Bakan Eker: 10 bin kişiye çobanlık eğitimi vereceğiz


tt

 

 

 

Bakan Eker, Türkiye genelinde 10 bin kişiye sürü yönetimi konusunda çobanlık eğitimi vereceklerini belirterek, bu çobanları istihdam edenlere de özel teşvik sistemi getireceklerini söyledi.

 

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Polatlı’da “Sürü Yönetimi Elemanı Eğitimi Sertifika Dağıtım Töreni”ne katıldı. Bakan Eker, burada yaptığı konuşmada “buğday ile koyun gerisi oyun” sözünün, Türkiye kültürünü ve coğrafyasını en iyi şekilde yansıttığını ifade etti. Bakan Eker, Türkiye’de 1940’lardan itibaren koyun ve keçi yetiştiriciliğinden uzaklaşıldığını belirterek, “Çobanlık da bu nedenle giderek uzaklaşılan bir iş koluna dönüştü ve Türkiye’de koyun ve keçi varlığı 2002 yılında 31 milyona kadar düştü” dedi.

 

 

 

Destekleme kapsamına alarak bu düşüşün önüne geçtiklerini belirten Bakan Eker, küçükbaş hayvan sayısının şuanda 36 milyona ulaştığını söyledi. Bakan Eker, bunun daha ileri bir noktaya taşınması için destekleme verdiklerini, meralarında daha iyi yönetilmesini gerektiğini bildirdi. Koyun ve keçinin merada kolay ve ucuza beslendiğini, neredeyse bedavaya geldiğini anlatan Bakan Eker, Türkiye’nin mera varlığının yüzde 41’inin Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerindeki 15 ilde bulunduğunu dile getirdi. Bakan Eker, terör meselesi ve bunun yol açtığı problemler sebebiyle bu 15 ilde 18 milyon küçükbaşın beslenme imkanı olmasına karşın sadece 8 milyon hayvanın beslenebildiğini ifade etti. Bakan Eker, şöyle devam etti. “İhtiyacımız olan etin ve sütün daha büyük bir kısmını daha ucuza koyun ve keçiden alabiliriz. Bizim hedefimiz bu. Kendi kaynaklarımızla daha ucuz, daha doğal, daha dengeli beslenmemizi nasıl temin ederiz? Küçükbaş hayvancılık gelişiyor ama ‘vatandaşlarımız biz çoban bulamıyoruz’ diyorlar. Çünkü bu işin dışındakilerin bildiği bir iş değil. Çobanlık sadece kepenek giyip kaval çalmasını öğrenmekten ibaret değil. Çoban sürü yöneticisidir, tabiatın dilini, zorluklarını ve bunlara katlanmasını bilecek. Bu hikmet, irfan ve bilgi gerektiriyor.

 

DİĞER HABERLER
Turizm Bakanı İsrail’de Türk Kültür Evini açacak

 

 

 

Sürü yönetimi eğitimi konusunda pilot olarak Ankara, Sivas, Kırşehir ve Iğdır olmak üzere 4 il belirlediklerini ifade eden Bakan Eker, bu eğitim için 81 ilin tamamında 10 bin kişinin talepte bulunduğunu ve bunların tamamına eğitim vermeyi planladıklarını bildirdi. Bakan Eker, şunları kaydetti: “Sertifika alan sürü yöneticilerinin istihdam edilmesi halinde, onları istihdam edenlere özel yeni teşvik sistemleri getireceğiz. Belirli sayının üzerinde koyun bulunan sürüleri işletenlere ve bu programdan sertifika alan sürü yöneticilerini çalıştıranlara yeni bir takım teşvik sistemleri üzerinde çalışıyoruz. Amacımız planlı bir şekilde sürü yöneticilerinin eğitilmesini sağlamak ve onları meslek sahibi haline getirmek.”

 

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez de “Bizim de çobanlık mesleğini tatmış bir geçmişimiz var. O gün bu mesleğin mektebi yoktu ama bugün burada bu işin de bir mektebinin ve okulunun olduğunu, artık bilinçli ve nitelikli bir sürü yöneticiliği mesleğinin icra edilmesine burada hep birlikte vesile oluyoruz” diye konuştu. Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Polat ise tarım ve hayvancılıkla ilgili her konuda vatandaşların yanında olmaya gayret gösterdiklerini söyledi. Konuşmaların ardından eğitime katılan 25 kursiyere sertifikaları verildi. Bakan Eker, kendisine hediye edilen kepeneği giyerek kursiyerlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

DİĞER HABERLER
Ramazan'da kimsenin fırsatçılık yapmasına izin verilmeyecekmiş...!

25 Aralık 2013. 16:00
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x