Bakan Eker” 600 bin sığır,1 milyon 400 bin koyun ithal edildi”


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, iktidarları döneminde ithalat izni alınmasının ardından 30 Eylül 2011 tarihine kadar 600 bin sığır, 1 milyon 400 bin koyun ithal edildiğini bildirdi.

Eker, CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık’ın hayvan ithalatı ile ilgili yazılı soru önergesini yanıtladı.Et piyasasında özellikle son dönemde meydana gelen aşırı fiyat artışlarının önüne geçilebilmesi ve kırmızı et ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla, piyasalara ithalat yoluyla müdahale edilmesinin zorunlu hale geldiğini belirten Eker, bu nedenle, kasaplık ve besilik canlı sığır, kasaplık ve besilik koyun ile sığır eti (karkas) ithalatına izin verildiğini bildirdi. Eker, ithalatın piyasalarda olumlu etki yarattığını ve et fiyatlarında düşüş başladığını ifade etti.

Bakan Eker, 2010 yılında 25 bin 301 baş, 2011 yılının ekim ayı itibariyle 66 bin 244 baş damızlık sığır için ithalat izni verildiğini kaydetti.

“Büyükbaş hayvan sayısı yüzde 16 arttı”

Büyükbaş hayvan sayısının TÜİK rakamlarına göre, 2010’da önceki yıla göre yüzde 6,5; 2002 yılına göre ise yüzde 16,1 artarak 11,5 milyon başa ulaştığını ifade eden Eker, şunları kaydetti:

“30 Eylül 2011 tarihi itibarıyla; Avusturya, Avustralya, Brezilya, Estonya, Letonya, Litvanya, Fransa, Macaristan, Uruguay, Yunanistan’dan 262 bin 589 baş kasaplık ve 334 bin 426 baş besilik sığır; Avustralya, Bulgaristan, Macaristan, Uruguay ve Yunanistan’dan 1 milyon 156 bin 879 baş kasaplık ve 242 bin 277 baş besilik koyun; AB ülkelerinden 155 bin 890 ton sığır eti (karkas) ithalatı gerçekleştirilmiştir.

DİĞER HABERLER
Balığın olmadığı bir dünya 'Deniz Bitti'

Kasaplık ve besilik sığır ile koyun ithalatları; bakanlığımız tarafından belirlenen sağlık şartlarını karşılayan ülkelerden, ihracatçı ülkede ve ülkemiz girişinde bakanlığımız resmi veteriner hekimlerince yapılan kontrol ve muayene sonucu hayvanların uygun bulunması halinde gerçekleştirilmekte olup, sağlıklı olmayan hayvanların ithalatına müsaade edilmemektedir.”

Eker, ithal edilen etlerin şap hastalığından ari ya da aşılı ari ülkelerden temin edildiğini belirtti. Kesilecek hayvanların, Türkiye’den giden veteriner hekimler tarafından kesilmeden önce her yönden canlı muayenelerinin yapıldığını ve gerekli tetkikler gerçekleştirildikten sonra ithalatına izin verildiğini ifade eden Eker, “Bu kapsamda ithal edilen hayvanların etleri, şap hastalığı yönünden tamamen ari olduğundan hastalığının ülkemize girişi mümkün değildir” dedi.

Şap hastalığı ile mücadele etmek için alınan önlemleri belirten Eker, hastalık çıkmadan önce, duyarlı hayvanların periyodik olarak yılda 2 kez şap aşısı ile aşılandığını bildirdi.Bakan Eker, CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’in soru önergesine verdiği yanıtta da “2010 yılı Kurban Bayramı için Trakya bölgesine Avustralya, Bulgaristan, Macaristan ve Yunanistan’dan 305 bin 559 baş kurbanlık koyun ve Avustralya, Estonya, Letonya, Macaristan, Uruguay ve Yunanistan’dan 19 bin 987 baş kurbanlık sığır ithalatı gerçekleştirilmiştir” dedi.

