Bakan Çelik: “Tarım Kredi’nin verimsiz şirketleri tasfiye edilecek”


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik (sağ 3), Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Yönetim Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, Tarım Kredi Genel Müdürlüğüne getirilen Ayhan Karay

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik (sağ 3), Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Yönetim Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, Tarım Kredi Genel Müdürlüğüne getirilen Ayhan Karay

 

 

 

​Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Tarım Kredi’nin bünyesinde iştirak olarak 13 şirketin bulunduğunu, alt şirket olarak ifade edilen şirket sayısının da 13 civarında olduğunu belirterek alınan kararlarla şirket sayısında ciddi bir azalma olacağını ve verimsiz şirketlerin tasfiyesi yoluna gidileceğini söyledi.

 

Çelik, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Yönetim Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

Tarım Kredi Genel Müdürlüğüne Ayhan Karayama’nın getirildiğini anlatan Çelik, yeni yönetim ile beraber yeni bir döneme girildiğini ve birkaç konuda değişikliklerin yaşanacağını ifade etti. Çelik, geçmişi 153 yıl önceye dayanan Tarım Kredi’nin, 36 bin yerleşim yerinde faaliyet yürüten modern bir tarım örgütlenmesi olduğunun altını çizdi.

 

“Verimsiz şirketler tasfiye edilecek”

 

Alının yönetim kurulu kararları hakkında bilgiler veren Çelik, kurumun şirket sayısı ve faaliyetleri konusunda da karar alındığını anlatarak, Tarım Kredi’nin bünyesinde iştirak olarak 13 şirketin bulunduğunu, alt şirket olarak ifade edilen şirket sayısının da 13 civarında olduğunu bildirdi.

Diğer Haberler:
Çocuklar bayramı kaptan köşkünde kutladı

 

Çelik, bunların arasında rekabetçi olamayanlar, karlılık sorunu yaşayanlar, birleşmesi uygun bulunanların tek tek ele alınacağını, şirket sayısında ciddi bir azalma olacağını vurgulayarak, “Şu anda verimsiz şirketlerin tasfiyesi yoluna gidilmesi kararı alındı” diye konuştu.

 

Gübretaş’ın ve Negmar’ın da alt şirketleri olduğuna dikkati çeken Çelik, “Bu şirketlerde de yönetim çalışmalarını sürdürecek, tasfiye edilmesi gerekenler tasfiye edilmeli, birleştirilmesi gerekenler birleştirilmeli, hareket kabiliyeti daha güçlü olan bir Tarım Kredi Kooperatifi’ne doğru gidiş açısından da bu kararlar doğru ve isabetli kararlardır” ifadelerini kullandı.

 

“Maliyetlerin düşürülmesi sağlanacak”

 

Bakan Çelik, girdi maliyetleri konusunda da yeni uygulamalara geçileceğini, damızlık, tohum, ilaç ve gübre gibi üreticilerin doğrudan kullandığı girdilerde maliyetlerin düşürülmesi çalışmalarının hızlandırılacağını, böylelikle üreticilerin bu ürünlere daha uygun şartlarda erişebileceğini söyledi.

 

Kurumsal karlılık yerine sektörel kazancın hedef alınacağının altını çizen Çelik, özellikle et ve süt gibi tüketicileri direkt ilgilendiren konularda ilgili kamu kuruluşları ile koordineli hareket edileceğini bildirdi.

 

Çelik, üreticilerin mahsullerinin daha az aracı ile tüketiciye ulaşması konusunda da Tarım Kredi’nin gelecek dönem daha aktif görev yapacağını, regülasyon görevini yerine getirme konusunda çok ciddi başarılara imza atacağını kaydetti.

Diğer Haberler:
Kadın çiftçi ve üreticilerin, tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetleri güçlendiriliyor

 

Bakan Çelik, yeni dönemde Ziraat Bankası’nın Tarım Kredi’ye ve çiftçiye bakış konusunda katkılarının yeniden gözden geçirilmesi için temaslarını sürdürdüklerini anlattı.

 

Finans kurumu, Ziraat Bankası, Tarım Kredi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile tek yumruk halinde çiftçinin sorunlarını çözme konusunda ortak bir irade sergileyeceklerini belirten Çelik, üreticilere düşük faizli kredi kullandırabilmek için ucuz finans kaynakları bulmak üzere ek çalışma yapılma ihtiyacının bulunduğunu söyledi.

 

Çiftçilerin son 13 yılda Tarım Kredi’den 38 milyar lira kredi kullandığını dile getiren Çelik, bu kredilerin yüzde 67’sinin ayni olarak gerçekleştiğini bildirdi. Çelik, kredi hacminin ise 6 milyar 405 milyon liraya yükseldiğine işaret ederek, Tarım Kredi’nin bu sayede tarımsal kredilerde en büyük ikinci kuruluş haline geldiğini kaydetti.

 

Çelik, kurumdaki ücret konusunda şu hususlara değindi:

 

“Zaman zaman Tarım Kredi ne yazık ki o kadar büyük hizmetlerin yanında çok anlamsız birçok değerlendirmelere konu olan maaş/ücret konusunda hiç hak etmediği eleştirilerle gündeme geldi. Bu konu ile ilgili olarak Tarım Kredi Kooperatifi yöneticilerinin bundan böyle ücret ödemeleri ile gündeme gelmesini istemiyoruz. Ana görevlerine endekslenmiş çiftçiye hizmeti esas alan bir anlayış ile geleceğe yürümeleri açısından genel müdürden başlamak üzere ücretlerde yüzde 70’e kadar varan kesintiye gidilecektir. Artık şirketin büyüklüğü yapılan iş ve işlemler maaş belirlemede esas alınacak. Artık Tarım Kredi Kooperatifleri kamuoyunda maaşlar, huzur haklarıyla değil çiftçiye hizmetleri ile gündeme gelen bir kurum haline gelmiş olacak. Ayrıca birden fazla şirkette yönetim kurulu veya denetleme kurulu gibi görevler söz konusu olduğunda da ilgili üye sadece birisinden ücret alabilecektir. Yönetim kurulu bir standart getiriyor. Diyor ki ‘Maaşlar şu noktayı aşamaz, genel müdürün maaşı, müdür yardımcılarının maaşı şunu aşamaz.’ Müdürler, müdür yardımcıları, genel müdürler ve personel olarak bir maaş skalası belirlenecek.”

Diğer Haberler:
Hayvan beslemede kullanılacak olan yem katkı maddeler

 

ESK’ya besi hayvanı ithalatı yetkisi

 

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çelik, ESK’nın nisanda Bosna Hersek’ten alınacak kırmızı etle ilgili ihale düzenlemesinin söz konusu olacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

 

“ESK, önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı açıklayacağız, yurt dışından canlı besi hayvanı getirilmesi ile ilgili yetkiyi alma konusunda çalışmalarımız var. Kısa süre içerisinde, netleşince, canlı hayvanın besi amaçlı getirilmesi görevini ESK’ya vermeyi düşünüyoruz. İnşallah karar yayınlanınca ülke içindeki talepler ESK tarafından alınacak ve hayvanlar Türkiye’ye getirilecektir. Bu dışarıda rekabeti düşürücü, şu anda çok yoğun olan rekabet ortamını lehimize dönüştürecek bir adım. Bu bakış açımızın ette üretim girdilerinin düşmesinde çok etkili olacağı inancı içindeyiz.”​


Yazan - 31 Mart 2016. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı