Bakan Eker: “Alternatif üretime destek veriyoruz”


pancar

 

 

Bakan Eker, Türkiye’de iklim şartlarının uygun olmadığı bölgelerde de şeker pancarı üretimi yapıldığını ve yeterince verimlilik sağlanamadığı için üreticilerin zarar ettiğini belirterek, “Bu tür bölgelerde üreticilerimize farklı ürün ekmeleri halinde alternatif ürün desteği ödemesi yapıyoruz”

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, AK Parti Tokat Milletvekili Şükrü Ayalan, Turhal Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Bekler ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Kabulde konuşan Bakan Eker, pancar fabrikalarının özelleştirme çalışmalarının gündemde olduğunu söyledi.

 

Türkiye’de kurak bölgelerde pancar üretiminin iklim koşullarında dolayı sürdürülebilir olmadığını belirten Bakan Eker, şöyle konuştu:

“Bu bölgelerde üreticiler yüksek maliyetlerden dolayı zarar ediyor. Pancarın çok suya ve gübreye ihtiyacı var. Maliyetlerin yanı sıra üreticiler su olmayan bölgede yetiştirilen pancardan istedikleri verimi elde edemiyorlar. Üreticilere toprağın yapısına uygun ürünleri yetiştirmeleri için gereken desteği veriyoruz.İklim şartlarının pancar ekimine uygun olmadığı bölgelerde üreticilerimize farklı ürün alternatifleri sunuyoruz. Daha verimli ve kaliteli üretimin yapılması için toprağın yapısına uygun olan ürünü eken, yeni bir sistem oluşturan üreticilere biz oluşan fiyat farkını destek olarak ödüyoruz.”

 

Bakan Eker, konuşmasının ardından Turhal Pancar Kooperatifleri Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine yeni başlayan Yalçın Bekler’e başarılar diledi.

 

 


Yazan - 6 Mart 2014. Kategori TARIM, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x