Bakan Eker “2023 yılında tüm bölünmüş araziler toplulaştırılmış olacak”


aa_picture_20150314_4780794_high

 

 

 

 

​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) “Denizli İli IPARD Yatırımları” toplu açılış törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Eker  Türkiye’nin tüm bölünmüş arazilerinin toplulaştırılmasının 2023 yılında tamamlanmış olacağını söyledi.

 

Bakan Eker, 2006 yılında çıkardıkları “Tarım Kanunu” ve arkasından gelen birçok düzenlemeyle, tarım sektörünü daha rekabetçi ve verimli kıldıklarına, üretimde verimliliği artırmak, maliyeti düşürmek ve üreticiye destek için bir dizi yeni proje geliştirdiklerine değinerek, şunları söyledi:

 

“Bugün itibariyle 6 bin kırsal kalkınma projesi tamamlamak istedik. Şu an itibariyle 5 bin 500’ü faal çalışıyor. Bu tesislerde 40 bin insan çalışıyor. Bu tesisler için 1 milyar 100 milyon lira NAKİT hibe desteği verdik.

 

Sermayenin yarısına ortağız, kar ortağı değiliz. Bu proje, şu anda devam ediyor. Bu yılın sonunda, 6 bin 500 olacak. Yani, hedeflediğimizin üstüne çıkıyoruz.”

 

Tarım sektöründekilerin bulundukları yerde daha yüksek yaşam standardına sahip olmaları için çalıştıklarını dile getiren Bakan Eker, “Tarım arazilerinin halı büyüklüğüne kadar küçülmesi sorununun önüne geçecek düzenlemeyi yaptık. Yıl sonu itibariyle miras yoluyla toplulaştırılan tarım arazisinin toplam büyüklüğü 6 milyon hektara çıkacak. Türkiye’nin tüm bölünmüş arazilerinin toplulaştırılması, 2023 yılında tamamlanmış olacak” diye konuştu.

 

“Kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz”

 

Bakan Eker, 2015 yılında destekleme oranlarını artırdıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti”Destekleme oranlarında, yüzde 65’i yüzde 70’e, yüzde 50’yi 55’e çıkardık. Gençlere, kadınlara, yaşı 40’ın altında müteşebbislere pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Buyurun, getirin projenizi, desteklerden siz de, Denizli ve Türkiye de istifade etsin. Bu, önemli bir YATIRIM hamlesi, işsiz kardeşlerimize iş bulacak hamle.”Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Türkiye’nin teknolojik tarım anlamında eksiklikleri bulunduğuna işaret ederek, TKDK’nın IPARD Yatırımları’nın bu noktada çok önemli olduğunu söyledi.

 

Tarımsal ürün ihracatını, 2023 yılında en az üç misli artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Zeybekci, “TKDK’nın projeleriyle, çiftçinin, iş adamının cesaretiyle ve devletin desteğiyle, yüzde 65’e varan hibe destekleriyle, tarımsal ürün ihracatı hedeflerimize ulaşmak, işten bile değil” ifadesini kullandı.

 

Tarım alanındaki desteklerinin artarak devam edeceğini dile getiren Zeybekci şöyle konuştu:”Tarım alanında, tarımsal yatırımlara, tarımsal işletmeye, tarımsal üretimi artırmaya bugüne kadar vermiş olduğumuz desteklerde, hiç ‘kaynak yok, imkan yok, sıkıntımız var’ demedik. Bütçe imkanlarında, en fazla payı oraya aktardık. Verdik ve vermeye devam ediyoruz. Bu amaçla da inşallah ileriki yıllarda ihracatı teşvik etmek anlamında, iş adamını destekleyeceğiz ve desteklemeye devam edeceğiz. Her alanda yeni yeni destek unsurları bulacağız, üretim, işletme, ulaştırma, tanıtım ve pazarlamada, her alanda destek vereceğiz.”

 

Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, milletvekilleri, çok sayıda bürokrat ve davetlinin katıldığı törende, hibe desteği sağlanan işletme sahiplerinden bazılarına temsili çek verildi.

 

Bakanlar Zeybekci ve Eker, daha sonra sektör temsilcilerinin sorunlarını dinledi.

 


Yazan - 16 Mart 2015. Kategori MANŞET, TARIM, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x