BİR YORUM

İzmir Veteriner Hekimler Odamızı temsilen katıldığım İzmir Tarım Grubumuz, dün Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlediği toplantılara katılmak üzere giderken Alsancak’ta bulunan bir dijital baskı merkezine fotokopi çektirmek için uğradığım sırada tesadüfen duvarda asılı plazma TV’de  Bloomberg-HT TV’de yayınlanan ekonomik verileri izlerken Eylül 2011 sonu itibariyle yapılan hayvan ithali gözüme çarptı,rakamlar şöyle idi; 600.000 adet Büyük Baş, 1.400.000 adet Küçük Baş ( Koyun ), bir Veteriner Hekim’in Tarım Bakanlığı gibi bir görevin başında olduğu sırada yaşanan bu rezalet Veteriner Hekimliği mesleği ve ülkemiz açısından üzücü,düşündürücü ve ibretliktir. Ey Veteriner Fakültesi Dekanlarım, ey değerli hocalarım, ey meslektaşlarım , ey TVHB, ey meslek odalarımız, ey meslektaşlarım Veteriner Hekim Mesleğiyle bağdaşmayan bu duruma daha ne kadarsessiz kalacağız ?, neden yaşanan bu ibretlik olay konusunda sesimiz çıkmıyor ?, Veteriner Hekimliği mesleği bu mu ?,şayet bu yaşananlara tepkimizi koymayacak isek tıpkı papazın çiftlerin nikahını kıyarken davetlilere seslendiği gibi “çiftlerin evliliğine itirazı olan varsa itirazını yapsın, yoksa ömür boyu sussun” gibi şayet meslek olarak hayvancılıkta şu an yaşananlara sesimizi çıkarmaz isek bundan sonra hayvancılık hakkında konuşmamızın mümkün olmayacağını üzülerek söylemek istiyorum,saygılarımla.

DİĞER HABERLER
Keskinoğlu Yatırım ve Yeniliklere Doymuyor…

Adnan SERPEN

Veteriner Hekim İZMİR

 


14 Kasım 2011. 12:24
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Bakara
Bakara
12 yıl önce

Sayın Bakan kaş yapayım derken göz çıkarmış.
Bir ülkede yardımcı ürünlerin tedarik şartları nedeniyle (yem ve damızlık sığır fiyatları malumdur) fiyatı yükselen malın ithalat ile sindirilmesi, sadece o sektörü tamamen öldürüp, dışa bağımlılığı getirir.
İthalat yapılacağına elinizi çekin bu sektörden, sular akıp yatağını bulsun. Besi malı ve et spekülatörlerini engelleyeceğim derken, ithalat vurguncuları ve kaçakçıları teşvik edip, abad ettiniz, hemde bu millete, dini ve kültüründe olmayan etleri yedirdiniz, yediriyorsunuz.
CHP diye bir parti var, boğa altında buzağı aramaktan siyaset yapamıyor, oysa bu hükümetin tarım politikalarını irdelese bir yıllık muhalefet malzemesi çıkar. Zahir o cenahtan da ithalatçı var. Görelim Mevla neyler.

engin tuncer
engin tuncer
12 yıl önce

Arkadaşlar, Eski sistemle bu işin yapılması imkansız artık veteriner hekim de olsanız bunun farkına varmalısınız artık modern tarım ve hayvancılık ta en son teknikler uygulanmadıkça bir yere varmanız veya toplamda varmamız mümkün değil .Burada istediğiniz kadar veteriner hekim olun artık hiç bir şeyin eskisi gibi olmadığını ve zaman olarak artık geriye dönüş şansımız olmadığına göre sisteme ayak uydurma mecburiyeti var .Babadan kalma yöntemlerle köhne bir damın altında yetiştirilen bir, iki hayvan yetiştiricilerinden veya bu güne kadar bunları desteklemeyen hükümetlerden neden bu kadar hesap sormuyorsunuz? sayın veteriner kardeşim bunları biraz sorgulasanıza .At gözlüğü takmışsınız.Bu zamanda insanları koop.laşmaya şirketleşmeye çağırın bu zamanda… Read more »

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x