Bakan açıkladı: ‘Satılamayan kurbanlar elde kalmayacak’


970502_568984149830938_289672171_n
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Doğu illerinden Batı’ya götürülen ancak, satılmayan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu tarafından alınacağını söyledi. Bakan Eker, “Kurbanlıklar elde kalmayacak” dedi.

 

Et ve Süt Kurumu’nun Erzincan’daki Beyaz Et Entegre Tesisleri’nin temel atma töreni için Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne ait uçakla Erzincan’a gelen Bakan Mehdi Eker’i Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Vali Abdurrahman Akdemir, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Belediye Başkanı AK Parti’li Yüksel Çakır, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile çok sayıda kişi karşıladı. Erzincan Valiliği’ni ziyaret eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kurban bayramında satılamayan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacağını bildirerek, şöyle dedi:“Önceki yıllarda satıcı, kurbanlık hayvanının yüzlerce kilometre yol katedip İstanbul veya Ankara’ye getiriyordu. Satamayınca götürmek zorunda kalıyordu. Biz o zamanlar Et ve Balık Kombinası’nda (EBK) kestiriyorduk. Bu sene ilk defa yeni bir usul geliştirdik. Üreticilerimiz, besicilerimiz satılmayan kurbanlıklarını bayram ertesi Et ve Süt Kurumu’na getirerek canlı satabilecek. Yani ‘Kurbanlıklar vatandaşın elinde kaldı, satamadı’ denilmeyecek.”

 

“KURBANLIK FİYATLARI GEÇEN YILLA AYNI”

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kurbanlık hayvan konusunda bir sıkıntı anlatırken, geçen yıl Türkiye’de toplam 770 bin büyükbaş hayvan ile 2 milyon 200 bin civarında küçük baş hayvanın kurbanlık olarak kesildiğini söyledi. Eker, şöyle devam etti:“Bu sene elimizde 1 milyon 500 bin civarında büyükbaş 3.5 milyon da küçükbaş var. Bütün kurban satış yerleri denetleniyor, izleniyor. Satışlar da gayet olumlu gidiyor. Fiyatlar geçen seneki fiyatlar civarında.Oortalama 10.10 büyük baş, 10.36 da küçük baş hayvanın canlı fiyatı. Bu en fazla satış yapılan 13 ilin ortalaması. Bu rakamlar sizleri yanıltmasın. Malına göre ama ortalama fiyat canlı ağırlık itibariyle bu civarda. Fiyatlar makul seviyede. Vatandaşlarımız kurbanlıklarını seçiyor, kesiyorlar. Tabii bayramın birinci günü satışlar devam ediyor. Şu ana kadar sorunsuz gidiyor. Tedarik yapıldı. Türkiye’de artık çok fazla kurbanlık tedariki var. Hayvan sayısında da hiçbir problem yok. Şu ana kadar da pazarlardaki satış, sevkiyatlar sorunsuz gitti.”

 

DİĞER HABERLER
Anayasa değişikliği kabul edildi

 

KURBANLIKLARA EZİYETE CEZA VAR

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kurbana eziyet edenlere bir takım cezalar uygulanacağını belirterek, şöyle konuştu:”Öteden beri kültür ve dinimizde kurbanlık hayvana kesinlikle eziyet yasaktır, günahtır. Ama tespit edildiği zaman bunlara bir takım cezalar da uygulanıyor. Kurbanlıkların diğer tüm hayvanların nakliyle ilgili 2010 yılında çeşitli düzenlemeler yapmıştık. Hayvanların bir yerden bir yere nakledilirken mutlaka belli zamanlarda dinlendirilmeleri, çok fazla istif olmaması lazım. Onların ihtiyaçları için mola verilmesi bütün bunlar esaslara bağlandı. Eziyet etmek de yasaklandı. Bir takım cezalar uygulanıyor. Bunlar takip ediliyor. Belediyeler Türkiye genelinde İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerimiz başta olmak üzere artık altyapıyı daha iyi hazırlıyorlar. Kurbanlık satış yerleri bundan 10-15 sene öncesine göre çok daha iyi şartlarda. Onlar da bu sürece olumlu katkı sağlıyor.”

 

Yapılan açıklamaların ardından Vali Abdurrahman Akdemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e Erzincan işi işlemeli bakır tabak hediye etti. Valilik ziyaretinin ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Et ve Süt Kurumu Erzincan Beyaz Et Entegre Tesislerinin temel atma töreni için Erzincan organize Sanayi Bölgesine geçti.

DİĞER HABERLER
Türkiye'nin gıda ürünleri Güney Kore'de 'Ayla' ile tanıtılacak

 

İstanbul’da kurban kalmadı

 
Kurban Bayramı’na sayılı günler kala pazarlara giden vatandaşlar kurbanlık hayvan bulmakta sıkıntı çekti.

 
Vatandaşlar Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Sultangazi’deki kurban satış alanlarına akın etti. Bütçelerine uygun en iyi kurbanlık hayvanı arayan vatandaşlar, pazardaki kurbanların büyük ölçüde satılması nedeniyle kurbanlık bulmakta güçlük çekti. Satışlar nedeniyle kurban satıcılarının yüzü gülerken, tek tük kalan kurbanlıklar adeta vatandaşlar tarafından kapışıldı.

 
Kurbanlık satışı için Ağrı Doğubeyazıt’tan gelen Ramazan Dinçer, bu yılki kurbanlık satışlarıyla ilgili, “Satışlar şu an iyidir. Böyle giderse bayramın üçüncü gününe kadar toplayıp gideriz. 150 tane hayvan getirdim, 30 tanesini sattım” dedi.Karslı satıcı Fevzi Daş ise, “Bu sene çok iyi satışlarımız oldu. Hayvanlarımız iyi gitti. Halkımızdan Allah razı olsun. Elimizde bir tane danamız kaldı. Onu da verirsek memleketimize döneceğiz. 4 bin 500 TL ile 7 bin 500 TL arasında hayvan sattık” diye konuştu.Kurbanlık hayvan almak için satış alanına gelen İsmail Erdal da, pazarda kurbanlık bulamamaktan yakınırken, “Pazarda fiyatlar normal. Herkesin bütçesine göre hayvan var. Hayvanlar satılmış, bulmakta zorlanıyoruz. 50 tane çadır dolaştık daha bulamadık” dedi. Öte yandan, pazardaki son kurbanlıkları kaçırmamak için yarış halinde olan vatandaşlar, kıyasıya süren pazarlıklar sonucu kurbanlıkların sahibi oldu.

DİĞER HABERLER
Tesco Kipa’dan Migros açıklaması

 


13 Ekim 2013. 15:40
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x