Bakan Çelik hayvancılık sektörü temsilcileriyle buluştu


IMG-20151208-WA0012

 

 

 
Bakan Çelik: “17 aydan beri çiğ süt fiyatı sabit. Bu nedenle geçmiş 3 aylık süt destekleme primini litre başına 9 kuruş olarak belirledik”

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 17 aydır çiğ süt fiyatının sabit olduğunu hatırlatarak “Bu nedenle geçmiş 3 aylık süt destekleme primini litre başına 9 kuruş olarak belirledik” dedi.

 

 

Hayvancılık alanında faaliyet gösteren kırmızı et, süt, arıcılık ve kanatlı sektörlerinin temsilcileriyle Bakanlıkta bir araya gelen Çelik, Türkiye’de 14 milyon 731 bin büyükbaş, 44 milyon 600 bin küçükbaş, 300 milyon kanatlı hayvan ve 7 milyon arı kovanı bulunduğunu bildirdi.

 

 

-“Kanatlı sektöründe, ihracatla büyüme dönemine girmiş bulunuyoruz”

 

 

Üretimde 1 milyon ton kırmızı et, 1 milyon 900 bin ton kanatlı, 18,5 milyon ton süt, 104 bin ton bal ve 17 milyar yumurtaya ulaşıldığını belirten Çelik, “Kanatlı sektöründe, ihracatla büyüme dönemine girmiş bulunuyoruz. Süt ve ürünlerinde ise ihracata dönük bir yönümüz söz konusu ama kat etmemiz gereken bazı mesafeler var. Kırmızı ette ise mevsimsel daralmalar ve bu dönemlerde meydana gelen fiyat dalgalanmalarıyla karşı karşıya olduğumuzu tespit ettik” diye konuştu.

 

 

Önlerine sorun olarak çıkan bazı başlıkların bulunduğuna işaret eden Çelik, işletmelerin ölçek durumunun dikkatini çektiğini, örneğin büyükbaşta 1-9 baş arasındaki işletmelerin oranının yüzde 75 olduğunu belirtti.

 

IMG-20151208-WA0013

 

 

 

Bakan Çelik, ürün maliyeti ve bunun piyasadaki yansıması, üretici ve tüketici arasındaki ürün bedellerinin farklılığının sorun oluşturduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Hayvancılık alanında çok yaygın destekler var. Bu destekler nerede, nasıl, ne kadar konusunun bir kez daha kafamızda netleşmesi gerekiyor. Yetiştirici mi, kesici mi, destek oranları nasıl ele alınmalı. Verimlilik, hayvan hastalıkları ile mücadele konuları ele alınmalı. Mera ve yaylaların kullanımı konusu öteden beri TBMM’de de hep tartışma konusu olmuş ana konulardan bir tanesi. Atık yönetimi konusu da bir başlık. Bunun gibi birçok konu önümüzde sizlerin değerlendirmesini bekliyor.”

 

 

– “Süt destekleme primini litre başına 9 kuruş olarak belirledik”

 

 

​İki konuyu kamuoyuyla paylaşmak istediğini ifade eden Çelik, “Birincisi 17 aydan beri çiğ süt fiyatı sabit. Bu nedenle geçmiş 3 aylık süt destekleme primini litre başına 9 kuruş olarak belirledik. Önümüzdeki dönemde üreticilerin maliyeti ve çiğ süt fiyatına göre çiğ süt destekleme primlerini belirlemeye devam edeceğiz. İkinci olarak dana başına verilen besi desteği ödenmesi, sözleşme yaptıranlara 200 lira, sözleşmesiz olanlara 150 lira olarak 27 Aralık’ta ödenecek” diye konuştu.

 

 

Toplantıya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü (TAGEM) Masum Burak, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Ali Recep Nazlı katıldı.​


Yazan - 9 Aralık 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x