Bakan Bozkır: Gümrük Birliği’ni güncelleyeceğiz


eu

 

 

Avrupa Birliği Bakanı Bozkır, AB ile Gümrük Birliği’nin güncellemek için görüşmelere başlayacaklarını belirterek “Güncellediğimizde yıllık ticaret hacmi 300 milyar dolara çıkacak” dedi.

 

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, MÜSİAD’ın Brüksel ofisini ziyaretinde Gümrük Birliği’ni güncellemek için AB ile görüşmelere başlayacaklarını açıkladı.

 

Ziyarette konuşan Bozkır, Türkiye’nin AB’ye üye olmadan Gümrük Birliği’ne giren tek ülke olduğuna işaret ederek “Hiçbir ülke buna cesaret edemedi ama Türkiye gerçekten büyük bir çabayla, bütün sanayisini, ticaret sistemini yeniden yapılandırarak bugün (Gümrük Birliği içinde) 150 milyar ticaret hacmine ulaştı” ifadesini kullandı.

 

AB ile Gümrük Birliği’nin güncellemek için görüşmelere başlayacaklarını belirten Bozkır, “Mevcut sistemde Gümrük Birliği tarım, hizmetler ve kamu alımlarını kapsamıyor. Bunları dahil etmek üzere müzakerelere başlıyoruz ve bunu çok kısa zamanda bitirmeyi umuyoruz. Bunu başardığımızda 150 milyar dolar olan ticaret hacmi 300 milyar dolara çıkacak” diye konuştu.

 

Bu müzakerelere başlamadan önce sivil toplum ve iş dünyasının görüşlerini alacaklarını ve her alanda Türkiye’ye artısını ve eksisini analiz edeceklerini belirten Bozkır, özellikle tarım alanında belli geçiş dönemleri koymak zorunda olduklarını ifade etti.

 

Bozkır, müzakereleri süren AB-ABD serbest ticaret ve yatırım ortaklığı anlaşmasının (TTIP) Türkiye’yi de kapsaması gerektiğini belirterek “Başka bir aşamaya geçip iki tarafın da zarara uğrayacağı bir noktaya gelmemek için çok basit bir cümlenin, TTIP anlaşmasının Gümrük Birliği ülkelerine uygulanacağı maddesinin anlaşmaya dahlini istiyoruz” derken, Türkiye’nin bu konudaki taleplerinin hem AB hem ABD yetkililerince iyi anlaşıldığını vurguladı

 

Volkan Bozkır, “Çok garip bir durum var, Gümrük Birliği üyesi bir ülke gümrük birliği faslını henüz açamamış durumda. Ancak bu garip durumlar bir müddet sonra, Türkiye üye olduğunda ortadan kalkacak” ifadesini kullandı.

 

Bozkır, MÜSİAD ziyaretin ardından AB Komisyonu’nun mali istikrar, mali hizmetler ve sermaye piyasalarından sorumlu üyesi Jonathan Hill’le biraraya geldi.

 

 


Yazan - 12 Şubat 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x