Bağırsak Sağlığı Ölçülebilir mi? (*)

Dr. Kaya Demirözü
Kanatlı Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Hayvanlarda bağırsak sağlığını ölçmek mümkün mü? Hayvanın sağlıklı veya sağlıksız bir bağırsak sistemine sahip olup olmadığını gerçekten ölçmeyi mümkün kılacak birçok biyomarkır bulunmuştur. Dünyanın dört bir yanında uzmanlar bu konudaki çalışmalar yapılmaktadır.

Bağırsak sağlığı üzerinde kafa yorulan güncel bir konudur. Ayrıca, sağlıklı bir bağırsağın ne olduğunu ve ne olmadığını, antibiyotiklere alternatifler ortaya koyma ve yeni formüle edilmiş diyetlerin bağırsak sistemin de nasıl tepki verdiğini anlama giderek üzerinde yoğunlaşılan önemli konulardır.

Kümes hayvanları açısından, besinlerin sindirildiğinden, hayvan tarafından alındığından ve dolayısıyla sürünün gelişimi, verimi veya sağlığı geliştirici bir etkiye sahip olduğundan emin olmak için sağlıklı bir bağırsak sistemi çok önemlidir.

Bağırsak mikrobiyomu çok önemli bir rol oynar. Bu açıdan neredeyse kanatlı yerine bakterilerin beslemesi birinci mesele olacak. Genellikle, yüksek verimli kanatlılarının bağırsakları iltihaplanmaya (inflamasyon) yatkındır. Sindirim sistemindeki bir sorun, bakteriler veya toksinlerin bağırsak lümeninin hücre duvarlarına yapışmalarına yol açabilir ve kademeli olarak inflamasyon başlayabilir. Ardından bağırsak duvarının bütünlüğünün bozulması söz konusudur. Patojenler bakteriler, mikotoksinler, koksidiyostatlar, düşük yem kalitesi ve enterik virüslerden kaynaklanabilmektedir. 

DİĞER HABERLER
Yumurta kabuğu rengi kimi sorunları

Bilinen bir gerçek; barsak dostu bakterileri besleyerek bağırsak sağlığının korunacağı ve iyileştirilebileceğidir. Bunlar için yiyecekler selüloz, nişasta ve diğer şekerlerdir. Bu bileşikleri sindirerek, butirik ve propiyonik gibi organil asitler salınır. Bu bileşikleri sindirebilmek için bağırsakta farklı bakterilere ve farklı enzimlere ihtiyaç vardır. Butirik, propiyonik vb asitler barsak bütünlüğünü desteklerler. Dost bakteriler ve patojen bakteriler arasında sürekli bir rekabet vardır. Ortamı mümkün olduğunca elverişli hale getirerek, hayvana fayda sağlayan daha fazla organik asit salınabilir.

Barsak sağlığını belirlemek amacıyla birçok biyomarkırla çalışmalar yapılmaktadır. Ancak henüz daha uluslararası kabul gören bir standarda ulaşılamamıştır.

(*): Emmy Koeleman,http://www.allaboutfeed.net/FeedAdditives/Articles/2017/5/Canwemeasureguthealth131500E/ (özetlenerek çeviri)


24 Haziran 2020. 06:54
5 1 Oy
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x