Balık işleme ve soğuk hava depoları destek kapsamında


Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya ve beraberinde Türkiye genelindeki 16 Bölge Birlik Başkanı Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker’i makamında ziyaret etti.

Görüşmede Başkan Özkaya ve diğer üyelerin, su ürünleri avcılığıyla ilgili bölgesel sorunları  ve taleplerini dinleyen Bakan Eker, üç tarafı deniz olan Türkiye’de su ürünleri üretiminin çok önemli olduğunu, bu nedenle  Balıkçılık ve Su ürünleri Genel Müdürlüğünü kurduklarını söyledi.  Bakan Eker, bu uygulamalarda ve geliştirilecek stratejilerde su ürünleri kooperatifleri merkez birliği ve bölge birliği ile genel müdürlüğün birer paydaş olduğunu ifade ederek “Bütün çabalarımızın nedeni sizlersiniz, koyduğumuz yasakların nedeni de sizlersiniz. Denizler ne kadar sağlıklı, bereketli olursa, ekmeğiniz o kadar iyi olur, çocuklarınızın da ekmeği iyi olur. Bu nedenle kota uygulamasını sadece fiyat düzenleme aracı olarak görmeyelim. Üretimi ihtiyaca göre yapma üzerine odaklanalım. Biz Bakanlık olarak özellikle büyük ölçekli balıkçılık yapamayan üreticimizin mağdur olmaması için elimizden geleni yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında  birden fazla kurumun görev alanında olan balıkçı barınaklarına yeni bir anlayışla  yeni bir model geliştirilmesi gerektiğini belirten Bakan Eker, Bakanlık olarak balıkçılığın kayıt altına alınmasını önemsediklerini vurguladı.

Denizlerde stok çalışması yapılması konusuna da değinen Bakan Eker, geçmişte bölgesel olarak bu çalışmaların yapıldığını, ancak yenilemek gerektiğini belirterek şöyle devam etti:  “Kendi sularımızda ne kadar stokumuz var, ne kadarı derin su balığı, ne kadarı yüzey balığı, ne kadarı göçmen balık, bu tespiti yapmak lazım. Bunu yaptığımız zaman balık avcılığını planlayacak hale geliriz.” Balıkçılığın gelişmesi ve sezonda avlanan balıkların değerlendirilmesi için, soğuk hava depolarını  ve balık işleme tesislerini destekleme kapsamına aldıklarının altını çizen Bakan Eker, soğuk hava deposu kurulmasına ayrı ve kooperatif kurulmasına ayrı olmak üzere, 600 bin liraya kadar yüzde 50 hibe destek verdiklerini vurguladı.

Türkiye balıkçılığının genel sorunlarının konuşulduğu görüşmede, aşırı avlanmanın engellenmesinden, balıkçı filolarının daraltılması gerektiği gibi bir çok konuda Birlik adına taleplerini dile getren Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya, balıkçılar olarak denizleri korumak istediklerini ve denizlerin kendileri için ekmek teknesi olduğunu, bu nedenle yapılan denetlemelerden memnuniyet duyduklarını ifade etti. Başkan Özkaya ayrıca Su Ürünleri ve Balıkçılık Genel Müdürlüğünün kurulmasının, balıkçılık için çok önemli bir adım olduğunu belirterek bundan dolayı Bakan Eker’e teşekkür etti.


Yazan - 5 Aralık 2011. Kategori SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
okan
okan
9 yıl önce

ben bir tane balık çiftliği kiraladım sermayem olmaması nedeniyle işletemiyorum şuan bu durumdan yararlanabilecekmiyim bilgi verirmisiniz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x